آخرین مطالب

نبض‌ تپنده اقتصاد کشور/ گذرگاه‌های مسافری شاهراه صادراتی شدند استانها

نبض‌ تپنده اقتصاد کشور/ گذرگاه‌های مسافری شاهراه صادراتی شدند

  بزرگنمایی:

تبسم مهر - مرزها شاید زمانی یک تهدید بود برای کشورها و به همین دلیل سرمایه‌گذاری چندانی در این مناطق صورت نمی‌گرفت؛ اما امروزه این رویکرد تغییر کرده و همین مرزها به فرصت‌هایی طلایی برای توسعه و رونق اقتصادی تبدیل شده‌اند.

مرزهای غربی کشور به ویژه استان کرمانشاه در زمان‌های نه چندان دور که رسیدگی چندانی به آنها نشده بود، هیچ سهمی در توسعه استان و کشور نداشتند، اما در سالهای پس از انقلاب این مرزها برای رونق تجارت مورد توجه قرار گرفتند؛ طبیعتا تبادلات تجاری و ترانزیت کالاها از مرزها نیازمند ایجاد بسترهای مناسب برای انجام امورات مربوطه بود که به مرور این امکانات در مرزهای غربی ایجاد شد.

وجود حدود 370 کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه عراق و همجواری با دو اقلیم کردنشین و عرب‌نشین این کشور فرصت مغتنمی برای توسعه روابط تجاری در اختیار استان کرمانشاه قرار داده و از این راه حتی می‌تواند به بازار کشورهای دیگر و دریای مدیترانه هم چشم داشته باشد.

فرصتی که سالهای سال مغفول ماند و کرمانشاه به عنوان یک گذرگاه مرزی برای سفر به عتبات عالیات شناخته می‌شد و از این نعمت بزرگ مرزنشینی محروم و بی‌نصیب بود.

پیش از انقلاب اسلامی بیشتر صادرات ما در حوزه نفت بود و اغلب نیازهای کشور نیز با واردات آن از کشورهای غربی و اروپایی تأمین می‌شد، اما یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی است که خوشبختانه در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده و کشور ما در این زمینه رشد بسیار خوب و قابل توجهی داشته است.

طبق آمار بانک توسعه صادرات، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در بازه زمانی 58 الی96 به بیش از 30 برابر از نظر حجم و بیش از 70 برابر از نظر ارزش رسیده است.

همچنین بیشترین صادرات کالاهای غیر نفتی در سالهای 50 تا 57 مربوط به کالاهای سنتی و کشاورزی با میانگین 71.7 درصد بوده و کالاهای صنعتی سهمی حدود 23.9 درصد که سهم پایینی بوده است، داشته اند.

حدود نیم قرن قبل از انقلاب تنها کالاهایی چون پسته، خشکبار، فرش، خاویار،  پوست و روده صادر می‌شد و سهم مصنوعات کارخانه ای در آن بسیار اندک بود اما به لطف انقلاب اسلامی سهم صادرات کالاهای صنعتی از 30.3 درصد در سال 57 به 80.6 درصد در سال 96 رسیده است که نشان از افزایش روز افزون صنایع و تولیدات صنعتی طی سالهای پس از انقلاب دارد. به طوری که اکنون تنها 14.2 درصد از کالاهای صادراتی مربوط به کالاهای سنتی و کشاورزی است.

پیش از انقلاب هیچ صادراتی از استان کرمانشاه صورت نمی‌گرفت

استان کرمانشاه نیز که یکی از استان‌های مرزی کشور بوده و در سالهای پس از انقلاب رشد قابل توجهی در حوزه صادرات داشته است. به گفته مسئولان، پیش از انقلاب هیچ صادراتی از مرزهای این استان صورت نمی گرفت و هم اکنون سالانه شاهد صادرات بیش از دو میلیارد دلار کالای غیر نفتی از مرزهای این استان هستیم.

خلیل حیدری، مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در گفتگو با  تبسم مهر در این خصوص گفت: هم اکنون حدود 16 رویه گمرکات در کشور وجود دارد و این در حالی است که پیش از انقلاب تنها سه رویه مسافر، صادرات و واردات وجود داشت.

وی افزود: پیش از انقلاب ما تنها صادرات نفت را در کشور داشتیم و به ندرت و انگشت شمار صادرات کالاهای غیرنفتی چون فرش دستباف، پسته، زعفران، پوست و روده انجام می شد.

این مسئول تصریح کرد: صادرات فوق نیز در حوزه کالاهای غیر نفتی به صورت کلان و صنعتی نبود بلکه به صورت جزئی صورت می گرفت اما هم اکنون سالانه بیش از 40 میلیارد دلار در حوزه کالاهای غیرنفتی صادرات داریم.

خسروی؛ تنها گذرگاه مسافری قبل از انقلاب

وی گفت: پیش از انقلاب گمرکات زیادی در کشور نداشتیم و در استان کرمانشاه نیز تنها یک مرز خسروی وجود داشت که فقط مخصوص تردد مسافر و زائران بود و هیچ صادراتی نیز از این استان و مرزهای آن انجام نمی شد.

حیدری افزود: تنها کالایی که ممکن بود از استان کرمانشاه به خارج از مرز و عراق منتقل شود، سوغاتی‌هایی بود که از طریق مسافران جابجا می شد و هیچ صادرات رسمی از این مرز صورت نمی گرفت.

وی تأکید کرد: وضعیت تجارت کشور در دوران پیش از انقلاب اصلاً قابل مقایسه با شرایط کنونی نیست و در سالهای پس از انقلاب پیشرفت های بسیار خوبی در حوزه تجارت و صادرات صورت گرفته و در دنیا حرف برای گفتن داریم.

این مسئول ادامه داد: اکنون ما در حوزه تولید و صادرات نقش موثری در بازارهای جهانی داریم و اکنون اگر به هر فروشگاه در کشورهای همسایه چون عراق، سوریه و ...مراجعه کنید، حداقل 10 کالای ایرانی به چشم می خورد که بخشی از آنها از مرزهای استان کرمانشاه صادر شده است.

حیدری تاکید کرد: بحث صادرات از طریق گمرکات و مرزهای استان، علاوه بر اینکه به اقتصاد کشور کمک می‌کند به اقتصاد خانواده ها نیز کمک خواهد کرد.

وی گفت: برای مثال زمانی که روزانه 2 هزار کامیون از مرزهای استان کرمانشاه صادرات داشته باشیم حداقل 2هزار راننده و2 هزار شاگرد راننده از این مرزها عبور می‌کنند که نیاز به خدمات دارند. لذا در نتیجه آن مشاغلی برای ما در مرزهای استان ایجاد می شود.

به گفته این مسئول، صادرات از مرزهای استان علاوه بر اینکه باعث فعالیت تجار می‌شود، مشاغل پایین دستی نیز ایجاد خواهد کرد که از آن جمله می توان به نیرو های ترخیص کالا، کارگران، رانندگان و نیروهای خدمات دهنده اشاره کرد.

مرزهای کرمانشاه بعد از انقلاب؛ دو مرز رسمی و 4 بازارچه مرزی

وی گفت: همچنین دولت مکلف است کارکنانی را در این راستا در گمرکات به کارگیری و استخدام کند. لذا ظرفیت اشتغال خوبی در این حوزه وجود خواهد داشت.

حیدری میزان کل صادرات از مرزهای استان کرمانشاه طی سال 96 را 2 میلیارد و 23 میلیون دلار با وزن 4 میلیون و 433 هزار و 170 تن اعلام کرد و گفت: این میزان صادرات مربوط به کالاهایی است که هم در استان کرمانشاه و هم در سایر گمرکات کشور اظهار شده و از مرزهای استان خارج شده اند.

وی از رشد صادرات خروجی از گمرکات و بازارچه های مرزی استان طی 10 ماهه امسال نیز خبر داد و گفت: طی 10 ماهه امسال 2 میلیارد و 191 میلیون و 19 هزار و 461 دلار کالا به وزن چهار میلیون 563 هزار و 909 تن از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شده است که از نظر ارزشی نسبت به 10 ماهه سال گذشته رشد 54 درصدی و از نظر وزنی رشد 38 درصدی را نشان می دهد.

این مسئول عمده کالاهای خروجی از مرزهای استان را طی 10 ماه سپری شده از امسال را شامل لوازم خانه داری و پاکیزگی مواد غذایی چون سیب زمینی محفوظ شده به جز در سرکه، گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، انواع کاشی دیواری، سایر سیب زمینی های تازه یا سرد کرده، کیسه نایلونی، رول نایلون به صورت یک لایه چاپ شده، گرانول پلی اتیلن، مصنوعات پلاستیکی شامل انواع ورقه و پالت و کولرهای آبی خانگی با هوادهی حداکثر 800 فوت دانست.

رشد قابل توجه صادرات از مرزهای کرمانشاه

به گفته وی، در مجموع 941 قلم کالا طی 10 ماهه سپری شده از امسال از طریق گمرکات مرزهای استان کرمانشاه خارج شده که 756 قلم آن در استان کرمانشاه نیز اظهار شده و مابقی در سایر گمرکات اظهار و از طریق مرزهای کرمانشاه صادر شده است.

حیدری عمده کالاهایی که در استان کرمانشاه اظهار و سپس صادر شده اند را شامل لوازم خانه داری و پاکیزگی(کالاهایی از جنس پلاستیکی)، نایلون پلاستیکی رولی، گوجه فرنگی تازه، سایر سیب زمینی های تازه یا سرد کرده، پیاز و موسیر، خیار و خیار ترشی تازه یا سرد کرده، گرانول پلی اتیلن، هندوانه تازه و انواع کاشی دیواری عنوان کرد.

به گفته وی، هم اکنون اغلب رویه های گمرکی چون صادرات، واردات، ترانزیت و امانات پستی در مرزها و گمرکات استان کرمانشاه انجام می شود.

این مسئول افزود: بیشترین صادرات سال 96 از مرزهای خسروی، سومار، پرویزخان، شوشمی و شیخ صله صورت گرفته و بیشتر صادرات 10 ماهه امسال نیز از مرز پرویزخان و سومار بوده است.

وی بار دیگر به پیشرفت های کشور در حوزه صادرات طی دوران پس از انقلاب اشاره داشت و گفت: در حالی که پیش از انقلاب هیچ صادراتی از استان کرمانشاه صورت نمی‌گرفت، میزان صادرات ما در سال 71 نیز 147 تن کالا به ارزش 55 هزار و 745 دلار بوده که خوشبختانه این رقم در سال 96 به 2 میلیارد و 23 میلیون دلار برای 4 میلیون و 433 هزار و 170 تن کالا رسیده است و درصد رشد قابل توجهی است.

حیدری درصد رشد صادرات صورت گرفته در استان طی سال 96 نسبت به سال 71 را از نظر وزنی3015662 درصد و از نظر ارزشی 3630485 درصد عنوان کرد.

وی از ایجاد زیرساخت ها و تجهیزات مناسب در مرزها و گمرکات استان کرمانشاه نیز پس از انقلاب خبر داد و گفت: هم‌اکنون گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه مجهز به دستگاه ایکس ری، کامیونی است.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب هیچ محصول کشاورزی از استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر نمی شد، از صادرات 340 میلیون دلاری محصولات کشاورزی استان به خارج از کشور طی سال 95 خبر داد.

این مسئول افزود: همچنین در حوزه محصولات لبنی نیز سال 95 بیش از 650 میلیون دلار صادرات از استان کرمانشاه صورت گرفته است و این در حالی است که پیش از انقلاب هیچ صادراتی از استان کرمانشاه صورت نمی گرفت.

نگاهی به اظهارات فوق نشان می دهد که وضعیت صادرات کشور و به تبع آن استان کرمانشاه در دوران انقلاب، رشد قابل توجهی داشته و هم اکنون و در 40 سالگی به شکوفایی رسیده است و مبادی مرزی استان کرمانشاه سالانه مقدار قابل توجهی کالای غیر نفتی به کشورهای همسایه صادر می کنند که این موضوع نقش مهم و اثرگذاری در رونق اقتصادی دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

رقابت قرآنی 950 شرکت کننده در قم

لبه ترس بازی هرمزگانی رونمایی شد

جلیقه زردهای فرانسوی بار دیگر به خیابان‌ها آمدند

صدمین سالگرد استقلال افغانستان از استعمار بریتانیا برگزار می‌شود

دستگیری سارق هنگام سرقت در سیروان

طالبان: درباره کشته شدن برادر رهبرمان تحقیق می‌کنیم

کشف 780 کیلوگرم برنج احتکار شده در مهران

لحود: احدی باور نمی کرد که ما بتوانیم بر اسرائیل غلبه کنیم

این هفته تکلیف پرسپولیس مشخص می‌شود/ مشکل ویلموتس حل خواهد شد

معترضان هنگ کنگی دست به دامن کشورهای خارجی شدند

٩٨ درصد اعتبارات اسنادی دستگاه های اجرایی فارس جذب شد

آتش‌سوزی کشتی در اندونزی با 11 کشته و ناپدید

اختلالات سامانه نیما برطرف شد

پادگان الصقر از سوی هواپیماهای ناشناس هدف قرار گرفته است

اعزام 72 تیم تخصصی مختلف به مناطق محروم کرمانشاه

ظریف عازم کویت شد

غدیرخم "" ، جلوه‌ای از اراده و لطف خداوند

افزایش 40 درصدی کشف سرقت ها در حوزه ریلی کشور

نهادینه شدن فرهنگ ایثار و پایداری در میان جوانان ضروری است

دلم حال و هوای قدیم قدیمای بروجرد را میخواهد

همه ما در زندگی باید "" قربان "" خداوند شویم

مس مقابل ناگویا آشفته بود/ نماینده کشورمان برنامه آنچنانی نداشت

لزوم ایجاد ثبت احوال دام‌های کشور/وجود 3.5میلیون تن نهاده دامی

جزئیات جدید از کشف بمب جنگی در پلدختر/نشانی از زخم‌های هویزه ثانی

مالک باشگاه تراکتور از اتهام وارده تبرئه شد

کارگروه اخلاق در پژوهش تشکیل می شود

خرید و فروش رمزارز در داخل ممنوع است

رشد 65 درصدی سرمایه گذاری طرح های صنعتی در استان زنجان

ناگویا ژاپن پرافتخارترین تیم فوتسال آسیا باقی ماند

بدهی وام‌های مسکن آمریکا از سطح قبل از بحران مالی 2008 فراتر رفت

تشکل‌های دانشجویی از استاندار سیستان و بلوچستان گلایه کردند

«مس» -طلای -آسیا -را به -ژاپن- هدیه -کرد/ نماینده -ایران- نایب- قهرمان شد

نجات 2 شهروند گرفتار در دیوار صخره ای زنجان

طوفان 2 پرواز فرودگاه زابل را لغو کرد

واکنش آرامکو به حمله موفق یمنی ها به میدان نفتی الشیبه در عربستان

ترجمه تریلر روانشناختی «بیمار خاموش» چاپ شد

10 هزار خانواده در محل اسکان فرهنگیان زنجان اقامت کردند

دستگاه‌ها مهلت یک هفته‌ای برای ثبت اموال‌شان دارند

شورای انتقالی جنوب یمن عقب نشینی از مراکز نظامی عدن را تکذیب کرد

کاهش تدابیر امنیتی در جامو و کشمیر

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

روایت تکان‌دهنده از لحظات اسارت‌ رزمندگان ایرانی

امضای سند قانون اساسی سودان

شکست تیم مس ایران مقابل ناگویا ژاپن در نیمه نخست

390 میلیارد ریال طرح توسط شهرداری منطقه9 بهره‌برداری می‌شود

«کوریولانوس» نقد شد/ وقتی «امید» در اجرا غایب است

68 هزار کارت سوخت مهاجر در زاهدان شناسایی شد

قتل جوان 20 ساله در مراوه تپه

سناریوی تهی شدن بازار یاسوج از مرغ گرم تکرار شد

6000سگ بی صاحب دراهواز وجود دارد/عدم همکاری نهادها برای جمع آوری