آخرین مطالب

اروپا و آمریکا در در اعمال فشار علیه ایران هماهنگ عمل کردند سیاسی

اروپا و آمریکا در در اعمال فشار علیه ایران هماهنگ عمل کردند

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر سید محمد علی حسینی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه  در پاسخ به این پرسش که سازوکار مالی اروپا در چه حالتی می‌تواند منافع ایران را در قالب برجام تأمین کند، اظهار داشت: منافع اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام هنگامی تأمین می‌شود که بتوانیم شاهد فروش نفت و دریافت عوائد حاصل از آن، حل و فصل مشکلات مربوط به حمل و نقل، بیمه، عملیات بانکی و مالی و همچنین سرمایه گذاری بدون دغدغه طرف‌های خارجی باشیم.

وی گفت: هر ساز و کار پیشنهادی از سوی اروپا باید بتواند مناسب‌ترین زمینه را برای انجام تعهدات بجامانده و معوقه طرف‌های برجام فراهم کند.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا در خصوص آینده روابط ایران و اروپا با توجه به اعلام برنامه مالی اینستکس، تصریح کرد: اعتماد، احترام متقابل و تأمین منافع مشترک، سهمی اساسی در آینده روابط ایران و اروپا دارد. صرف نظر از عملکرد منفی برخی از کشورهای مهم اروپایی طی ده سال گذشته، رفتار اروپا بویژه سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان در قضیه برجام، قبل و بعد از خروج آمریکا از آن، رضایت بخش نبوده و نه تنها نتوانسته در مسیر اعتماد سازی و اجرای تعهدات خود گام مؤثری بردارد بلکه اعتبار و حسن نیت خود را در این ماجرا زیر سوال برده و مخدوش کرده است.

حسینی افزود: این در حالی است که جمهوری اسلامی به شهادت جامعه جهانی و نهادهای ذیربط بین المللی تعهدات خود را به شکلی مسئولانه به انجام رسانده است. اروپا با مسئولیت پذیری بیشتر و با برداشتن گام‌های سازنده و مؤثرتر می‌تواند نقش خود را در بهبود آینده روابط با ایران ایفا کند.

وی در خصوص همراهی اروپا با آمریکا در حوزه‌هایی بیان کرد: اروپا در بسیاری از موضوعات از جمله تحولات سیاسی غرب آسیا همچون سوریه، یمن، عراق، لبنان، افغانستان و همچنین در برخورد با قضایائی همچون فلسطین و مقاومت اسلامی، حمایت از رژیم اشغالگر و متجاوز صهیونیستی، رویکرد دوگانه با پدیده کثیف تروریسم و افراط گرایی و اعمال استانداردهای دو گانه و چندگانه در قضیه حقوق بشر با آمریکا هم مسیر هستند. بنابراین، صرف نظر از برخی از اختلافات جزئی و تاکتیکی، گویا در یک قایق نشسته اند.

اروپا برجام را بزرگترین دستاورد دیپلماتیک خود طی دهه‌های گذشته می‌داند

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: همچنین، سوابق امر نشان می‌دهد در اعمال فشار علیه کشورمان به نحوی هماهنگ عمل کرده اند. در قضیه برجام اما موضوع قدری متفاوت است و این تفاوت برخاسته از نوع نگاهی است که این دو نسبت به اهمیت و ماهیت برجام دارند.

حسینی ادامه داد: موضع آمریکا در قبال برجام و تخریب و ضدیت با آن کاملاً روشن و معین است. اروپا اما به هر حال برجام را بزرگترین دستاورد دیپلماتیک خود طی دهه‌های گذشته می‌داند که بر اساس سیاست‌های خود مصمم است آن را بدون پرداخت هزینه و یا با پرداخت هزینه از جیب ملت ایران حفظ کند.

وی در خصوص تفاوت در مواضع اعلامی و سیاست‌های اعمالی اروپایی‌ها برای تمایل به همکاری با ایران، تصریح کرد: تفاوت در سیاست‌های اعلامی و اعمالی اروپا برای همکاری با ایران نه تنها برای خواص سیاسی بلکه برای عموم مردم نیز قابل تفکیک و مشاهده است.

معاون اسبق بین الملل وزارت امور خارجه بیان کرد: در عزم و انگیزه جدی اروپا برای همکاری با ایران باید یک ترجمه عملی و ملموس به همراه داشته باشد؛ امری که متأسفانه فقدان آن کاملاً محسوس است.

حسینی در خصوص اهمیت افزایش روابط با همسایگان و کشورهای منطقه برای خروج از شرایط فعلی، گفت: یکی از مزیت‌های ایران به لحاظ جغرافیایی و سرزمینی، همسایگی با 15 کشور و دسترسی به آب‌های آزاد در جنوب و دریای خزر در شمال خود است. اساساً تعامل و تقویت مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی کشور است که در شرایط کنونی سزاوار تلاش و کوششی مضاعف است.

وی افزود: هرچه این تعاملات و همکاری‌ها با کشورهای همسایه و منطقه بیشتر تقویت شود، کوشش‌های خباثت آمیزآمریکا و برخی از هم پیمانان خفیف منطقه‌ای و غربی آن در اعمال فشار بیشتر بر ملت ایران، بی اثرتر و ناکارآمدتر خواهد شد.

نگاه دستگاه دیپلماسی به همه مناطق دنیا و بویژه کشورهای تأثیر گذار در هر منطقه است

سفیر اسبق ایران در ایتالیا با بیان اینکه قطعاً می‌توان از ظرفیت همکاری با کشورهای منطقه بخشی از منافع اقتصادی و صنعتی کشور را تأمین کرد، خاطرنشان کرد: البته جهت گیری ما باید به سمت توسعه روابط با سایر کشورها در مناطق مختلف جهان باشد تا بر تنوع ظرفیت‌ها و فرصت‌ها در خارج از مرزها اضافه کنیم.

حسینی در خصوص اهمیت رعایت اصول دیپلماسی متوازن در سیاست خارجی، تصریح کرد: می‌توان گفت در حال حاضر نگاه دستگاه دیپلماسی کشورمان به همه مناطق دنیا و بویژه کشورهای تأثیر گذار در هر منطقه است.

وی ادامه داد: دارا بودن چنین نگاهی همراه با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت همکاری‌های دوجانبه از اصول و ارکان دیپلماسی متوازن و توزیع مناسب ظرفیت دیپلماسی کشور در مناطق مختلف دنیاست.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در خصوص لزوم توجه هر چه بیشتر به اصول دیپلماسی ایدئولوژیک در سیاست خارجی به عنوان یکی از اصولی که مورد تاکید رهبری است، بیان کرد: عناوینی از قبیل دیپلماسی ایدئولوژیک، دیپلماسی انقلابی و دیپلماسی مقاومت که در بیانات مقام معظم رهبری مورد اشاره قرار گرفته به لحاظ ماهیت و محتوا تفاوتی با دیپلماسی و سیاست خارجی برخاسته از قانون اساسی جمهوری اسلامی ندارد. در حقیقت دیپلماسی ایدئولوژیک یک بدعت یا نوآوری نیست بلکه تأکیدی است بر محتوای جامع و غیرقابل خدشه مواد 152، 153 و 154 قانون اساسی.

حسینی گفت: اگر وظیفه اصلی و اساسی سیاست خارجی و دیپلماسی جمهوری اسلامی را تأمین و حفظ منافع ملی بدانیم، آنگاه ایدئولوژی و باورهای صحیح و عمیق به عنوان یکی از مهمترین سرمایه‌ها و پشتوانه‌های تأمین و دستیابی به این هدف شناخته خواهد شد.

وی افزود: ایدئولوژی و دیپلماسی ایدئولوژیک نه تنها در تقابل با منافع ملی نیست بلکه برای تأمین مصالح کشور، منافع ملی، دفاع از تمامیت ارضی و تضمین امنیت مردم است که اضافه بر ابزار، امکانات و منابع رایج، قدرت مؤثر معنوی و باورهای اعتقادی و ارزشی را نیز به میدان می‌آورد و خالق پیروزی‌های شگفت انگیز برای کشور می‌شود.

معاون اسبق بین الملل وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: از معیارهای اساسی دیپلماسی ایدئولوژیک می‌توان به این موارد اشاره کرد، پایبندی به ارزشهای اسلام و انقلاب، هوشمندی و هدفمندی در فعالیت‌های دیپلماتیک، صراحت و شجاعت در تبیین مواضع کشور و دفاع منطقی و هوشیارانه از حقانیت نظام جمهوری اسلامی، بهره گیری از عناصر قدرت ملی و اقتدار نظام برای دستیابی به منافع ملی، ارتباط گسترده و منظم مبتنی بر سه اصل اساسی عزت، حکمت و مصلحت با جهان و در یک جمله، ایمان و باور به اصول سیاست خارجی کشور، مندرج در قانون اساسی و پایبندی عملی و مسئولانه به آن.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

رقابت قرآنی 950 شرکت کننده در قم

لبه ترس بازی هرمزگانی رونمایی شد

جلیقه زردهای فرانسوی بار دیگر به خیابان‌ها آمدند

صدمین سالگرد استقلال افغانستان از استعمار بریتانیا برگزار می‌شود

دستگیری سارق هنگام سرقت در سیروان

طالبان: درباره کشته شدن برادر رهبرمان تحقیق می‌کنیم

کشف 780 کیلوگرم برنج احتکار شده در مهران

لحود: احدی باور نمی کرد که ما بتوانیم بر اسرائیل غلبه کنیم

این هفته تکلیف پرسپولیس مشخص می‌شود/ مشکل ویلموتس حل خواهد شد

معترضان هنگ کنگی دست به دامن کشورهای خارجی شدند

٩٨ درصد اعتبارات اسنادی دستگاه های اجرایی فارس جذب شد

آتش‌سوزی کشتی در اندونزی با 11 کشته و ناپدید

اختلالات سامانه نیما برطرف شد

پادگان الصقر از سوی هواپیماهای ناشناس هدف قرار گرفته است

اعزام 72 تیم تخصصی مختلف به مناطق محروم کرمانشاه

ظریف عازم کویت شد

غدیرخم "" ، جلوه‌ای از اراده و لطف خداوند

افزایش 40 درصدی کشف سرقت ها در حوزه ریلی کشور

نهادینه شدن فرهنگ ایثار و پایداری در میان جوانان ضروری است

دلم حال و هوای قدیم قدیمای بروجرد را میخواهد

همه ما در زندگی باید "" قربان "" خداوند شویم

مس مقابل ناگویا آشفته بود/ نماینده کشورمان برنامه آنچنانی نداشت

لزوم ایجاد ثبت احوال دام‌های کشور/وجود 3.5میلیون تن نهاده دامی

جزئیات جدید از کشف بمب جنگی در پلدختر/نشانی از زخم‌های هویزه ثانی

مالک باشگاه تراکتور از اتهام وارده تبرئه شد

کارگروه اخلاق در پژوهش تشکیل می شود

خرید و فروش رمزارز در داخل ممنوع است

رشد 65 درصدی سرمایه گذاری طرح های صنعتی در استان زنجان

ناگویا ژاپن پرافتخارترین تیم فوتسال آسیا باقی ماند

بدهی وام‌های مسکن آمریکا از سطح قبل از بحران مالی 2008 فراتر رفت

تشکل‌های دانشجویی از استاندار سیستان و بلوچستان گلایه کردند

«مس» -طلای -آسیا -را به -ژاپن- هدیه -کرد/ نماینده -ایران- نایب- قهرمان شد

نجات 2 شهروند گرفتار در دیوار صخره ای زنجان

طوفان 2 پرواز فرودگاه زابل را لغو کرد

واکنش آرامکو به حمله موفق یمنی ها به میدان نفتی الشیبه در عربستان

ترجمه تریلر روانشناختی «بیمار خاموش» چاپ شد

10 هزار خانواده در محل اسکان فرهنگیان زنجان اقامت کردند

دستگاه‌ها مهلت یک هفته‌ای برای ثبت اموال‌شان دارند

شورای انتقالی جنوب یمن عقب نشینی از مراکز نظامی عدن را تکذیب کرد

کاهش تدابیر امنیتی در جامو و کشمیر

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

روایت تکان‌دهنده از لحظات اسارت‌ رزمندگان ایرانی

امضای سند قانون اساسی سودان

شکست تیم مس ایران مقابل ناگویا ژاپن در نیمه نخست

390 میلیارد ریال طرح توسط شهرداری منطقه9 بهره‌برداری می‌شود

«کوریولانوس» نقد شد/ وقتی «امید» در اجرا غایب است

68 هزار کارت سوخت مهاجر در زاهدان شناسایی شد

قتل جوان 20 ساله در مراوه تپه

سناریوی تهی شدن بازار یاسوج از مرغ گرم تکرار شد

6000سگ بی صاحب دراهواز وجود دارد/عدم همکاری نهادها برای جمع آوری