آخرین مطالب

غفلت 8 ساله از اجرای طرحی که مانع قاچاق سوخت و مهاجرت مرزنشینان است اجتماعی

غفلت 8 ساله از اجرای طرحی که مانع قاچاق سوخت و مهاجرت مرزنشینان است

  بزرگنمایی:

به گزارش  تبسم مهر به نقل از خبرگزاری تسنیم  پدیده قاچاق سوخت و به عبارت دیگر عرضه خارج از شبکه و غیرمجاز سوخت از سوی عده‌ای از سودجویان در زمان‌هایی که ترانزیت سوخت از مرز رسمی پرویزخان به سوی مسیرهای ارتباطی شهرستان قصرشیرین انجام می‌شود مدت‌ها است به چشم می‌خورد.

هیئت وزیران در جلسه مرداد ماه سال 1390 طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن وزارت نفت موظف شد با ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت در مرزها و بازارچه‌های رسمی، نسبت به فروش فرآورده‌های نفتی به ساکنان روستاهای مرزی در شعاع 20 کیلومتری مرز و با قیمت تعادلی کمتر از قیمت فروش در این مناطق مقابل اقدام کند.

کاهش پدیده قاچاق سوخت، ارتقای وضعیت معیشت ساکنان مناطق مرزی، ایجاد اشتغال و رونق و شکوفایی اقتصاد منطقه و ماندگار کردن مرزنشینان و پیشگیری از مهاجرت آن‌ها از جمله دلایل قرار دادن سهمیه سوخت صادراتی برای مرزنشینان است که استان کرمانشاه بعد از چند سال هنوز از آن بی‌بهره است.

از سال 92 این طرح در چند استان اجرا شد اما به دلایلی در استان کرمانشاه اجرایی نشده و اخیراً سهمیه‌ای برای استان در نظر گرفته شده است که نسبت به سهمیه مصوب بسیار کمتر و با قیمت بالاتری است و این شرایط برای مرزنشینان استان اصلا صرفه اقتصادی ندارد و این در حالی است که این خانوارها در دوران دفاع مقدس و اکنون نیز مرزدار این کشور بوده‌اند.

تعیین قیمت 3600 تومانی هر لیتر سوخت برای مرزنشینان کرمانشاهی صرفه اقتصادی ندارد

دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه در این رابطه گفت: براساس تصویب هیئت وزیران مقرر شد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت پخش فراورده‌های نفتی به عنوان مرجع و متولی طرح صادرات سوخت توسط مرزنشینان در سطح چهار استان مرزی شامل کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان باشند.

غفار محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه این طرح شامل مرزنشینانی است که در فاصله 20 کیلومتری از مرز قرار دارند، عنوان کرد: درآمد حاصل از فروش مواد سوختی توسط مرزنشینان نیز براساس دستورالعمل ابلاغیه، تحت نظارت کمیته‌های نظارتی به حساب بانکی سرپرست خانوارها واریز می‌شود.

محمدی گفت: به دنبال پیگیری‌های انجام شده از طریق مدیریت استان و دستگاه‌های مربوطه هفته گذشته مصوبه کارگروهی در وزارت نفت اعلام شد که براساس آن هر لیتر سوخت به قیمت 3600 تومان به مرزنشینان استان کرمانشاه عرضه می‌شود در حالی که این مبلغ در برخی از شهرستان‌ها همچون سیستان و بلوچستان 2600 تومان است.

وی با بیان اینکه این قیمت برای شهرستان‌های مرزی استان کرمانشاه مقرون به صرفه نیست، افزود: با توجه به عوارض 16 درصدی ارزش افزوده و هزینه حمل به خارج از کشور هزینه هر لیتر برای مرزنشین بیش از 5000 تومان است و با توجه به نوسانات ارز در این زمینه سودی عاید مردم مرزنشین زلزله‌زده شهرستان‌های مرزی نمی‌شود.

محمدی بیان کرد: کارگروه‌های استانی با اختیارات تعیین شده می‌توانند با توجه به شرایط و نوسانات نرخ ارز، بعد مسافت و افزایش هزینه‌های حمل و نقل تخفیف ویژه‌ای برای سوخت تعیین کنند یا نامه‌ای از طریق مدیریت استان به کارگروه مرکزی وزارت نفت مبنی بر کاهش قیمت ابلاغ شود.

دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه گفت: با کاهش قیمت سوخت برای مرزنشینان در این موقعیت حساس که مردم زلزله‌زده از نظر روحی و روانی تحت فشار هستند سود بیشتری عاید آن‌ها می‌شود و التیامی برای سرپرست خانوارهای مرزی است.

سهمیه صادرات سوخت برای مرزنشینان استان کرمانشاه اجرایی نشده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر نفت هر چه سریعتر علت عدم اجرای مصوبه هیئت دولت برای اختصاص سهمیه صادرات سوخت به مرزنشینان کرمانشاه را پاسخ دهد.

احمد صفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به تصویب طرحی در رابطه با سهمیه صادرات سوخت شهرهای مرزنشین اظهار داشت: هیئت وزیران در جلسه مرداد ماه سال 1390 طرحی را تصویب کرد که بر مبنای آن وزارت نفت موظف شد با ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت در مرزها و بازارچه‌های رسمی، نسبت به فروش فرآورده‌های نفتی به ساکنان روستاهای مرزی در شعاع 20 کیلومتری مرز و با قیمت تعادلی کمتر از قیمت فروش در استان‌های مرزی کشور مقابل اقدام کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان معتقد بودند که اعطای مجوز صادرات رسمی سوخت به مرزنشینان، سبب کاهش قاچاق فرآورده‌های نفتی از کشور و جلوگیری از مهاجرت مرزنشینان می‌شود.

وی با بیان اینکه اما مرزنشینان استان کرمانشاه تاکنون از این طرح بی‌بهره مانده‌اند عنوان کرد: اکنون نیز بعد از مدت‌ها براساس مصوبه‌ای با قیمتی بالا و به دور از انصاف برای این استان محروم در نظر گرفته شده است.

صفری افزود: براساس تصویب هیئت وزیران مقرر شد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت پخش فراورده‌های نفتی به عنوان مرجع و متولی طرح صادرات سوخت توسط مرزنشینان در سطح چهار استان مرزی شامل کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان باشند.

وی بیان کرد: درآمد حاصل از فروش مواد سوختی توسط مرزنشینان نیز براساس دستورالعمل ابلاغیه، تحت نظارت کمیته‌های نظارتی به حساب بانکی سرپرست خانوارها واریز می‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت کنونی برای شهرستاهای مرزی استان کرمانشاه مقرون به صرفه نیست افزود: با توجه به نوسانات ارز در این زمینه سودی عاید مردم مرزنشین زلزله‌زده شهرستاهای مرزی استان کرمانشاه نمی‌شود.

وی افزود: طی چهار سالی که از اجرای این طرح می‌گذرد، به دلیل سوتدبیر دستگاه‌های مربوطه و دولتی، این طرح در کرمانشاه بر خلاف سه استان دیگر اجرا نشده است.

صفری با بیان اینکه با وجود رتبه نخست بیکاری استان کرمانشاه در کشور و با وجود 360 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق تاکنون این طرح اجرایی نشده است گفت: این موضوع هر چه سریعتر باید از سوی وزارت کشور، استانداری و مسئولان مربوطه رسیدگی شود.

وی اظهار کرد: هر چند این سهمیه سوخت مبلغ ناچیزی است و به هر خانوار حدود 100هزار تومان تعلق می‌گیرد اما همین مبلغ را هم تاکنون مرزنشینان دریافت نکرده‌اند.

 25 هزار نفر از جمعیت قصرشیرین از سهمیه سوخت صادراتی برخوردار می‌شوند

فرماندار قصرشیرین با اشاره به اینکه لیست خانوارهای در شعاع 20 کیلومتری مرز تحویل شده است اظهار داشت: 25 هزار نفر جمعیت در شهر و روستای شهرستان قصرشیرین مشمول این طرح شده‌اند.

مرادعلی تاتار در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، عنوان کرد: این طرح هنوز در استان کرمانشاه اجرا نشده است و درباره زمان اجرا نیز به ما اطلاع داده نشده است.   

وجود بیکاری و نبود درآمد برای مرزنشینان، پایین بودن قیمت سوخت در ایران نسبت به کشورهای همسایه و بسیاری عوامل دیگر سبب قاچاق سوخت به عنوان یک محصول استراتژیک از مرزهای استان شده است و به همین موضوع اجرای طرح تخصیص سوخت مرزنشینان برای استان کرمانشاه را ضرورت می‌بخشد.

120 هزار خانواده در شهرستان‌های مرکزی استان کارت مرزنشینی دارند که از این تعداد به حدود 30 تا 35 هزار خانوار سهمیه صادرات سوخت تعلق می‌گیرد بنابراین بی‌توجهی به سهمیه سوخت این خانوارها که اکنون درگیر زلزله هستند در حالی که تعدادی از استان‌ها از این طرح استفاده می‌کنند ظلمی آشکار در حق مردم محروم استان کرمانشاه است.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

رایزنی برجامی ظریف با مکرون در پاریس

قیمت مرغ کاهش یافت

حباب سکه تمام به 50 هزار تومان کاهش یافت

وقتی علم سوژه عکاسی می‌شود

سیامک انصاری در «لامینور» مهرجویی

ویشکا آسایش در نقش اصلی فیلم «گورکن»

رمان «بیداری» نقد شد

نمایش زندگی افرادی چون مسلم بن عقیل از صدها مداحی و سینه زنی ارزش بیشتری دارد

وزیر خارجه کره شمالی: پامپئو یک گیاه سمی در دیپلماسی آمریکاست

تماشاگران محترم، لطفا سر جای خود بنشینید!

دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در ماموریت‌های محیط بانان

نصب "راهبند الکترونیک" در خطوط ویژه پایتخت

40 سال زندگی عاشقانه با "اعظم"

سهم بیش از 50 درصدی اجاره بها در سبد خانوار ایرانی

پیام وزیر بهداشت به پزشکان

در ارسباران چه می‌گذرد؟

جاده هزار و کندوان یکطرفه می‌شود

بوی گل و لای سیل در سطح پلدختر مردم را آزار می‌دهد

شواهد علمی از تأثیر داروی ایرانی بر کاهش بیماریهای قلبی ارائه شد

آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می کنند

فضاپیمای «چاندرایان2» از ماه عکس گرفت

کوچکترین موتور جهان ساخته شد

قانون، اصلاح و سیاست ورزی

ساخت دولت اسلامی و تمدن اسلامی؛ دو گام ضروری تحقق ظهور

دامنه‌ فارسی میلیونی شد

کدام وب‌سایت‌ها نماد اعتماد الکترونیکی دارند؟

آرامش بازار مسکن مشروط است

پروژه مشترک بازار سرمایه ایران و عراق

کشف 7 قلم شی تاریخی و دستگیری یک قاچاقچی در گلستان

تولید سیگار همچنان صعودی

مرگ توله خرس زیارت در پردیسان تهران

اولتیماتوم آخر برای اعلام حقوق

«باور 373» ضریب نفوذ ناپذیری به مرزهای هوایی را افزایش داده است

سه رکورد جدید برای ایران

ایجاد 1200 اقامتگاه گردشگری با حمایت صندوق کارآفرینی امید

ویشکا آسایش «گورکن» می‌شود/ روزهای پایانی پیش‌تولید

عقب‌گرد 0.2 درصدی شاخص دلار

دعوای رهبران برزیل و فرانسه درباره آتش سوزی آمازون

صعود خفیف بورس‌های جهانی

یوان چین در پایین ترین سطح 11 سال اخیر

اینکه خطر درگیری وجود دارد یا نه را از حکومت ایران بپرسید

رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند

جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود

برای چین پول نداریم

برنامه‌ای برای اکران فیلم‌های قدیمی سینما

پزشکی جنگ در یک نگاه

خودسانسوری؛ عاقبت روزنامه‌نگاری برای شاعران؟

آخرین وضعیت «پایتخت» و «نون‌.خ» و چند پرسش درباره تلخی‌ سریال ها

برتری فیلم کوتاه "تشریح" سیاوش شهابی در جشنواره النواه بیروت