آخرین مطالب

نجات 133 باغ انجیر از زیر گِل استانها

نجات 133 باغ انجیر از زیر گِل

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر حجت الاسلام محمد صدارت در نشست با خبرنگاران با اشاره به جمع فعالان فضای مجازی و توئیتر اظهار داشت: طی این سال‌ها دوستانی را در از فضای توئیتر دور هم جمع کرده ایم که هم مسائل روز را پیگیری می‌کنیم و هم با تشکیل گروه‌های جهادی اقدامات مختلفی را در دستور کار داریم؛ از جمله اینکه در نقاط محروم و حاشیه‌ای تهران کارهای آموزشی و فرهنگی را انجام داده ایم.

جمع فعالان توئیتر و اینستاگرام به یاری سیل زدگان آمدند

وی با بیان اینکه با وقوع سیلاب، به مجموعه خود فراخوان زدیم و دو اتوبوس از دوستان توییتری و اینستاگرامی برای اعزام به مناطق سیل زده لرستان آماده شدند، تصریح کرد: جمع کثیری از نیروهای جهادی در پلدختر حاضر شده بودند لذا ما ابتدا به خوزستان رفتیم و 18 تا 28 فروردین ماه را مشغول امدادرسانی و کمک در خوزستان بودیم.

مسئول قرارگاه شهید مجید قربانخانی در پلدختر با تاکید بر اینکه اوایل اردیبهشت ماه بود که با چهار نفر از دوستان مجازی به سمت پلدختر حرکت کردیم و یک کامیون اقلام ارسالی مردم را به استان آوردیم، در راه برگشت با نقطه‌ای مواجه شدیم که در رابطه با آن کمتر مسائل مطرح شده بود، عمده توجه به سمت ساخت و ساز منازل، مدارس و… بود و کمتر به مبحث انجیرستان پلدختر پرداخته شده بود، افزود: وقتی کارشناسان به منطقه آمدند و وضعیت را توضیح دادند متوجه شدیم بحران در انجیرستان شدید تر از آن است که مطرح می‌شد.

روایت حضور نیروهای جهادی در پلدختر برای نجات انجیرستان

حجت الاسلام صدارت با اشاره به اینکه همان زمان در روستای دمرود افرینه ماندگار شدیم و در مسجد امام رضا (ع) قرارگاه شهید قربانخانی را تشکیل دادیم، ادامه داد: از همان لحظه فیلم گرفتیم و با انتشار در اینستاگرام و توئیتر حساسیت لازم را ایجاد کردیم و برای حضور در منطقه تقاضا دادیم؛ نیروهای جهادی هم در پلدختر بودند که به کمک آمدند.

فعالیت 45 روزه و جهادی‌هایی که به تدریج آمدند

وی با بیان اینکه از طریق فضای مجازی، بسیج سازندگی و… نیروها به پلدختر آمدند و بیش از 45 روز در منطقه مستقر شدند تا انجیرستان پلدختر را نجات دهند، تصریح کرد: کار به صورت کاملاً مردمی انجام شد و آنچه وظیفه ما و دیگر نیروهای جهادی بود نیز انجام شد؛ خوشبختانه توانستیم توجه مردم و مسئولین را جلب کنیم و از سوی برخی ادارات و ارگان‌ها نیز حمایت‌های مختلفی از ما صورت گرفت.

مسئول قرارگاه شهید مجید قربانخانی در پلدختر با تاکید بر اینکه روزهای اول مسئولین محلی به بیشتر درخواست‌ها و تقاضاهای ما را جواب رد می‌دادند، می‌گفتند به استان‌های معین مراجعه کنید، اما با این حال ما مقاومت کردیم و ماندیم تا بحران را حل کنیم، افزود: برای پاکسازی کامل انجیرستان نیاز به 1000 نفر نیرو داشتیم که طی 10 روز مداوم کار کنند، اما ما نمی‌توانستیم زمان را از دست بدهیم و بمانیم هزار نفر نیرو جمع شود، لذا به تدریج کار را شروع کردیم و به پیش بردیم.

روحیه یاس و ناامیدی مردم از بین رفت

حجت الاسلام صدارت با اشاره به اینکه طی این 45 روز بالغ بر هزار نفر نیرو به منطقه آمدند و بیل زدند و به کمک مردم رسیدند، باغات زیادی پاکسازی شد و روحیه یاس و ناامیدی در بین مردم از بین رفت، اظهار داشت: به ما می‌گفتند این اقدامات بی نتیجه است و اگر اطراف درختان هم از گل پاکسازی شود مسئله آبیاری و پاکسازی کامل باقی خواهد ماند، اما ما کار را پیش بردیم و خوشبختانه سه کارشناسی که به منطقه آمدند کار ما را تأیید کردند و گفتند درختان نجات یافته‌اند.

اجاره تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز توسط نهادهای ذی ربط

وی با بیان اینکه استاندار اردبیل نخستین مسئول استانی بودند که به منطقه آمدند و 4 دستگاه بیل مکانیکی را نیز برای کمک به ما ارسال کردند، تصریح کرد: پس از آن نیروهای جهاد کشاورزی نیز 5 دستگاه بابکت را به مدت 15 روز برای ما اجاره کردند، دیگر دستگاه‌ها نیز از جمله مهندسی سپاه لرستان، مؤسسه جهاد نصر، بنیاد مسکن اردبیل، قرارگاه صاحب الامر و… به کمک آمدند و اجاره دستگاه‌ها را تمدید کردند.

از امام جمعه تا مدیر حوزه علمیه و طلبه به کمک آمدند و بیل زدند

مسئول قرارگاه شهید مجید قربانخانی در پلدختر با تاکید بر اینکه در عملیات پاکسازی باغات 950 نفر نیروی جهادی فعالیت کردند که 680 نفر از آنها طلبه بودند، امام جمعه و مدیر حوزه علمیه و طلبه در جمع نیروهای جهادی حضور داشتند و کمک کردند، روزها فعالیت عمرانی داشتیم و شب‌ها برنامه فرهنگی را در دستور کار داشتیم، افزود: تاکنون 133 باغ را نجات داده ایم؛ در این باغات از 30 سانت تا 3 متر گل و لای جمع شده بود.

نجات 5800 درخت دیگر کمک خیران و حضور 300 نیرو را می‌طلبد

حجت الاسلام صدارت با اشاره به اینکه 14 هزار و 885 درخت را احیا کرده ایم و 5 هزار و 825 درخت دیگر مانده است که باید اطراف آنها را از گل خالی کنیم و سپس کل باغ پاکسازی شود، گفت: نیروهای جهادی در ماه رمضان و تا عید فطر در منطقه حضور داشتند اما اکنون امتحانات دانشجویان آغاز شده لذا نیروها از منطقه رفته‌اند؛ ادامه عملیات نجات انجیرستان همت و عزم عمومی و در عین حال کمک خیران را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه امروز نیاز به 300 نیرو داریم تا کار نجات 5 هزار درخت دیگر را در مدت زمانی 10 روز انجام دهیم، تصریح کرد: همچنین به 40 دستگاه بابکت نیاز داریم که باید به تدریج اجاره شوند.

مسئول قرارگاه شهید مجید قربانخانی یادآور شد: از دستگاه‌های ذی ربط و از خیران می‌خواهیم برای نجات درختان اقدام کنند و به یاری ما بیایند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

رایزنی برجامی ظریف با مکرون در پاریس

قیمت مرغ کاهش یافت

حباب سکه تمام به 50 هزار تومان کاهش یافت

وقتی علم سوژه عکاسی می‌شود

سیامک انصاری در «لامینور» مهرجویی

ویشکا آسایش در نقش اصلی فیلم «گورکن»

رمان «بیداری» نقد شد

نمایش زندگی افرادی چون مسلم بن عقیل از صدها مداحی و سینه زنی ارزش بیشتری دارد

وزیر خارجه کره شمالی: پامپئو یک گیاه سمی در دیپلماسی آمریکاست

تماشاگران محترم، لطفا سر جای خود بنشینید!

دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

عدم شفافیت قانون بکارگیری سلاح در ماموریت‌های محیط بانان

نصب "راهبند الکترونیک" در خطوط ویژه پایتخت

40 سال زندگی عاشقانه با "اعظم"

سهم بیش از 50 درصدی اجاره بها در سبد خانوار ایرانی

پیام وزیر بهداشت به پزشکان

در ارسباران چه می‌گذرد؟

جاده هزار و کندوان یکطرفه می‌شود

بوی گل و لای سیل در سطح پلدختر مردم را آزار می‌دهد

شواهد علمی از تأثیر داروی ایرانی بر کاهش بیماریهای قلبی ارائه شد

آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می کنند

فضاپیمای «چاندرایان2» از ماه عکس گرفت

کوچکترین موتور جهان ساخته شد

قانون، اصلاح و سیاست ورزی

ساخت دولت اسلامی و تمدن اسلامی؛ دو گام ضروری تحقق ظهور

دامنه‌ فارسی میلیونی شد

کدام وب‌سایت‌ها نماد اعتماد الکترونیکی دارند؟

آرامش بازار مسکن مشروط است

پروژه مشترک بازار سرمایه ایران و عراق

کشف 7 قلم شی تاریخی و دستگیری یک قاچاقچی در گلستان

تولید سیگار همچنان صعودی

مرگ توله خرس زیارت در پردیسان تهران

اولتیماتوم آخر برای اعلام حقوق

«باور 373» ضریب نفوذ ناپذیری به مرزهای هوایی را افزایش داده است

سه رکورد جدید برای ایران

ایجاد 1200 اقامتگاه گردشگری با حمایت صندوق کارآفرینی امید

ویشکا آسایش «گورکن» می‌شود/ روزهای پایانی پیش‌تولید

عقب‌گرد 0.2 درصدی شاخص دلار

دعوای رهبران برزیل و فرانسه درباره آتش سوزی آمازون

صعود خفیف بورس‌های جهانی

یوان چین در پایین ترین سطح 11 سال اخیر

اینکه خطر درگیری وجود دارد یا نه را از حکومت ایران بپرسید

رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند

جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود

برای چین پول نداریم

برنامه‌ای برای اکران فیلم‌های قدیمی سینما

پزشکی جنگ در یک نگاه

خودسانسوری؛ عاقبت روزنامه‌نگاری برای شاعران؟

آخرین وضعیت «پایتخت» و «نون‌.خ» و چند پرسش درباره تلخی‌ سریال ها

برتری فیلم کوتاه "تشریح" سیاوش شهابی در جشنواره النواه بیروت