آخرین مطالب

تلاش برای بهبود وضعیت رفاهی دانشجویان علوم پزشکی علمی و دانشگاهی

تلاش برای بهبود وضعیت رفاهی دانشجویان علوم پزشکی

  بزرگنمایی:

به گزارش معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مفدا، دکتر سیما سادات لاری در نشست با دبیران مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی افزود: اولویت بندی و دسته‌بندی صحبت‌های شما در خصوص مسائل صنفی و رفاهی و مطالبات دانشجویان ستودنی بود. بنده چون خودم در دانشگاه به عنوان مسؤول فعالیت داشته‌ام، با همه مسائل و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان آشنایی کاملی دارم و این مشکلات و نیازها را با پوست و استخوانم لمس کرده‌ام و آنچه در ذهن شماست، همه جزو دغدغه‌های ما است.

لاری با اشاره به این‌که تلاش دارد تا با کمک و همفکری دبیران شوراهای صنفی نیازها و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان علوم پزشکی را مرتفع کند، گفت: بلوغ فکری و صحبت‌های سنجیده شما و دسته‌بندی مشکلات و اولویت‌هایتان، نشان از تسلط و اشراف شما بر موضوعات صنفی و رفاهی دانشگاه‌ها دارد.

وی با بیان اینکه قالب صحبت‌ها و خواسته‌های شما دبیران شوراهای صنفی، در چند محور اصلی خلاصه می‌شود، تصریح کرد: ارتقای جایگاه شورای صنفی و حمایت از این نهاد دانشجویی و لزوم اصلاح و بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های شورای صنفی از جمله محوری‌ترین مطالبات شما است که من به جد این مسائل را پیگیری می‌کنم.

لاری با اشاره به اینکه در قبل از دولت تدبیر و امید جایگاه شورای صنفی در حد قابل قبولی نبود، خاطرنشان کرد: در گذشته فعالیت‌های شوراهای صنفی محدود و کمرنگ بود و فعالیت‌های این نهاد دانشجویی حالت صوری و انتصابی داشت اما هم‌اکنون جایگاه و منزلت شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تغییر کرده و دچار تحولات خوبی شده است.

وی افزود: خوشبختانه همه دانشگاه‌ها به ضرورت و جایگاه شوراهای صنفی پی برده‌اند و سال به سال انتخابات شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها در فضای عقلانی‌تر و پرشورتری انجام می‌شود که همه این تحولات حاصل حمایت‌ها وعملکرد مثبت شما دانشجویان است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به شرایط بحرانی کشور به لحاظ اقتصادی در دو سال گذشته اظهار داشت: من اعتقاد دارم در پی همه بحران‌ها، تنگناها و سختی‌ها، روزنه امید حتی انفجار نور وجود دارد و امیدوارم بتوانم با گشایشی که خداوند متعال انسان‌ها را به آن بشارت داده، از گردونه سخت تحریم‌های ظالمانه کنونی عبور کنیم.

وی افزود: همان‌طور که می‌دانید امسال هم همانند سال گذشته همه بخش‌های کشور من‌جمله وزارت بهداشت با کسری بودجه مواجه است، تلاش ما این خواهد بود که با اتخاذ تدابیر ویژه نظیر صرفه‌جویی در اجرای فعالیت‌هاو جلوگیری از هدر رفت منابع و رایزنی جهت کسب منابع مالی مختلف، هیچ‌یک از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی به دلیل نبود پول تعطیل نشود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به بحث اخلاق تشکیلاتی و لزوم پایبندی به این مسأله اشاره کرد و گفت: من از جمله افرادی هستم که در گروه اخلاق پزشکی تدریس داشته‌ام و نسبت به این موضوع دغدغه‌مند هستم و اگر شرایط فراهم باشد به دلیل علاقه‌ای که نسبت به این موضوع دارم، دوباره مطالعات زیادی در این خصوص خواهم داشت و فکر می‌کنم موضوع اخلاق تشکیلاتی جایش در گذشته در دانشگاه‌ها خالی بوده است.

لاری در پاسخ به سخنان برخی از دبیران شورای صنفی که از وجود تبعیض‌ها در موضوعات آموزشی گلایه داشتند، گفت: من قبول دارم تبعیض‌هایی در حوزه آموزش رخ می‌دهد و خیلی از مشکلات و مطالبات دانشجویان علوم پزشکی در حوزه آموزشی است. بنابراین با هدف رفع این مشکلات با مسؤولان معاونت آموزشی وزارت بهداشت جلساتی برگزار خواهیم کرد و امیدوارم با پیگیری‌ها و تعاملات دو سویه، بسترهای لازم را برای حل مشکلات آموزشی دانشجویان فراهم کنیم.

وی افزود: بنده به شما قول می‌دهم مسیر روشنی برای احقاق حقوق و مطالبات دانشجویی، برای شما هموار کنم و یقین دارم با بلوغ فکری که شما عزیزان به عنوان بازوان اجرایی دانشگاه‌ها، دارید، می‌توانیم بر مشکلات فائق شویم و این موضوع محقق نمی‌شود مگر با تقویت دموکراسی و تعامل دو سویه شما و دانشجویان.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم اصلاح و بازنگری آیین‌نامه‌های شوراهای صنفی تأکید کرد وگفت: آیین‌نامه‌ها به عنوان طرح‌های درازمدت و زیرساختی، همیشه باید مدنظر و مورد تاکید باشد چرا که آیین‌نامه‌ها مرجع ما به شمار می‌روند و باید قوانینی که قدیمی هستند متناسب با شرایط روز دانشگاه اصلاح شوند.

لزوم تحکیم و استقلال بیشتر شوراهای صنفی، عدم اختیارات کافی و نظارت بر شوراهای صنفی، ضرورت تقویت کار تیمی و حس مسؤولیت پذیری بیشتر در اعضای شوراهای صنفی دانشگاه‌ها، کمبود سرانه تخت به ازای هر نفر دانشجو و رفع مشکل خوابگاه‌های دانشجویی، لزوم صنعتی سازی سلف‌های دانشجویی و توسعه و تحول در حوزه تغذیه، ضرورت افزایش میزان وام‌های دانشجویی و همچنین لزوم اعطای کار دانشجویی مناسب به دانشجویان در حوزه بالینی، ضرورت ارائه خدمات درمانی رایگان بیشتر به دانشجویان از جمله مسائل مطرح شده در این نشست بود.

همچنین ضرورت بازنگری در آیین‌نامه تغذیه دانشجویی، توجه بیشتر به حوزه سلامت روان و رفع مشکل کمبود نیروی انسانی در این حوزه در دانشگاه‌های علوم پزشکی، ارائه دفترچه بیمه برای دانشجویان فاقد دفترچه، احیای شورای تخصصی دانشجویی، لزوم پایداری شورا در دولت‌های مختلف، حذف تصمیمات موازی در معاونت‌های مختلف دانشگاه‌ها، نبود وجود نهاد حمایتی خارج از دانشگاه در حوزه فعالیت‌های شوراهای صنفی و… از دیگر مسائل مطرح شده از سوی حاضرین در نشست بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

خبرهای خوش برای پیشکسوتان ورزش ایران/ سه محور در دستور کار

مذاکره باشگاه استقلال با هافبک برزیلی/ کانسین چهارشنبه تست می‌دهد

تیروکمان برای المپیک حداکثر دو سهمیه می‌گیرد/ به نعمتی امیدواریم

کاهش 15 درصدی صادرات زعفران/افت قیمت‌ها در بازار

درخواست افزایش قدرت خرید کارگران روی میز شورای عالی کار

ماجرای سهام در وثیقه خودروسازان چیست؟

اصرار دولت برای یک تصمیم غلط راه به کجا خواهد برد؟

صدور یک‌روزه ضمانت‌نامه‌های بانکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان

3 سامانه پایش فضایی پدیده های زیست محیطی رونمایی شد

نظام ارزیابی محصولات امنیتی خارجی بروزرسانی می‌شود

رویداد «مدیران جوان» ویژه دانش آموزان نخبه‌ مدارس صدرا برگزار شد

آوینی پاسبان رؤیای انقلاب اسلامی است

ترکیب اکران تازه می‌شود/ نمایش 10 هفته‌ای «شبی که ماه کامل شد»

دیدار زمستانی با «دکتر نون» در تالار وحدت/ 12 سال پیگیر بودم

رغبتی برای فیلمسازی در حوزه کودک نمانده است/ سهل‌انگاری در اکران

کمدین هندی روی صحنه جان باخت/ اشتباه تماشاگران

حمایت مجلس از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی

کشتی ایرانی توقیف شده در جبل الطارق هرچه سریعتر آزاد شود

احتکار مسکن بسیار بالاست / وزرا پاسخگو باشند

فعالیت زودهنگام انتخاباتی خلاف قانون است/ شورای نگهبان رسیدگی کند

مقاومت تضمین کننده پیروزی بر اشغالگران قدس شریف است

«اینستکس» بسته‌ای حقارت‌آور است/ از سخنان روحانی تعجب کردیم

سه کارگروه ویژه بین دولت و مجلس تشکیل شد

ابراز تمایل پاکستان وافغانستان برای بازگشایی «بانک مشترک»

تیروکمان برای المپیک حداکثر دو سهمیه می‌گیرد/ به نعمتی امیدواریم

پیروز قربانی بهترین تصمیم را گرفت/ رفتن بعضی به سود استقلال شد

علیرضا رضایی از سرمربیگری تیم کشتی امید استعفا کرد

اسناد به جامانده از کاشانی و مصدق سوخت

مسئولان فرودگاه‌ها نقشه‌های مالکیت را ارائه دهند

نواختن زنگ خطر اجتماعی کشور به دست بحران رشد سالمندی

دستگیری 15 خرده فروش و فروشنده اصلی مواد مخدر

بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی شد/مراسم معارفه اول مرداد

تحول با سرعت و وسعت فراگیر در وزارت علوم پیگیری می شود

برگزاری مجدد انتخابات نشریات دانشگاهی منتفی شد

اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد

طراحی سامانه‌ ارتباط با صنعت برای کاهش اثرات تحریم

نگرانی وزیر از عدم تخصیص به موقع بودجه تعمیر و تجهیز خوابگاه ها

برگزاری همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن»

متخلق شدن مبتنی بر روش‌های تجویزی است نه توصیفی

تفاوت تربیت دینی با آموزش دینی/ لزوم سواد دینی در کار رسانه‌ای

آرمان‌خواهی بدون توجه به واقعیت، تحجر در انقلابی‌گری است

برخی خصوصی‌سازی‌ها با ورود وزارت اطلاعات لغو شد

رادار TMA بعنوان پشتیبان فرودگاه‌های مهرآباد و امام نصب شد

مجمع عمومی «خانه سینما» و یک چالش قانونی/چند صنف «کدشناسه» دارند؟

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی کاهش یافت/قیمت به 11650 تومان رسید

مهمترین رفت و آمدهای علمی ایران با خارجیها

دولت برای مقابله با گرانی، گام عملی بردارد/پاسخ انگلیس را دادیم

سردرگمی انگلیس در برابر اقدام ایران

نقض حقوق کاربران در اینستاگرام با وضع قوانین «شناور»

ساخت 60 هزار واحد مسکونی 300 میلیون تومانی در تهران