آخرین مطالب

سفر جهانگرد ایرانی باهدف اتحاد علیه تحریم‌ها/با هم باشیم پیروزیم مجله تبسم مهر

سفر جهانگرد ایرانی باهدف اتحاد علیه تحریم‌ها/با هم باشیم پیروزیم

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر خسرو آذربیگ، دوچرخه سوار، نوازنده و جهانگرد، مستندساز و فعال حقوق کودکان این بار قصد دارد در ادامه سفرهای خود با دوچرخه برای حمایت از مؤسسه مادران یاریگر توان‌جویان اوتیسم (میتا) از روز شنبه 22 تیر، به سفر دور ایران برود. آذربیگ که در سفرهای پیشین خود با دوچرخه سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا را درنوردیده بود، فیلم‌های مستند جذابی را از فرهنگ بومیان این سه قاره برای ایرانیان به ارمغان آورد.

سفرهای خسرو، ندای صلح، گفت‌وگو و برابری را به همراه داشته است. در سفر او به آفریقا و در میان یکی از قبایل آفریقایی اتفاق شگفت انگیزی رخ داد. خسرو در آن قبیله بدون آنکه زبانی برای برقراری ارتباط داشته باشد، یکی از ملودی‌های مشهور آذری را با دف خواند و همه قبیله جذب او شدند و همنوا با او می‌خواندند. قرار است سفرنامه‌های او در قالب کتاب نیز منتشر شود.

خسرو در سفرهای پیشین خود به جای جای ایران، سعی کرد تا اصول صحیح فعالیت‌های خیریه را نیز فرهنگسازی کند. خسرو در هر استانی دوستان بسیاری دارد که خاطرات جذابی از او و فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش دارند. خسرو اگر در سفرهایش میهمان این دوستان نشود، آنها از او آزرده خاطر خواهند شد و عجیب آنکه هرکدام از این دوستانش در هر نقطه‌ای از ایران که باشند او را از قوم و قبیله خود می‌دانند.

او در سفرهای خود به استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان و کردستان، به خانواده کودکان کار تولید کیف‌های چرمی دستی را آموزش می‌داد تا با فراگیری آن حرفه بتوانند خانواده و کودکان خود را تأمین کنند. او همچنین به تعداد بسیاری از کودکان در مناطق محروم نقاشی و نوازندگی آموزش داده است. حضور او در کتابخانه و مرکز فرهنگی کامبوزیا در زاهدان (در حوالی منطقه محروم و جرم خیز شیرآباد) و آموزشش به کودکان و نوجوانان این منطقه تجربه بسیار مهمی بود و خاطره این حضور هنوز هم ذهن کودکان این منطقه را رها نکرده است. او توانست بسیاری از کودکان و نوجوانان این منطقه جرم خیز در زاهدان را به کتابخوانی عادت دهد.

بحث تحریم‌ها عملاً روی خانواده‌ها ی دارای فرزندان اوتیسمی تاثیر منفی گذاشته است. داروهای فرزندان آنها نایاب شده و طبیعتاً قیمت این داروها نیز رشد نجومی داشته است. مادرانی که من در تعامل با آنها هستم مدام از کمبود دارو حرف می‌زنندخسرو همچنین دیوار بسیاری از مدارس قدیمی در منطقه بلوچستان را رنگ آمیزی و نقاشی کرد و با طرح‌ها و شکل‌های خود روی این دیوارها فضای دلنشین و سرزنده‌ای را برای کودکانی که از رنگ‌های سیاه و خاکستری این مدارس فراری بودند، بوجود آورد. اهالی روستاهای محروم سیستان نیز خسرو را در هیبت مردی می‌شناسند که غروب‌هایشان را سرشار از شادی می‌کرد. او مدتی به روستاهای این خطه رفته و برای مردمان دف می‌زد و ضمن خواندن اشعاری از مولانا، به زبانی ساده قصه‌های مثنوی را روایت می‌کرد و شرح می‌داد. سفر جدید او نیز نامش یک مصرع از مولانا جلال الدین محمد بلخی وام گرفته شده، اهدافی فرهنگی را دنبال می‌کند.

در ره دل چه لطیف است سفر

آذربیگ درباره جدیدترین سفر خود گفت: سفر جدیدم «در ره دل چه لطیف است سفر» نام گرفته که برگرفته است از یکی از ابیات مولانا در «دیوان شمس». این سفر را برای حمایت از مؤسسه مادران یاریگر توان‌جویان اوتیسم (میتا) انجام می‌دهم. اکنون در حدود سه سال می‌شود که با این مؤسسه در ارتباط هستم. میتا سرپناهی است برای خانواده‌هایی که فرزندان اوتیسمی دارند.

وی افزود: موسسه میتا در زمینه آموزش به خانواده‌های دارای فرزندان اوتیسمی فعال است. به آنها آموزش می‌دهد تا به زندگی عادی فرزندان خود توجه کرده و آنها را وارد جامعه و تعاملات اجتماعی کنند. متأسفانه فرهنگ امروز ما پختگی لازم را برای برخورد با این فرزندان ایران زمین ندارد و آنها در یک فضای طرد شدگی قرار دارند. از همکاری با مؤسسه میتا حس خوبی دارم و اگر آنها شناخته شوند کل جامعه نفع خواهد بود. نمایشگاه آثار نقاشی‌خط من نیز از امروز چهارشنبه 19 تیر در همین مؤسسه برپا می‌شود و همه درآمدهای آن نیز صرف فعالیت‌های این موسسه خواهد شد.

آذربیگ ادامه داد: بحث تحریم‌ها عملاً روی این خانواده‌ها تاثیر منفی گذاشته است. داروهای فرزندان آنها نایاب شده و طبیعتاً قیمت این داروها نیز رشد نجومی داشته است. مادرانی که من در تعامل با آنها هستم مدام از کمبود دارو حرف می‌زنند. هدف من از این سفر این است که به همه ملت ایران بگویم در این شرایط ما باید باهم باشیم. اگر ما در کنار هم باشیم می‌توانیم در این شرایط تحریم سخت مقاومت کنیم. همه ما ایرانیان باید بپذیریم که هیچکس جز خودمان نمی‌تواند به ما کمک کند.

آمریکا به دنبال منافع خود است

آذربیگ در بخش دیگری از این گفت‌وگو به تحریم‌های آمریکا اشاره کرد: مقاومت فردی در برابر تحریم‌ها فایده چندانی دربر ندارد. انسان یک موجود اجتماعی است و هویت او با «در اجتماع بودن» معنا پیدا می‌کند. نسخه‌ای که آمریکا برای ما پیچیده به این خاطر است که منافعشان را تامین نکرده‌ایم. آنها همیشه به دنبال نفع خود بوده‌اند.

هدف من از این سفر این است که به همه ملت ایران بگویم در این شرایط ما باید باهم باشیم. اگر ما در کنار هم باشیم می‌توانیم در این شرایط تحریم سخت مقاومت کنیم. همه ما ایرانیان باید بپذیریم که هیچکس جز خودمان نمی‌تواند به ما کمک کنداین فعال فرهنگی اضافه کرد: برای کسانی که به رابطه با آمریکا فکر می‌کنند و نفع کشور را در این ارتباط می‌بینند باید تکلیف کرد تا تاریخ را بخوانند. کودتای ننگین 28 مرداد را باید به این طیف یادآوری کرد. دکتر مصدق در آن دوران منافع آمریکایی‌ها را به خطر انداخته بود و آنها توانستند با کمک دربار ایران و نوچه‌هایی را که استخدام کرده بودند، دکتر مصدق، دکتر فاطمی و کسان دیگری چون کریمپور شیرازی را از ما گرفته و امثال شعبان بی‌مخ‌ها و پری بلنده‌ها را به ما قالب کردند.

آذربیگ علت تحریم‌های جدید را به نیز دلیل به خطر افتادن منافع آمریکا دانست و ادامه داد: اکنون نیز وجود و تفکر ما ایرانیان باعث شده تا منافع آمریکایی‌ها به خطر بیافتد. یقین داشته باشید اگر ما به دلخواه آنان عمل می‌کردیم، آنگاه اگر شرایط حتی از وضعیت فعلی‌مان بغرنج‌تر می‌شد، آنها کشور ما را بهشت برین معرفی می‌کردند.

ملودی‌های ایرانی همه نشان از اتحاد دارند

خسرو آذربیگ در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌هایی که قرار است در طول این سفر ایرانگردی خود بپردازد اشاره کرد و گفت: سفرم از شنبه 22 تیر آغاز می‌شود. از تهران ابتدا به استان البرز می‌روم و از آنجا به قزوین، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان و بعد متوجه جنوب می‌شوم.

وی افزود: من در ایرانگردی‌های پیشینم مجموعه‌ای غنی از ملودی‌های محلی اقوام مختلف ساکن در کشور عزیزمان را گردآوری کرده‌ام. ملودی‌هایی که ممکن بود در دل تاریخ گم شوند. در سفر جدید در هر نقطه‌ای که شرایط فراهم شود و یا اینکه اجازه اجرا داده شود، برای عده‌ای این ملودی‌ها را اجرا خواهم کرد و شرح خواهم داد که این آهنگ‌ها از قدیم الایام تاکنون می‌خواهند به ما نشان دهند که ایرانیان همیشه اتحاد و همبستگی داشته‌اند. این ملودی‌ها گویای توانایی ما در «کنار هم بودن» است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

خبرهای خوش برای پیشکسوتان ورزش ایران/ سه محور در دستور کار

مذاکره باشگاه استقلال با هافبک برزیلی/ کانسین چهارشنبه تست می‌دهد

تیروکمان برای المپیک حداکثر دو سهمیه می‌گیرد/ به نعمتی امیدواریم

کاهش 15 درصدی صادرات زعفران/افت قیمت‌ها در بازار

درخواست افزایش قدرت خرید کارگران روی میز شورای عالی کار

ماجرای سهام در وثیقه خودروسازان چیست؟

اصرار دولت برای یک تصمیم غلط راه به کجا خواهد برد؟

صدور یک‌روزه ضمانت‌نامه‌های بانکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان

3 سامانه پایش فضایی پدیده های زیست محیطی رونمایی شد

نظام ارزیابی محصولات امنیتی خارجی بروزرسانی می‌شود

رویداد «مدیران جوان» ویژه دانش آموزان نخبه‌ مدارس صدرا برگزار شد

آوینی پاسبان رؤیای انقلاب اسلامی است

ترکیب اکران تازه می‌شود/ نمایش 10 هفته‌ای «شبی که ماه کامل شد»

دیدار زمستانی با «دکتر نون» در تالار وحدت/ 12 سال پیگیر بودم

رغبتی برای فیلمسازی در حوزه کودک نمانده است/ سهل‌انگاری در اکران

کمدین هندی روی صحنه جان باخت/ اشتباه تماشاگران

حمایت مجلس از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی

کشتی ایرانی توقیف شده در جبل الطارق هرچه سریعتر آزاد شود

احتکار مسکن بسیار بالاست / وزرا پاسخگو باشند

فعالیت زودهنگام انتخاباتی خلاف قانون است/ شورای نگهبان رسیدگی کند

مقاومت تضمین کننده پیروزی بر اشغالگران قدس شریف است

«اینستکس» بسته‌ای حقارت‌آور است/ از سخنان روحانی تعجب کردیم

سه کارگروه ویژه بین دولت و مجلس تشکیل شد

ابراز تمایل پاکستان وافغانستان برای بازگشایی «بانک مشترک»

تیروکمان برای المپیک حداکثر دو سهمیه می‌گیرد/ به نعمتی امیدواریم

پیروز قربانی بهترین تصمیم را گرفت/ رفتن بعضی به سود استقلال شد

علیرضا رضایی از سرمربیگری تیم کشتی امید استعفا کرد

اسناد به جامانده از کاشانی و مصدق سوخت

مسئولان فرودگاه‌ها نقشه‌های مالکیت را ارائه دهند

نواختن زنگ خطر اجتماعی کشور به دست بحران رشد سالمندی

دستگیری 15 خرده فروش و فروشنده اصلی مواد مخدر

بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی شد/مراسم معارفه اول مرداد

تحول با سرعت و وسعت فراگیر در وزارت علوم پیگیری می شود

برگزاری مجدد انتخابات نشریات دانشگاهی منتفی شد

اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد

طراحی سامانه‌ ارتباط با صنعت برای کاهش اثرات تحریم

نگرانی وزیر از عدم تخصیص به موقع بودجه تعمیر و تجهیز خوابگاه ها

برگزاری همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن»

متخلق شدن مبتنی بر روش‌های تجویزی است نه توصیفی

تفاوت تربیت دینی با آموزش دینی/ لزوم سواد دینی در کار رسانه‌ای

آرمان‌خواهی بدون توجه به واقعیت، تحجر در انقلابی‌گری است

برخی خصوصی‌سازی‌ها با ورود وزارت اطلاعات لغو شد

رادار TMA بعنوان پشتیبان فرودگاه‌های مهرآباد و امام نصب شد

مجمع عمومی «خانه سینما» و یک چالش قانونی/چند صنف «کدشناسه» دارند؟

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی کاهش یافت/قیمت به 11650 تومان رسید

مهمترین رفت و آمدهای علمی ایران با خارجیها

دولت برای مقابله با گرانی، گام عملی بردارد/پاسخ انگلیس را دادیم

سردرگمی انگلیس در برابر اقدام ایران

نقض حقوق کاربران در اینستاگرام با وضع قوانین «شناور»

ساخت 60 هزار واحد مسکونی 300 میلیون تومانی در تهران