آخرین مطالب

اوج‌گیری کرونا در آذربایجان غربی

اوج‌گیری کرونا در آذربایجان غربی

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر اواخر بهمن ماه سال گذشته بود که زمزمه‌های شیوع ویروس کرونا در شهرهای ایران به خصوص آذربایجان غربی بالا گرفت و با گذشت 5 ماه از آن روز شیوه زندگی نه تنها در ایران و استان بلکه دنیا تغییر یافته است.

مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز تفریحی و تجاری، تالارها، ورزشگاه‌ها و … تعطیل شدند، فرهنگ هم نشینی و روبوسی تغییر یافت و با اعمال محدودیت و فاصله‌های اجتماعی شدید و همراهی مردم تصور می‌شد خیلی زود این بیماری را می‌شود شکست داد و با رفتن فصل سرما می‌توان امیدوار به ریشه کن شدن این بیماری شد.

اما در طول 5 ماه نه تنها آمارهای مبتلایان در آذربایجان غربی کاهش نیافته بلکه وضعیت استان در حالت قرمز قرار دارد و روز به روز به تعداد بیماران بدحال و تنفسی افزوده می‌شود.

اما این روزها به جای تعطیلی تالارها مردم در کارواش‌ها و باغات عروسی را برگزار می‌کنند و اتوبوس‌ها تا جایی که می‌شود مسافر سوار می‌کنند و تاکسی‌ها با تمام ظرفیت فعالیت می‌کنند، مردم کمترین توجهی به رعایت موارد بهداشتی ندارندمردم استان به تلافی یک ماه قرنطینه خانگی در اوایل سال جاری و رعایت فاصله‌های اجتماعی این روزها از هر فرصتی برای حضور در تجمعات و افزایش آمار مبتلایان استفاده می‌کنند و هشدارهای بخش بهداشت نیز نتوانسته کوچک‌ترین تأثیری در مدیریت این بیماری توسط مردم داشته باشد.

در جبهه مقابل مردم که مسئولان قرار دارند هفته‌های اخیر چندان اقدامات مؤثری جز جلسات فرمایشی آن هم به تعداد محدود صورت نمی‌گیرد، در حالی که فروردین ماه نهادهای مختلف برای ضدعفونی کردن معابر و ورودی شهرها و حتی کوچه‌ها و روستا از هم پیشی می‌گرفتند هم تحرک و فعالیتی دیگر صورت نمی‌گیرد.

قرار بود تاکسی‌ها بیش از سه مسافر سوار نکنند، قرار بود در اتوبوس‌ها فاصله اجتماعی رعایت شود، قرار بود مراسم ترحیم و عروسی برگزار نشود و مردم برای قطع زنجیره کرونا با مسئولان همراهی کنند اما همه این قول و قرارها فقط یک ماه ابتدایی سال پا برجا بود.

اما این روزها به جای تعطیلی تالارها مردم در کارواش‌ها و باغات عروسی را برگزار می‌کنند و اتوبوس‌ها تا جایی که می‌شود مسافر سوار می‌کنند و تاکسی‌ها با تمام ظرفیت فعالیت می‌کنند، مردم کمترین توجهی به رعایت موارد بهداشتی ندارند و این شرایط دست به دست هم داده تا آذربایجان غربی در گذر این 5 ماه همزیستی با کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار گیرد.

افزایش تعداد بیماران بدحال و تنفسی، اختصاص دومین بیمارستان به بیماران کرونایی در ارومیه، کمبود امکانات درمانی و بهداشتی، کادر بیمارستانی خسته به همراه اعلام آمار افزایش مبتلایان و فوتی‌ها تا امروز نتوانسته مردم را در قبال این بی توجهی‌ها آگاه کند و همچنان رفتارهای پرخطر و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح شهرها رو به افزایش است.

مردم در برابر خطرات و عواقب بیماری کرونا بی‌خیال شده‌اند

یکی بازاریان  در خصوص عدم رعایت موارد بهداشتی در برابر بیماری کرونا می‌گوید: با برداشتن محدودیت‌های کسب و کار و فاصله اجتماعی کسبه و بازاریان برای معیشت و تأمین هزینه‌های زندگی مجبور به فعالیت شدند اما در تمام مدت موارد بهداشتی از جمله استفاده از مواد ضدعفونی رعایت کرده و اقدام به نصب هشدار حاوی عدم حضور بدون ماسک و دستکش در درب شیشه مغازه کرده‌ام اما متأسفانه مردمی که برای خرید به مغازه ام مراجعه می‌کنند کمترین توجهی به رعایت این موارد ندارند.

وی با بیان اینکه آگاهی و اطلاع رسانی در خصوص این بیماری هر روز در حال افزایش است جای تعجب دارد مردم با علم به عواقب این بیماری چرا بی‌خیال شده‌اند ادامه می‌دهد، با رفتار سهل انگارانه مردم موج دوم بیماری در استان آغاز شده و وضعیت شهر ارومیه قرمز است از مسئولان تقاضا داریم نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشند.

یکی از پرستاران بیمارستان طالقانی که از شرایط به وجود آمده به شدت گلایه مند است  می‌گوید: کادر درمانی در طول 5 ماه اخیر با تمام توان برای مقابله با این بیماری در صحنه حضور دارند حتی سلامت خود و خانواده خود را فدای مدیریت و مقابله با این بیماری کرده‌اند اما مردم استان به خصوص ارومیه هیچ احساس مسئولیتی در این زمینه ندارند.

وی با اشاره به مشاهده صحنه‌های دلخراش روزانه از وضعیت وخیم بیماران کرونایی و فوت روزانه تعداد زیادی از شهروندان می‌افزاید: این بیماری نه واکسن دارد و نه هنوز درمان مشخصی برای آن پیدا شده است تغییر رفتار این ویروس قابل پیش بینی نیست تنها راه قطع زنجیره شیوع آن رعایت موارد بهداشتی از سوی تک تک مردم است.

این پرستار با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک، دستکش و نیز مواد ضدعفونی تا حد زیادی از شیوع این بیماری مؤثر است ادامه می‌دهد، استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی، دست ندادن و بغل نکردن و نبوسیدن و شستشوی مداوم دست و فاصله گذاری اجتماعی جز الزامات بهداشتی دائمی است که باید در این زمینه احساس مسئولیت جدی در برابر سلامت خود و جامعه کنیم.

سیر صعودی افزایش مبتلایان و بیماران بدحال در آذربایجان غربی ادامه دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با هشدار جدی نسبت به وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در استان گفت: هم اکنون در آذربایجان غربی هیچ شهر وضعیت سفیدی نداریم و همگی قرمز و یا زرد هستند.

جواد آقازاده  با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار در تاریخ 28 خردادماه 638 نفر بستری با علائم سندرم حاد تنفسی در کل بیمارستان‌های استان داشته‌ایم که 187 مورد بیمار قطعی مبتلا به ویروس کرونا و 451 مورد مشکوک به ابتلاء هستند ادامه داد: از 120 مورد بستری در آی سی یو 40 نفر وصل به ونتیلاتور هستند.

وی با اعلام اینکه متأسفانه با چهار مورد فوتی جدید مجموع فوتی‌های استان به 327 مورد افزایش یافته است اضافه کرد: افزود: تعداد مبتلایان بستری جدید در روز 28 خرداد، 138 مورد است که به تفکیک شهرستان‌ها ارومیه 31، اشنویه یک، بوکان 20، پیرانشهر پنج، تکاب شش، خوی 33، سردشت چهار، سلماس شش، شاهین دژ یک، مهاباد 13 میاندوآب 11 و نقده هفت نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تاکید کرد: با توجه به افزایش تعداد بیماران بدحال مبتلا به کرونا، علاوه بر بیمارستان طالقانی، بخشی از بیمارستان امام خمینی (ره) این شهر نیز در مدار درمان این مبتلایان قرار گرفت.

وی با انتقاد از اینکه رعایت موارد پیشگیری از بیماری کرونا در جامعه بسیار کمرنگ شده و همین امر، تعداد بیماران مبتلا را به صورت صعودی بالا برده است بیان کرد: شهروندان باید بیش از گذشته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا میزان ابتلاء روز به روز کاهش یابد.

با حضور در سطح شهر به خصوص در ارومیه به راحتی آثار بی تفاوتی و بی توجهی در برابر شیوع ویروس کرونا را می‌توان مشاهده کرد، تجمع مردم در اتوبوس‌ها، عدم رعایت سوار شدن بیش از سه نفر در تاکسی‌ها، انفجار جمعیت در پارک‌ها و مراکز خرید بدون رعایت موارد بهداشتی قابل لمس استرئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تاکید کرد: افزایش قابل توجه مراجعه بیماران با وضعیت حاد تنفسی در آذربایجان غربی، هشداری اساسی در خصوص ایجاد موج‌های جدید شیوع بیماری کروناست که نباید در این خصوص سهل انگاری کرد.

وی با بیان اینکه در پیک دوم بیماری، یک بی تفاوتی بزرگ از طرف مردم احساس می‌شود که این بی تفاوتی خطرناک است و می‌تواند همچنان آمار بیماران درگیر را افزایش دهد ادامه داد: بر اساس گفته متخصصان استان چهره ویروس تغییر یافته و تهاجمی‌تر و خشن‌تر شده است و سن مبتلایان و فوتی‌های ناشی از این بیماری نیز کاهش یافته است.

آقازاده برگزاری مراسم عروسی، تجمعات در مراکز تفریحی را یکی از مهمترین دلایل افزایش آمار کرونا در استان عنوان کرد و گفت: با وجود تعطیلی برخی اماکن از جمله تالارها ولی شاهد برگزاری مراسم عروسی در باغات و برخی اماکن هستیم و نیز تجمع مردم در مراکز تفریحی و خیابان‌ها بدون رعایت موارد بهداشتی موجب شده آمار مبتلایان و فوتی‌ها در استان روزانه افزایش یابد.

با حضور در سطح شهر به خصوص در ارومیه به راحتی آثار بی تفاوتی و بی توجهی در برابر شیوع ویروس کرونا را می‌توان مشاهده کرد، تجمع مردم در اتوبوس‌ها، عدم رعایت سوار شدن بیش از سه نفر در تاکسی‌ها، انفجار جمعیت در پارک‌ها و مراکز خرید بدون رعایت موارد بهداشتی قابل لمس است.

تمام تاکسی‌ها مجاز به سوار کردن 3 نفر مسافر هستند

رئیس سازمان حمل و نقل و بار و مسافر شهرداری ارومیه در خصوص بی توجهی به رعایت سوار نشدن بیش از سه نفر در تاکسی اظهارکرد: فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی ارومیه رصد می‌شود

مهدی مژده‌ی فر با اشاره به اینکه 293 دستگاه اتوبوس خصوصی و 49 اتوبوس ملکی در ناوگان اتوبوس رانی ارومیه آماده ارائه خدمات هستند، تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا اتوبوس‌های ملکی تعطیل و اتوبوس‌های بخش خصوصی نیز با دوسوم ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

وی در خصوص اینکه برخی رانندگان بیش از ظرفیت اعلامی مسافر سوارمی کنند، نیز یاد آور شد: این کار تخلف بوده و مردم در صورت مشاهده با 137 تماس گرفته و پلاک اتوبوس و تاکسی را اعلام کنند.

رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ارومیه با اشاره به اینکه 11 بازرس در سطح شهر ارومیه بر فعالیت اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها نظارت دارند، خاطرنشان کرد: این تعداد بازرس جواب گوی کلانشهر ارومیه نیست، بنابراین نیازاست مردم نیز بیش از پیش فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

مژده‌ی فر با اشاره به اینکه تمامی تاکسی‌ها مجاز به سوار کردن سه نفر مسافر هستند، اظهارکرد: شهرداری ارومیه برای رعایت تمامی اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اقدام به مجهز کردن تمامی تاکسی‌ها به سیستم محافظتی کرده که تاکنون 700 تاکسی به این سیستم مجهز شده و در روزهای آتی تمامی تاکسی‌ها نیز به این سیستم مجهز می‌شوند.

وی با بیان اینکه اقلام بهداشتی بین رانندگان تاکسی در سطح شهر ارومیه در جهت پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا توزیع می‌شود افزود: اقلام بهداشتی به صورت روزانه بین رانندگان ناوگان تاکسی رانی توزیع می‌شود که شامل ماسک و دستکش است.

آمار افزایش مبتلایان و بیماران بدحال کرونا در آذربایجان غربی نگران کننده است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی نیز در آخرین نشست شورای اطلاع رسانی مدیریت و مقابله بیماری کرونا در استان با اشاره به افزایش آمار ابتلاء به کرونا افزود: باید تدابیر لازم برای رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن همچنان در صدر برنامه‌ها و تبلیغات قرار گیرد تا بتوانیم این بیماری را مدیریت کنیم.

باید تدابیر لازم برای رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن همچنان در صدر برنامه‌ها و تبلیغات قرار گیرد تا بتوانیم این بیماری را مدیریت کنیعلی مصطفوی با بیان اینکه وضعیت مراعات موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در فروردین و اردیبهشت به ترتیب 80 و 20 درصد بود، اظهار کرد: بی توجهی به رعایت فاصله گذاری‌ها و عادی شدن کرونا بین مردم و کمتر رعایت کردن موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، از مهمترین دلایل افزایش آمار ابتلاء کرونا در روزهای اخیر است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه این بیماری محدود به افراد مسن یا با زمینه بیماری خاص نیست، تاکید کرد: استفاده از خدمات الکترونیکی برای کاهش ازدحام، تشکیل تیم‌های نظارتی، در دسترس قرار گرفتن ماسک‌های ارزان قیمت از مواردی است که باید مورد توجه نهادهای مختلف قرار گیرد.

مصطفوی به وظیفه خطیر رسانه ملی و فضای مجازی و مطبوعات برای اطلاع رسانی بیشتر، افزایش اطلاعات و آگاهی‌های مردم در خصوص این ویروس و بیماری و حساس بودن مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و ادامه داد: نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، بازار تاناکورا و تمام ادارات از فردا، سه شنبه ملزم به استفاده از ماسک برای تداوم فعالیت هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: به علت افزایش آمار ابتلاء به کرونا از روز سه شنبه هفته جاری در تمامی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها محدودیت حضور وجود خواهد داشت و مردم نیز باید برای حفظ سلامت خود، موارد بهداشتی را رعایت و از حضور در هر گونه تجمع و اجتماعات دوری کنند.

در حال حاضر وضعیت آذربایجان غربی قرمز است و روز به روز بر تعداد مبتلایان و بیماران بدحال در شهرهای استان رو به افزایش است موج دوم بیماری در راه است و با تداوم این شرایط اگر موارد بهداشتی را رعایت نکنیم باید منتظر فاجعه انسانی در این زمینه باشیم.

بر اساس احادیث و روایات دینی انسان در برابر نفس خویش مسئول است با حفظ جان و سلامتی خود و رعایت موارد بهداشتی در برابر سلامت جامعه نیز خود را مسئول بدانیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

شرایط سخت فیلمبرداری سریال پُربازیگر دفاع‌مقدس/ "سامو بندری" همچنان بلاتکلیف

کرونا پشت سد کنکور!

سوریان: کار سختی برای کسب کرسی در اتحادیه جهانی کشتی داریم و همه باید پای کار بیایند

دانشگاه هاروارد: شرکت مداوم در "مراسم مذهبی" باعث کاهش 68 درصدی مرگ ناشی از افسردگی!

پیشنهاد ایجاد تغییرات ساختاری در جایزه ادبی جلال به شورای عالی انقلاب فرهنگی

رحمتی: استقلال بیشترین شانس را برای کسب سهمیه دارد/ همه چیز دست خود آبی‌ها است

خسروی: بیشتر خانه های خالی برای وابستگان دولت است

اولین تصاویر از پشت صحنه سریال "سلمان فارسی"

سفر ‌به مازندران اکیدا ممنوع / وضعیت قرمز در 20 شهرستان / موارد بستری و ابتلا به کرونا ‌4 برابر افزایش پیدا کرد‌

موش تندر سرکرده تروریست‌های ساکن آمریکا به دام افتاد!

دستگیری سرکرده گروهک تروریستی تندر

رونمایی از گزینه جدید برای وزارتخانه بی‌وزیر/10 روز مهلت برای "وزیر دار" شدن وزارت صمت

این توبمیری ازون تو بمیریا نیس، این سری دیگه باید از کل منطقه بریم بیرون!

تیم منتخب هفته بیست‌وهفتم لیگ برتر فوتبال

بازگشت گیتی خامنه با دست کی بالا/ چطور برای کودکان باید برنامه‌سازی کرد؟

نشست مشترک مجلس و دولت درباره برگزاری کنکور 99

نیویورک تایمز: "ما در حال سقوط، سقوط، سقوط، سقوط هستیم!"

5 ماده غذایی که نباید قبل از ورزش مصرف کنید سلامت نیوز: 5 ماده غذایی که نباید قبل از ورزش مصرف کنید

روحانی: 10 استان از پیک بیماری کرونا عبور کردند

تقویت ایمنی با مواد غذایی برای مبارزه با کرونا

ماسک برای کودکان زیر 2 سال ممنوع

عرض ادب به جلاد!!!

کاریکاتور/ وام ودیعه مسکن، حلال مشکلات یا مُسکن موقتی!

برخی "مادران شاغل" بارداری خودشان را در محل کار مخفی می‌کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید!

بررسی بسته پیشنهادی مسئولان سازمان بورس در کمیسیون اقتصادی مجلس

رشیدی: جای فدراسیون بودم، مربی جوان‌تری به جای مظلومی انتخاب می‌کردم/ بازی استقلال - سپاهان قشنگ و زیبا می‌شود

تناقض دولتی‌ها در تصمیم‌گیری برای اجرای مراسم‌های مذهبی

واکنش مداحان به سخنان رهبر انقلاب درباره عزاداری محرم/ فرمایش رهبری فصل‌الخطاب است

حسینی: نقاشی قهوه‌خانه‌ای در دانشگاه‌های هنر ما جایگاهی ندارد/ طالعی‌نیا: گالری‌داری در «مافیا» و «بیزینس» غرق شده است

محدوده قرمز کرونا؛٧٠میلیون نفر

«خوب، بد، جلف٢: ارتش سری» از پنج شنبه اکران آنلاین می‌شود

ستاره بالیوودی کرونا را شکست داد

تقویم برنامه‌ریزی «گلدن گلوب» 2021 مشخص شد

تقویم برنامه‌ریزی «گلدن گلوب» 2021 مشخص شد

جلسه اول فن بیان/استاد قلیچ خانی

جلسه اول بازیگری پایه/استاد عبدلی

آژانس تبلیغاتی یاس کبود/کافه انرژی

قالیباف: فرآیند انتخاب رئیس دیوان محاسبات براساس قانون پیش رفت

مراسم معارفه مدیران موسسه تبسم مهر نیکان برگزار شد

لات بازی در آسمان!!!

صرفه جویی 305 مگاواتی مصرف برق در تهران با ارسال پیامک های هشدار

کاریکاتوری که شهید آوینی لب به تحسین آن گشود+عکس

سهم ناچیز ورزش ایران از کرسی‌های بین‌المللی| سلیمانی: برای تصاحب کرسی باید هدف‌گذاری کرد

هنجارشکنان فرهنگی چگونه از فیلتر وزارت ارشاد عبور می کنند؟/ شاخ اینستاگرام با مجوز سازمان سینمایی

حجت‌الاسلام انصاریان: برپایی مجلس امام‌حسین (ع) در این زمان از افضل واجبات است

امکان فروش 60درصد سهام عدالت برای همه بعد از عید غدیر خم

سعادتمند: مطرح کردن نام استراماچون و قلعه‌نویی حرفه‌ای نیست، از مجیدی حمایت می‌کنیم/ عمده پول بویان را تامین کرده‌ایم

ثبت نام برای پذیرش در رشته‌های بدون کنکور آغاز شد

آزمون 9 مرداد برگزار می شود؛ کارت کنکور دکتری 99 فردا منتشر می شود/ الزام رعایت پروتکل بهداشتی

سرِ کمیسیون فرهنگی برای رسیدگی به "مسئله بحران جمعیت" شلوغ است!