آخرین مطالب

حضور پررنگ موسسه نمایشگاه‌ها در هفته کم‌خبر کتاب و نشر فرهنگی و هنری

حضور پررنگ موسسه نمایشگاه‌ها در هفته کم‌خبر کتاب و نشر

  بزرگنمایی:

 به گزارش تبسم مهر:«یک‌هفته با کتاب» این‌هفته به واسطه تعطیلی عید غدیر خم در روز سه‌شنبه 29 مرداد، اخبار برگزیده چندانی را در خود جا نداده است. این گزارش 10 خبر برگزیده و مهم را از خبرهای حوزه کتاب و نشر این‌هفته شامل می‌شود که هیچ‌کدام از عناوین‌اش مربوط به خبرهای خارجی و بین‌المللی نیستند.

گزارش هفته گذشته «یک‌هفته با کتاب» دربرگیرنده 15 خبر برگزیده بود که 4 عنوانش خارجی و بین‌المللی بودند.

گزارش این‌هفته با 2 خبر درباره موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران آغاز می‌شود و با خبری که مربوط به تشکیل هیات رسیدگی به تخلفات حوزه کاغذ نشر کتاب می‌شود، ادامه پیدا می‌کند. پیش‌خبر بازگشایی کتابخانه مرکزی پارک شهر و برگزاری نشست شورای سیاستگذاری پایتخت کتاب ایران هم دو خبر دیگری هستند که مربوط به نهادهای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هستند. در ادامه هم خبری از فعالیت‌های خانه کتاب مرور می‌کنیم. 4 خبر پایانی گزارش درباره دو جایزه ادبی مستقل، اعلام تعدادی از نامزدهای جایزه ادبی شهید اندرزگو و برگزاری شب محمد یونس جعفری در هند هستند.

در ادامه گزارش مرور اخبار مهم حوزه کتاب و نشر را در این‌هفته از نظر می‌گذرانیم؛

چالش موسسه نمایشگاه‌ها در این‌هفته و واکنش به آن

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی کشور در هفته‌ای که گذشت، به‌واسطه گفتگوی مجید جعفری اقدم مدیر آژانس ادبی پل با خبرنگار تبسم مهر و ادامه جدال لفظی وی با این موسسه، دچار چالش شد. جعفری اقدم در این مصاحبه، گفت: برخی مدیران موسسه نمایشگاه‌ها باید استغفار کنند و از بدنه نشر کشور عذرخواهی نموده و حلالیت بطلبید و کار را به مدیرانی بسپارید که دغدغه کار را دارند.

پس از انتشار گفتگوی جعفری اقدم با مهر، روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به اظهارات مدیر آژانس ادبی پل درباره حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور واکنش نشان داد و روابط عمومی این موسسه، یادداشتی را منتشر کرد. متن واکنش موسسه نمایشگاه‌ها در قالب نوشته‌ای با 12 بند مفصل در خبرنگار تبسم مهر قابل دسترسی و مطالعه است.

آغاز نمایشگاه کتاب پکن با حضور ایران

خبر دیگری که مربوط به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی کشور بود، آغاز به کار ایران در نمایشگاه کتاب پکن بود. در خبری که روز چهارشنبه این هفته منتشر شد، افتتاح رسمی نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن از چهارشنبه 30 مرداد اعلام شد و در خبر مذکور ذکر شد که این نمایشگاه تا 3 شهریور در مرکز بین‌المللی نمایشگاه‌های پکن دایر است. غرفه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران هم در این دوره از نمایشگاه بر اساس تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین طرفین به مساحت 18 مترمربع برپا است و فعالیت خود را آغاز کرده است.

اعلام خبر تشکیل هیات رسیدگی به تخلفات حوزه کاغذ نشر کتاب

یکی از خبرهای روز شنبه این هفته درباره مساله تخلفات کاغذ نشر بود که در آن اعلام شده بود هیات رسیدگی به تخلفات کاغذ نشر کتاب به‌زودی در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود. این هیات با توجه به اهمیت نظارت بر نحوه مصرف کاغذ نشر و با توجه به مفاد شیوه‌نامه اجرایی کارگروه کاغذ در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد تا امر نظارت بر نحوه توزیع و مصرف کاغذ را انجام دهد.

همچنین، شیوه‌نامه رسیدگی به تخلفات کاغذ نشر در حال تدوین است که به زودی همراه با اعضای هیات رسیدگی به تخلفات حوزه کاغذ نشر کتاب اعلام خواهد شد.

اعلام خبر بازگشایی کتابخانه مرکزی پارک شهر

در پیش‌خبر دیگری که این‌هفته منتشر شد، علی نیکنام مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران روز دوشنبه 28 مرداد، ضمن تشریح مراحل بازسازی کتابخانه مرکزی پارک‌شهر تهران، از بازگشایی این کتابخانه، در هفته دولت خبر داد.

برگزاری نشست شورای سیاستگذاری پایتخت کتاب ایران

جلسه شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران این‌هفته با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای شورای سیاست‌گذاری و مسئولان فرهنگی شهر یزد، در این شهر برگزار شد.

اعضای شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران عبارتند از: علیرضا بهشتی، محمود آموزگار، علیرضا مختارپور، علی اصغر سیدآبادی، حجت‌الاسلام ارزانی، دکتر عبدالهی، هانیه گرایلی و ابراهیم حیدری.

برگزاری آیین بزرگداشت مدیر فقید نشر کارنامه

آیین بزرگداشت محمد زهرایی مدیر انتشارات کارنامه روز یکشنبه 27 مرداد در قالب نوزدهمین برنامه عصر کتاب، با حضور محمدرضا شفیعی‌کدکنی شاعر، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، ساعد مشکی طراح و گرافیست، هومن پناهنده مترجم و ویراستار، علی میرزایی سردبیر نشریه نگاه نو، سعید جلالی عضو هیات مدیره شرکت تعاونی کتابفروشان تبریز، محمود آموزگار مدیر نشر کتاب آمه، خسرو طالب‌زاده مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزبه، سپهر و ماهور زهرایی فرزندان و مهدیه مستغنی‌یزدی در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.

برگزاری اختتامیه جشنواره داستان ایرانی ققنوس

مراسم اختتامیه جشنواره داستان ایرانی ققنوس هم روز سه‌شنبه 29 مرداد همزمان با عید غدیر در شهر کتاب دانشگاه برگزار شد. این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و تشویق مردم به خواندن کتاب‌های داستان ایرانی با مشارکت بیش از 50 نویسنده توسط نشر ققنوس برپا شد که آغاز آن همزمان با روز قلم و پایانش همزمان با عید غدیر بود.

انتشار فراخوان جایزه ادبی هفت اقلیم

دبیرخانه جایزه ادبی هفت‌اقلیم روز شنبه این‌هفته فراخوان نهمین دوره این جایزه را برای بررسی و داوری آثار داستانی منتشرشده در سال 1397 منتشر کرد. این جایزه هر سال به رمان‌ها و مجموعه‌داستان‌های چاپ‌شده در کشور اختصاص پیدا می‌کند.

اعلام نامزدهای داستان بلند و رمان جایزه شهید اندرزگو

دبیرخانه نخستین دوره جایزه ادبی و مردمی شهید اندرزگو، هم این‌هفته اسامی نامزدهای بخش داستان بلند و رمان خود را اعلام کرد. 6 نامزد نهایی بخش داستان بلند و رمان این جایزه، از میان بالغ بر 65 کتاب داستانی ارزیابی‌شده توسط داوران منتخب، معرفی شده‌اند. آثار نامزد این بخش در حال حاضر به قسمت آرای نخبگانی راه یافته‌اند و قرار است در مرحله نهایی نیز ده نفر از نخبگان حوزه ادبیات داستانی بزرگ‌سال، آنان را به داوری و رأی بگذارند تا در نهایت، از دو اثری که بیشترین تعداد آراء را کسب کرده‌اند، در مراسم اختتامیه جایزه شهید اندرزگو تقدیر شود.  

برگزاری شب محمد یونس جعفری در هندوستان

شبی با مرحوم «محمد یونس جعفری» استاد هندی زبان فارسی، در ادامه سلسله نشست‌های تخصصی گروه بین‌المللی هندیران به همت علیرضا قزوه وابسته فرهنگی ایران در هند و استادان و شاعران حاضر در این گروه، این‌هفته در شهر دهلی برگزار شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار شد.

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار میشود.

جنگ خاموش - 16| نقشه خوانی تلاش آمریکا برای حذف ایران از تجارت جهانی گاز/دیپلماسی ما کجای کار است؟

حاشیه‌نگاری‌های مجلس دهم (2) | سیلی و سلفی حقارت/ دفاع شخصی در خانه ملت!

باید سنگینی بار دولت را از دوش مردم برداریم

تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش نرخ ارز

لاریجانی از عملکرد 4 ساله مجلس دهم گزارش می دهد

نماینده مجلس: دولت حق تصاحب سهام مردم را ندارد

افزایش کم سابقه حجم آب دریاچه «چورت»

آغاز پروازهای فوق العاده جنوب و شرق اروپا و قطر به ایران از فردا

مرگ های کرونایی بعد از 55 روز به کمتر از 50 مورد رسید

آثار برگزیده جشنواره مجازی آئین‌های سنتی نوروز اعلام شد

ناگفته‌های «زیرخاکی»؛ از ممیزی تا غرور ملی

از حیات شگفت انگیز تا تئوریسین خشونت

زمزمه‌های تغییر زمان مجدد آزمون‌های سراسری

پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور

دو خطر مهم شیوع کرونا

ثبت 976 مورد جدید کرونا

بارش پراکنده باران در محور هراز

بانک‌ها حق درخواست بیش از یک ضامن برای وام ازدواج را ندارند

بورس مستقل املاک و مسکن راه اندازی می‌شود

تسه به کانال 50 هزار تومان بازگشت

کار در سپاهان فرصت استثنایی است

کارگران اجازه ندادند خواب آمریکا تعبیر شود

ایران اقدام جنایتکارانه داعش علیه «الحشد الشعبی» را محکوم کرد

برگزاری راهپیمایی روز قدس بستگی به شرایط کشور در کرونا دارد

مدارس درمناطق کم‌خطر بازگشایی می‌شود

پساکرونا؛ دوران بروز قدرت‌های جدید و تغییر موازنه

فاصله‌گذاری اجتماعی در حمل‌ونقل عمومی همدان از حرف تا عمل

پشت پرده لایو شاخ‌های مجازی چه می‌گذرد؟

از فینال مسابقه "خونه مونی" تا سوپرایز ویژه عید فطر شهرداری تهران

معلمی بدون مرز

آموزش مجازی معلمان

کشت گیاهان دارویی در استان سمنان 55 درصد افزایش یافت

نمی‌توان حزب‌الله لبنان را نابود کرد

دغدغه مهم دولت حل مشکلات فرهنگیان است

برای بازگشت به سالن تمرین عجله ندارم

فوتبال متعلق به قشر فقیر است

مشمولان سهام عدالتی که کدبورسی ندارندبایددرسایت سجام ثبت نام کنند

تولید ٨ میلیون تن چغندر قند در سالجاری محقق نمی شود

تاکید رئیس قوه قضائیه بر پیگیری قانونمند مطالبات کارگری

کاهش 20 درصدی اهدای خون در ماه رمضان

ظرفیت ایجاد 5 کارخانه نوآوری در تهران

تقویم جدید آزمون‌های ملی هفته آینده به ستاد کرونا پیشنهاد می‌شود

چهره شهید مطهری چگونه برای ما ترسیم شده است؟

معرفت امام در آموزه‌های اسلامی

«هرکول» هم زنده می‌شود

ابعاد تازه‌ای از قاچاق کتاب

پروژه «تئاتر آنلاین» چگونه شکل گرفت

مرزبندی و التقاط‌ستیزی؛عامل شهادت مطهر