آخرین مطالب

اولین دیدار را آخرین دیدار نکنید/ کتاب ورودی شهرفاروج ناخواناست مجله تبسم مهر

اولین دیدار را آخرین دیدار نکنید/ کتاب ورودی شهرفاروج ناخواناست

  بزرگنمایی:

شناسنامه ومعرف شهرهمان ورودی است همان شبه تصویری که گاهی برآیند کلی مقصد ر ابه بیننده می نمایاند ودرواقع می توان گفت شخصیت داشتن هر ورودی به منزله نمایان شدن شخصیت افراد درون آن محل است. حال، اینجا فاروج پیشانی خراسان شمالی است. تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی، المان گل هایی که کمتر یادآور زیبایی های گل زعفران است، بفرمایید کباب، پیک نیک پرکنی، سبدهای گلی که جز خار و خاشاک چیزی را به تصویر نمی کشد، دست فروش هایی که با رب گوجه فرنگی، کوله پشتی و عناب و… به استقبال مسافران می روند و خیلی تابلوهای دیگر که تابلوی کوچک به شهر دارالعلما، فاروج خوش آمدید را در ترافیک حضورشان گم می کنند.

این تصویری است که هر مسافر و گردشگری که وارد شهر فاروج از سمت شهرستان قوچان می شود، با آن روبروست، اگر آیلند وسط دوباند جاده آسیایی را نادیده بگیریم، هیچ فضای سبز و زیبایی در ورودی مشاهده نمی شود، به همین آیلند وسط دو باند هم بی مهری شده، گلهایی که بی نظم در گوشه و کنار آن به تماشا نشسته اند، گیاهانی که عجیب علاقمند به دیدار گردشگران و مسافران شده و سرشان چیزی نمانده به وسط جاده برسد، درخت های که بی حوصله روز می گذرانند.

اگر تابلوی کوچک معرفی شهر از دید مسافری مخفی بماند شاید گمان ببرد وارد یکی از شهرهای استان های شمالی کشور شده، چرا که تا چشم کار می کند تابلوی آجیل مازندران و مازنی و طبرستان و… به چشم می خورد.

به تعبیر یک کارشناس ارشد رشته شهرسازی، مبادی ورودی شهر، یکی از عناصر کلیدی ساختار کالبدی و فضایی شهرهاست که گردشگران از آن وارد شهر شده و در واقع نخستین تصویر از شهر که در ذهن تازه واردین نقش می بندد و ذهنیت مثبت یا منفی که ایجاد می کند در همین ورودی ها شکل می گیرد.

محمود بهادران افزود: در واقع مبادی ورودی هر شهر به عنوان نگین آن شهر باید از نظر طراحی متناسب با شرایط منطقه ای و شاخصه های همان نقطه در نظر گرفته شود چرا که این مکان ها نقش بسیار مهمی در معرفی آنی و لحظه ای هویت شهری دارند.

این کارشناس ارشد شهرسازی افزود: ورودی های شهر نخستین تقاطعی هستند که مسافران در بدو ورود به شهر با آن روبرو می شوند و بخش عمده تصورات آنها در خصوص فرهنگ و آبادانی شهر در آن لحظه شکل می گیرد، لذا ساماندهی ورودی های شهر باید از اولویت برنامه های شهرداری های باشد.

وی در ادامه بیان داشت: نصب المان‌های فرهنگی باهدف معرفی داشته‌های فرهنگی و تاریخی هر شهر هم ضرورتی برای معرفی زوایای ناشناخته از غنای تاریخی و فرهنگی شهر است.

شهری برای رسیدن به مقاصد گردشگری

بهادران، با اشاره به اینکه فضا سازی مناسب به بازیابی اصالت فرهنگی شهر کمک می کند و با نگاهی به گذشته و ساختار شهرها می توان دریافت که ورودی ها نقش زیادی در شخصیت بخشی به شهر ایفا می کردند و تصویر برجسته شهر را می ساختند، گفت: باید تلاش شود تمامی المان‌ها و مؤلفه‌های معماری متناسب با فرهنگ و سبقه تاریخی شهر بوده و خود نمادی از آن باشد.

یکی از شهروندان نیز در این خصوص گفت: شهرستان فاروج به رغم داشتن جاذبه های گردشگری فراوان تاکنون به دلیل قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی دو استان گردشگر و زائر پذیر، نه به عنوان یک مقصد گردشگری بلکه به عنوان شهری برای رسیدن به مقاصد گردشگری دیگر شهرها ایفای نقش کرده است.

ایمان احمدی افزود: طراحی و ساماندهی وضعیت ورودی های شهر فاروج قطعاً می تواند نقش بسزایی در تبدیل این شهر به مقصد گردشگری ایفا کند اما ورودی های شهر فاروج، تصویر ذهنی مطلوبی در ذهن مسافران باقی نمی گذارند.

یکی از فرهنگیان شهرستان هم گفت: ورودی های شهر باید به گونه ای طراحی شوند که گردشگران را با آغوشی باز و احساسی امن به درون شهر دعوت و راهنمایی کندتا مسافران حاضر به صرف وقت و هزینه برای لذت بردن از آثار طبیعی و تاریخی شهر شوند.

رمضانی افزود: قطعاً در صورت ساماندهی ورودی های شهر، مسافران به جای اینکه فاروج را فقط شهری بین راهی تصور و از میدان آزادی به سمت استان های شمالی یا خراسان رضوی حرکت کنند به دیدن جاذبه های گردشگری، مذهبی، تاریخی و طبیعی شهر می آیند که این موضوع موجب رونق صنعت گردشگری و کسب و کار در شهرستان خواهد شد.

وی بیان داشت: مسجد، رستوران، فضای سبز، پارک بازی کودک، مهمان سرا، مغازه هایی برای خرید سوغات و مکانی برای استراحت و….از مشخصه های کاربری های نمایان در ورودی شهر هستند که در ورودی های فاروج این کاربری ها کمرنگ است.

وی با بیان اینکه، آراستن ورودی شهرها و انجام کارهای خوب تبلیغاتی برای معرفی جاذبه‌های دیدنی یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه صنعت گردشگری به شمار می‌رود اضافه کرد: کسبه، هنرمندان وتولیدکنندگان سوغات سنتی باکمک شهرداری ها ومراجع ذیصلاح می‌توانند با ایجاد بازارچه‌ای در ورودی و خروجی شهر ضمن معرفی سوغات و صنایع شهر تجارت را نیز رونق دهند.

این فرهنگی گفت: مرتب کردن نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی داخل شهری (بین راهی که در شهر فاروج ناملموس اند) و تأمین نیازهای ضروری مسافران تاثیر بسزایی در جلب گردشگر به این شهرستان دارد. وی یادآورشد: شهرستان فاروج دارای جاذبه‌ها وزمینه های گردشگری بسیاری که برای معرفی آنها به مسافران باید از فاکتورهای آراستگی شهری و تبلیغات مناسب وعلمی استفاده کرد.

ورودی یک شهر می تواند آینه تمام نمای شهر باشد

یک بازاری هم گفت: متولیان این حوزه باید توجه داشته باشند که ورودی یک شهر می تواند آینه تمام نمای شهر باشدو هویت خاص آن اقلیم را به روشنی بیان کند.

حاجی پور افزود: کاش مسئولان این حوزه این جمله را که (مراقب باشیم اولین دیدار یک مسافر از شهر فاروج تبدیل به آخرین دیدار نشود) را قاب بگیرند ودر محلی که قابل دید باشد نصب کنند.

وی یادآورشد: ورودی شهرها، به عنوان حلقه اتصال‌دهنده فضای طبیعی خارج و فضای داخل شهر عمل می‌کند اما با این اوصاف مسافران و گردشگران نمادی از فرهنگ مردمان این شهرستان و یا حتی استان را در ورودی شهر مشاهده نمی کنند.

یکی از هنرمندان شهرستان هم گفت: ورودی های شهر باید زیبا و براساس معماری خاص ایرانی، اسلامی طراحی شود به گونه ای که هر تازه واردی با دیدن مناظر ورودی ها متوجه وضعیت کلی و عمومی شهر از یک سو و فعالیت های مسئولان این شهر از دیگر سو شود.

فاروج ظرفیت های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که تقریباً تمام آنها از دید مسافران و گردشگران دور مانده است و خیلی از افرادی که از این شهرستان عبور می کنند، چیزی در خصوص ظرفیت های آن نمی دانندمحبوب افزود: هرچند فاروج کلان شهر نیست، اما این شهر باب الرضا (ع) و دروازه ورودی مشهد مقدس است و به اذعان مسئولان، سالانه بیش از 20 میلیون مسافر و زائر از این شهر عبور می کنند و از این رو، می طلبد ورودی های آن، چه از سمت شیروان و چه قوچان دارای شاخصه های مختلف و متعددی باشد که هویت این شهر را به مسافران معرفی کند و بهانه ای برای ماندگار شدن آنها در باب الرضا (ع) باشد.

وی تصریح کرد: فاروج ظرفیت های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که تقریباً تمام آنها از دید مسافران و گردشگران دور مانده است و خیلی از افرادی که از این شهرستان عبور می کنند، چیزی در خصوص ظرفیت های آن نمی دانند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که از فرهنگ هر یک از قومیت های ساکن در این شهر و یا حتی استان می توان برای نشان دادن بخشی از توان فرهنگی استان به مسافران بهره گرفت و با شناساندن و علاقه مند کردن مسافران عبوری به این فرهنگ ها، آنها را در استان ماندگار کرد و در نتیجه درآمد استان را افزایش داد.

وی تاکید کرد: این شهر در هیچیک از ورودی های خود، از نظر فرهنگی، شناسانده نمی شود و این موضوع، قطعاً به لحاظ اقتصادی به شهرستان و حتی استان آسیب وارد می کند.

وی یادآورشد: مسجد امیرالمومنین که در ورودی شهر از سمت خراسان رضوی واقع شده در بین مغازه های آجیل فروشی گم شده است و علامت و نشانه ای برای معرفی آن تعبیه نشده، مسجد صاحب الزمان هم فقط در ساعات اقامه نماز دایر است و، فضای مناسبی برای استراحت مسافر و گردشگر جز پارک وحدت پیش بینی نشده است و این پارک هم حداقل های خدمات دهی را ندارد.

این هنرمند گفت: در ورودی شهر از سمت شهرستان شیروان هم همین کمبودها وجود دارد وبخشی از نیازها را مسجد بقیه الله مسکن مهر و پارکی که در این منطقه ایجاد شده تامین کرده اما این حداقل ها شایسته فرهنگ مردمان این شهرستان نیست.

*باز هم پای اعتبارات در میان است

شهردار فاروج اما در این زمینه گفت: کمبود اعتبارات از یک سو، رقم پایین تخصیص ها از سوی دیگر بر روند فعالیت ها اثر گذاشته و آن را کند کرده است.

مجتبی حسین پوران افزود: با توجه به محدودیت های اعتباری طرح خاصی برای مناسب سازی ورودی شهر نداریم.

وی با اشاره به اینکه از 2 میدان تعریف شده در ورودی شهر از دو سمت قوچان و شیروان، میدان مسیر قوچان مصوب نشد بیان داشت: ساخت میدان در مسیر ورودی شهر از سمت شهرستان شیروان به تصویب رسیده اما در تملک مسیر هنوز کار به پایان نرسیده و توافقی صورت نگرفته است.

حسین پوران، میزان فضای سبز شهر فاروج را، 28 هکتار عنوان کرد و گفت: سازماندهی این فضا فقط با 5 تا 6 نیروی این بخش شهرداری است که با توجه به این محدودیت امکان ساماندهی در کوتاه مدت نیست و روند طولانی تری را می طلبد.

وی با اشاره به بارندگی گسترده ماههای ابتدایی سال گفت: هرسال برای جمع آوری علف های هرز روئیده در فضای سبز یکبار با بکارگیری نیروهای خارج از مجموعه این مشکل را برطرف می کردیم اما امسال به رغم انجام این کار در 3 نوبت همچنان این مشکل ادامه دارد.

وی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی در دو نوبت گل های سطح شهر کاشته می شود یکی در اواخر اسفند و اوایل بهار و دیگری در اوایل مهرماه، و جابه جایی گل ها فاصله 2 ماهه ای دارد در فاصله این جابه جایی ها، گل ها خشک و بعضی گلدان های داخل شهر خالی از گل می شود.

به رغم برگزاری 3 جلسه شورای ترافیک از ابتدای سال و تعیین مهلت 10 روزه به شهرداری برای ارائه جزئیات طرح های میادین، هنوز حرکتی صورت نگرفته استحسین پوران با اشاره به در دست بازبینی بودن طرح تفضیلی شهر افزود: امیدواریم بتوانیم در طرح بازبینی شده به محدوده اضافه کنیم و کاربری های مورد نیاز بیشتری را محقق کنیم.
*میادین تعریف شده در ورودی های شهر فاروج تعین تکلیف نشده اند.

معاون فرماندار فاروج گفت: انجام سایر اقدامات برای ورودی شهر منوط به تعیین تکلیف میادین تعریف شده است تا بعد از عملیاتی شدن بتوان به طرح های متناسب با این فضاها اندیشید.

رضا قاسم زاده افزود: به رغم برگزاری 3 جلسه شورای ترافیک از ابتدای سال، تعیین مهلت 10 روزه به شهرداری برای ارائه جزئیات طرح های میادین، هنوز حرکتی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبار مجزایی برای ورودی شهر با توجه به قرار گرفتن به عنوان پیشانی خراسان شمالی اختصاص نیافته است گفت: دراعتبارات تملک دارایی ها که به شهرداری اختصاص می یابد بخشی از ارقام برای توسعه فضای سبز و کمک به زیباسازی شهر است.

قاسم زاده گفت: در شورای ترافیک تمام موارد مربوط به میدان ها بررسی و به شهرداری برای تعیین تکلیف اعلام شده است اما هنوز اقدامی از سوی شهرداری صورت نپذیر فته است.

وی با اشاره به در دست بازنگری بودن طرح تفضیلی شهر گفت: این روند می تواند به بهبود شرایط کمک کند اما به رغم جانمایی یکی از میدان های جدید هنوز ریز پروژه ها از سوی شهرداری به کمیته فنی و شورای ترافیک شهرستان ارائه نشده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

نوشیدن چای عملکرد مغز را تقویت می کند

عدم استقبال انبوه‌سازان از قرارداد پیمانکاری

حکم «عدم احراز صلاحیت» بر اساس مرّ قانون است

طرحهای کلمبیا و آمریکا برای ترور مادورو خنثی شد

آغاز جشن رنگ‌ها در استقبال زمینیان از اعتدال پاییزی

افزایش تنها 15 درصدی قیمت خانه در اروپا طی 20 سال!

شهادت3شهروند یمنی درحملات ائتلاف

روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای محور گفتگوی تلفنی ترامپ و اردوغان

لودریان: دیدار سران ایران و آمریکا اولویت ما نیست

الحشد الشعبی حمله هوایی به مواضع خود در الانبار را تکذیب کرد

قطب میگوی کشور گرفتار بیماری مهلک

700 میلیون تومان به مراتع طارم خسارت وارد شد

دستگیری سارقان کابل برق با 24 فقره سرقت در سلماس

محسن رضایی: امنیت بسیاری از کشورها متکی به اقتدار ایران است

وزیران خارجه ایران و دانمارک دیدار کردند

انصاری :با توسعه دیپلماسی می توان آینده امنیت ملی کشور را تضمین کرد

فارغ‌التحصیلان ارشد دانشگاه دفاع مقدس چه کسانی هستند؟

وقتی "رمز موفقیت برانکو در پرسپولیس" بلای جانش در الاهلی شد!

حذف قبض کاغذی از امروز

خانواده‌ها سنجش سلامت نوآموزان را کامل کنند

نوعی باکتری می‌تواند افراد غیرالکلی را به بیماری کبد چرب مبتلا کند!

کشف 86 فقره سرقت در استان بوشهر

شوک نفتی جدیدی در راه است؟

کیوانی: بانوان پینگ‌پنگ‌باز با همت بیشتر موفق می‌شدند

تحقیقات علنی در مالت پیرامون قتل روزنامه‌نگار افشاگر

استقلال از شانس استقلال و پرسپولیس برابر بود

سرنوشت غم‌انگیز یک اثر هنری بعد از مرگ هنرمند

هولوگرام‌دار شدن "متادون" تا آخر مهر

همه‌چیز درباره قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان

تأکید بر لزوم انصاف در نقد حوزه

رایزنی با بانک مرکزی و سازمان برنامه برای تامین اعتبار فرصت‌های مطالعاتی

معاون هنری: از ساماندهی مؤسسه‌ها کوتاه نمی‌آییم

سارا قمی: کاسه و کوزه انحلال ملوان سرم شکست

بازهم گل سه امتیازی نیمار برای PSG

پیروزی رئال مادرید به لطف گل بنزما

رایزنی وزیرخارجه دانمارک با ظریف در نیویورک

مهم‌ترین هدف دشمن، تضعیف ملت ایران است

نیاز سالانه بیمه سلامت به 20 میلیون دفترچه

افتتاح فاز نخست پروژه مجتمع گردشگری و سلامت مخمل‌کوه

این سه امتیاز را مدیون بازیکن جوان پرسپولیس هستیم

ماجرای بی توجهی فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان؛ حتی یک نامه نزدند!

عامل قطع درختان جنگلی روانه زندان شد

«قصر شیرین» برنده دو جایزه جشنواره باتومی شد

ترامپ بیش از 400 کالای چینی را از تعرفه 25 درصدی معاف کرد

سازمان ملل از طرح پیشنهادی یمن استقبال کرد

همه اولین‌های دربی

چالش جدی برای سینماداران

غفلت از ایده دانشگاه

کلیات بودجه دانشگاه آزاد برای سال جدید تحصیلی تصویب شد

افتتاح نخستین کتابخانه مشارکتی در انزلی