آخرین مطالب

به جای مسکن نیازمند یک تیغ جراحی مبارزه با فساد هستیم سیاسی

به جای مسکن نیازمند یک تیغ جراحی مبارزه با فساد هستیم

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر رسول کوهپایه زاده  درباره ضرورت مبارزه با فساد به جای مفسد، گفت: آنچه که مسلم است این است که  سم مهلک نظام اجتماعی ما فساد است که همچون موریانه پایه و اساس بنیاد جامعه را مضمحل و فرو می ریزاند و چنانچه به صورت جدی و ریشه‌ای و دائمی با این امر مبارزه نشود، قطعا حیات سیستم را تهدید خواهد کرد.

 

وی افزود: خوشبختانه با مدیریت جدید دستگاه قضایی و رویکردی که ریاست قوه قضاییه با موضوع فساد و مبارزه با آن و بسترهای فسادزا دارند، آینده روشنی در این خصوص قابل تصور است و  به نظر می رسد به جای برخوردهای مقطعی با مجرم و مفسد باید با زمینه های وقوع و بروز فساد مقابله کرد و  با بررسی آسیب شناسانه دادگاه های ویژه مفاسد اقتصادی و پرونده مطروحه و مفتوحه آن در می یابیم که چنانچه با بسترها و گلوگاه های فسادزا مبارزه شود یا مبارزه می شد، بسیاری از این پرونده ها هیچ گاه تشکیل نمی شد و نیازی به ورود و دخالت دستگاه قضایی نمی بود.

کوهپایه زاده خاطرنشان کرد: بررسی دقیق و آسیب شناسانه پرونده‌های جرایم اقتصادی و فسادهای کلان اقتصادی نشان می‌دهد که پای ثابت همه این فسادها و کجی ها ریشه در نظام بانکی و پولی کشور دارد. اخذ وام‌های کلان بدون تودیع وثایق کافی و معتبر و پرداخت وجوه به اشخاص بدون اعتبارسنجی واقعی برخلاف ضوابط و مقررات و کارشناسی غیر واقعی اموال و وسایل و حاکمیت روابط بین مدیران بانکی و مشتریان به جای ضوابط و پرداخت رشوه و نمک گیر شدن مسئولین مربوطه جهت دریافت کلان  تسهیلات بانکی همگی نشان از این دارد که در بحث نظام بانکی و پولی کشور منافذ و گلوگاه های فسادزا و فسادخیز فراوان داریم.

 

این وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه ما هم به اصلاح قوانین و مقررات و وضع قوانین مقتضی مناسب و هم به کارآمدی نظام بازرسی و نظارتی نیازمندیم، گفت: عدم نظارت و کنترل لازم از سوی نهادهای مسئول و مراجع نظارتی و عملکرد ضعیف آنها و خاموش بودن سنسورها و آژیرهای خطر تا بعد از وقوع فاجعه و نوش دارو بعد از مرگ سهراب باعث می شود که ما شاهد گسترش فسادهای کلان اقتصادی باشیم.

 

کوهپایه زاده با اشاره به بحث ثبت شرکت‌های صوری و کاغذی که با حداقل هزینه و زمان ممکن صورت می‌گیرد، گفت: ما در این زمینه باید قوانین به روز و کارآمدی را وضع کنیم و از  ثبت شرکت‌های کاغذی و صوری جلوگیری کنیم زیرا بستر برخی از فسادهای کلان اقتصادی از طریق ایجاد این شرکت ها صورت می گیرد.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: آنچه که باید سرلوحه و مدنظر قرار گیرد، این است که پیشگیری بهتر از درمان است و به حق گفته شده که دستگاه قضایی و قوه قضاییه باید آخرین مرجع و مرحله از ورود و دخالت و برخورد با مفاسد اقتصادی باشد، به شرط اینکه نهادهای اجرایی و نظارتی به وظیفه و مسئولیت خودشان عمل کنند و عدم انجام وظیفه قانونی نهادهای اجرایی و مسامحه و سهل انگاری در این خصوص بار و وظیفه قوه قضاییه را سنگین کرده و هزینه هنگفتی  بر جامعه تحمیل کرده است.

وی اضافه کرد: ما به جای مسکن‌های مقطعی و برخورد با مفسد و مصادیق آن و برخورد با معلول، نیازمند یک تیغ جراحی که دلسوزانه و بیرحمانه و با قاطعیت غده سرطانی فساد را از ریشه و بیخ و بن در بیاورد، هستیم؛ لذا تقویت سیستم های امنیتی و اطلاعاتی و نظارتی و بازرسی از سوی نهادهای دولتی و اجرایی کمک شایانی  به جلوگیری از بروز و ظهور فساد می کند و همچنین برخورد و مبارزه عملی بدون هیاهو و جوسازی و بدور از تبعیض و سیاسی کاری با موضوع فساد هم مهم است که باید به آن توجه کرد.

 

کوهپایه زاده گفت: غوغاسالاری و سیاسی کاری و برخورد تبعیض آمیز و طرح موضوع غیرمستمر و غیرمستدل و اتهام زنی‌های ناصواب می تواند فسادی باشد در بحث مبارزه با فساد که باید دستگاه‌های مسوول و ذیر بط از این آفات بدور و مصون باشند.

وی تاکید کرد: برخورد قاطع دستگاه قضایی با هر متخلف و مفسدی در هر پست و لباس و میز وجایگاه و قدرتی که هست و با هر وابستگی سیاسی هم بر کارامدی موضوع مبارزه با فساد خواهد افزود و هم اعتماد عمومی به دستگاه قضایی را افزایش خواهد داد و در این راستا حمایت و پشتیبانی از قضات شجاع و مستقل که در صف اول مبارزه با فساد هستند و جانانه در مقابل لابی های زور و زر و تزویر در حال مبارزه هستند، یکی از راهکارهای عملی  مبارزه با فساد است.

 

این وکیل دادگستری تصریح کرد: حمایت و تشویق اشخاص و نهادهای مدنی در کشف و اطلاع رسانی در خصوص مفاسد اقتصادی، حمایت و پشتیبانی از رسانه های متعهد و خبرنگاران دلسوز در ارتباط با افشای فساد به مراجع ذی صلاح قانونی و قضایی و رسیدگی عادلانه و دقیق و سریع و اعمال مجازات قانونی و بازدارنده که سبب کاهش انگیزه ارتکب جرم و فساد اقتصادی می شود بسیار مهم است و نهایتا هدف اصلی - مبارزه با فساد -  محقق نخواهد شد مگر در پرتو انسجام و هماهنگی و هم افزایی قوای سه گانه. 

وی یادآور شد: نباید خیلی به دنبال آمار و ارقام و حرف و شعار باشیم و آنچه که نیاز داریم عمل و صحت عمل است که نتایج ملموس و حلاوت و شیرینی مبارزه با فساد را مردم عملا لمس کنند.

کوهپایه زاده در پایان تاکید کرد: امروز و در این مقطع خاص و حساس زمانی که با تدبیر ریاست قوه قضاییه به درستی موضوع برخورد با مفاسد اقتصادی مطرح شده و حتی ریاست دستگاه قضایی  بحث برخورد با کجی‌ها و فساد را از درون قوه قضاییه آغاز کرده، همه باید دست به دست هم دهیم که این اهداف محقق شود و اگر خدایی نکرده  امروز که پرچم مبارزه با فساد برافراشته شده است در تحقق اهدافش ناکام بماند و این پرچم نتواند همچنان  در اهتزاز باشد و به  سرمقصود برسد، این شکست برای همه خواهد بود و آن وقت  پیروز واقعی آن فاسدان و مفسدان خواهند بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

نوشیدن چای عملکرد مغز را تقویت می کند

عدم استقبال انبوه‌سازان از قرارداد پیمانکاری

حکم «عدم احراز صلاحیت» بر اساس مرّ قانون است

طرحهای کلمبیا و آمریکا برای ترور مادورو خنثی شد

آغاز جشن رنگ‌ها در استقبال زمینیان از اعتدال پاییزی

افزایش تنها 15 درصدی قیمت خانه در اروپا طی 20 سال!

شهادت3شهروند یمنی درحملات ائتلاف

روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای محور گفتگوی تلفنی ترامپ و اردوغان

لودریان: دیدار سران ایران و آمریکا اولویت ما نیست

الحشد الشعبی حمله هوایی به مواضع خود در الانبار را تکذیب کرد

قطب میگوی کشور گرفتار بیماری مهلک

700 میلیون تومان به مراتع طارم خسارت وارد شد

دستگیری سارقان کابل برق با 24 فقره سرقت در سلماس

محسن رضایی: امنیت بسیاری از کشورها متکی به اقتدار ایران است

وزیران خارجه ایران و دانمارک دیدار کردند

انصاری :با توسعه دیپلماسی می توان آینده امنیت ملی کشور را تضمین کرد

فارغ‌التحصیلان ارشد دانشگاه دفاع مقدس چه کسانی هستند؟

وقتی "رمز موفقیت برانکو در پرسپولیس" بلای جانش در الاهلی شد!

حذف قبض کاغذی از امروز

خانواده‌ها سنجش سلامت نوآموزان را کامل کنند

نوعی باکتری می‌تواند افراد غیرالکلی را به بیماری کبد چرب مبتلا کند!

کشف 86 فقره سرقت در استان بوشهر

شوک نفتی جدیدی در راه است؟

کیوانی: بانوان پینگ‌پنگ‌باز با همت بیشتر موفق می‌شدند

تحقیقات علنی در مالت پیرامون قتل روزنامه‌نگار افشاگر

استقلال از شانس استقلال و پرسپولیس برابر بود

سرنوشت غم‌انگیز یک اثر هنری بعد از مرگ هنرمند

هولوگرام‌دار شدن "متادون" تا آخر مهر

همه‌چیز درباره قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان

تأکید بر لزوم انصاف در نقد حوزه

رایزنی با بانک مرکزی و سازمان برنامه برای تامین اعتبار فرصت‌های مطالعاتی

معاون هنری: از ساماندهی مؤسسه‌ها کوتاه نمی‌آییم

سارا قمی: کاسه و کوزه انحلال ملوان سرم شکست

بازهم گل سه امتیازی نیمار برای PSG

پیروزی رئال مادرید به لطف گل بنزما

رایزنی وزیرخارجه دانمارک با ظریف در نیویورک

مهم‌ترین هدف دشمن، تضعیف ملت ایران است

نیاز سالانه بیمه سلامت به 20 میلیون دفترچه

افتتاح فاز نخست پروژه مجتمع گردشگری و سلامت مخمل‌کوه

این سه امتیاز را مدیون بازیکن جوان پرسپولیس هستیم

ماجرای بی توجهی فدراسیون بدنسازی به هادی چوپان؛ حتی یک نامه نزدند!

عامل قطع درختان جنگلی روانه زندان شد

«قصر شیرین» برنده دو جایزه جشنواره باتومی شد

ترامپ بیش از 400 کالای چینی را از تعرفه 25 درصدی معاف کرد

سازمان ملل از طرح پیشنهادی یمن استقبال کرد

همه اولین‌های دربی

چالش جدی برای سینماداران

غفلت از ایده دانشگاه

کلیات بودجه دانشگاه آزاد برای سال جدید تحصیلی تصویب شد

افتتاح نخستین کتابخانه مشارکتی در انزلی