آخرین مطالب

رزمندگان عراقی که در راه دفاع از ایران شهید شدند! مجله تبسم مهر

رزمندگان عراقی که در راه دفاع از ایران شهید شدند!

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر  شاید افراد زیادی یادشان نباشد که در جریان جنگ تحمیلی عراقی‌هایی بودند که علیه صدام دوشادوش ایرانی‌ها جنگیدند و در عملیات‌های مختلفی کمک کردند. آن‌ها «سپاه بدر» نام داشتند، سپاهی که هنوز هم پابرجاست و فعالیت‌ می‌کند.  

تا پیش از عملیات بیت المقدس در سال 1361 که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، نیروهای مجاهد عراقی به صورت داوطلبانه در کارهای تخصصی مانند تکنسین فنی، مترجمی اسرای عراقی و شنود مکالمات بی سیم بعثی‌ها در برخی یگان‌های ایرانی نقش داشتند.

محسن رضایی فرمانده کل سپاه در دفاع مقدس می‌گوید که بعد از آزادسازی خرمشهر تصمیم گرفته شد تا تیپی با استفاده از نیروهای عراقی سازماندهی شود تا در جریان پیشروی در خاک عراق و ورود به شهرها و روستاهای عراق نقش داشته باشند و پس از مدتی بتوانند مستقل بشوند و به عراق برگردند و در راستای آرمانشان که سرنگونی رژیم بعثی صدام بود، فعالیت کنند.

سپاه بدر چگونه شکل گرفت؟

هسته اولیه این یگان، در سال 1362 و در شرق بصره شکل گرفت. در آنجا از تعدادی رزمنده مسلمان عراقی گردانی به نام «شهید صدر» تشکیل و در پدافند پاسگاه زید به کار گرفته شد.

در عملیات بدر، این گروه با عنوان گردان‌های شهید صدر در کنار لشکر 25 کربلا، قرارگاه نجف 2 را تشکیل دادند و فعالیت‌های مهمی را هم انجام دادند. بعد از عملیات بدر نیز مسئولیت پدافند قسمتی از هور را به عهده گرفتند و در تدابیر بعدی مسئولان سپاه، قرار شد که ترکیب این نیروها با نیروهای قرارگاه رمضان، «تیپ بدر» را به وجود آورد و عشایر مبارز تحت امر قرارگاه نصرت نیز در چارچوب این تیپ قرار بگیرند.

البته در این تیپ، کادرهایی از سپاه نیز حضور داشتند که بیشتر برای انتقال تجربه و همچنین برای استحکام بافت تیپ و قوام تشکیلات آن در کنار مجاهدان عراقی تلاش می‌کردند.

انتخاب شهید دقایقی برای فرماندهی تیپ بدر

سرلشکر محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران جنگ تحمیلی درباره سازماندهی و بکارگیری رزمندگان و مجاهدین عراقی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در «تیپ9 بدر» که بعدها به لشکر و بعدتر در کشور عراق به «سازمان بدر» ارتقاء یافته است، می‌گوید: «ما در کار با نیروهای عراقی چند مرحله را پشت سر گذاشتیم. تا قبل از آزادسازی خرمشهر یک نوع همکاری را با نیروهای داوطلب عراقی در دستور کار داشتیم و پس از آزادسازی سازی خرمشهر وقتی که در سال 1361 به مرزها رسیدیم دوره جدیدی از به کارگیری نیروهای داوطلب عراقی آغاز شد.

در دوره نخست، نیروهای عراقی عمدتا آموزش میدیدند و به عنوان متخصص در برخی یگانها و لشکرهای سپاه مثلا به عنوان تکنسین فنی یا در مواردی برای مترجمی اسرای عراقی یا فعالیتهای شنود مکالمات بی سیم بعثیها از آنها استفاده میکردیم. اما کار سازمان یافتهای را با آنها آغاز نکرده بودیم.»

او درباره انتخاب فردی برای فرماهندهی این تیپ توضیح می‌دهد: «مناسبترین فردی را که برای فرماندهی لشکر میشناختم شهید دقایقی بود. من از قبل انقلاب با شهید دقایقی آشنا و دوست بودم. در جریان مبارزه با رژیم شاه در قالب «گروه منصورون» با هم بودیم و بعد از انقلاب هم رابطه ما ادامه داشت. صبر و حوصله شهید دقایقی بسیار زیاد بود. چون پیشاپیش معلوم بود که برای فرماندهی نیروهای داوطلب عراقی صبر و حوصله بالایی لازم است. برخورد انسان دوستانه و  روح ملایم و دوستانه‌ای در ایشان وجود داشت و برای چنین مأموریت مهمی این روحیه فوق‌العاده لازم بود. همچنین سازماندهی و تشکیل یک لشکر جدید نیازمند دقت بالایی بود و او هم فرد بسیار دقیقی بود. به ویژه در شناسایی نیروها بسیار دقیق عمل می کرد.»
 

سختیهای کار فرماندهی تیپ بدر

شهید دقایقی برای سازماندهی و اداره این لشکر زحمات زیادی کشید. یاد گرفتن کامل زبان عربی، آموختن ویژگی‌ها، فرهنگ عراقی‌ها و درک تفاوت‌های ناشی از تفاوت فرهنگ و بینش نیروهای مجاهدین عراقی و اسرای عراقی جزو سختیهای کار فرماندهی تیپ بدر بود. در مدت کوتاهی ظرف همان چند ماه نخست شهید دقایقی توانست بر مشکلات غلبه کند و لشکر را خوب سازماندهی و گردانبندی کرد.

نخستین عملیات

عملیات قدس 4 نخستین تجربه این تیپ در زمینه عملیات محدود به شمار می‌رود که عملیات موفقی بود. این عملیات در 1 مرداد 1364 در بخشی از هور انجام شد. این نیروها قبل از اجرای عملیات پدافند همین منطقه را بر عهده داشتند. شناسایی دقیق، ارتباط قوی بین نیروهای عمل‌کننده و فرماندهی، توجیه خوب نیروهای عملیاتی، فعال بودن پست شنود، سرعت عمل و هماهنگی مناسب غواصان از دلایل موفقیت این عملیات بود.

مجاهدان و احرار

نیروهای این یگان دو دسته بودند. دسته نخست مجاهدان بودند که از ابتدا در شکل‌گیری این تیپ نقش داشتند. این دسته نیز شامل دو گروه بود. یک گروه نیروهای نظامی متشکل از افسران، درجه‌داران و سربازان عراقی بود که اوایل جنگ پناهنده شدند، اینها افراد با ایمانی بودند که بیشتر جنبه نظامی داشتند. گروه دوم نیروهای مردمی بودند که بیشترشان تحصیلات بالایی داشتند (دانشجو و فارغ‌التحصیل مهندسی و رشته‌های دیگر) و دارای بینش سیاسی خوبی بودند. فرماندهی تیپ به طور مطلوبی این افراد را با توجه به توانایی‌هایی که داشتند به کار می‌گرفت.

دسته دوم احرار یا تواب بودند که در جنگ به اسارت رزمندگان ایرانی درآمده بودند. رزمندگان ایرانی به خصوص سردار شهید اسماعیل دقایقی آن افرادی را که به اجبار به جنگ آمده بودند را شناسایی و با تک تک آن‌ها صحبت می‌کرد و در نتیجه این عراقی‌ها وارد یگان بدر شدند و احرار نام گرفتند.

105 شهید تنها در عملیات مرصاد

ابواحمد النداوی  یکی از رزمنده سپاه بدر نیز که در عملیات مرصاد نیز حضور داشته است، درباره تعداد شهدای این لشکر می‌گوید: «در مجموع 105 نفر از سپاه بدر در عملیات مرصاد به شهادت رسیده‌اند که دو تن از آنان بحرینی و یک نفر فرانسوی بودند که این سه نفر نیز از نیروهای سپاه بدر محسوب می‌شدند.»

پایداری سپاه بدر پس از جنگ

بعد از سقوط حکومت صدام حسین، عملیات‌های نظامی این گروه در عراق، ادامه یافت. با ظهور داعش، این گروه نظامی، از آماده‌ترین شبه‌نظامیان شیعه عراقی هستند که در خط مقدم مبارزه با داعش حضور داشتند. با شروع عملیات آزادسازی تکریت، هواپیماهای آمریکایی از همراهی نیروهای عراقی خودداری کردند و علت این امر، حضور شبه‌نظامیان سپاه بدر در میان آن‌ها بود. در نهایت، با لغو حضور سربازان بدر در جریان آزادسازی تکریت، نیروی هوایی آمریکا، از 25 مارس 2015 (میلادی)، بمباران مواضع داعش در تکریت را شروع کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

حضور "وکیل مستقل" مشروعیت بخش محاکمه است

مزایای سامانه روابط کار برای کارگران و کارفرمایان

انتشار آرشیو جدیدی از تصاویر خیره کننده "گوگل ارث"

فروش تعهدی چه تاثیری در بازار سرمایه دارد؟

باغبانی‌ به کمک سالمندان می‌آید

باز شدن همه راه‌های گیلان

در مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌های سه زبانه چه می‌گذرد؟

رونق بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

مستندات برای افتتاح 3 سرای نوآوری در تهران به دست ما نرسیده

دارندگان گوشی‌های سامسونگ و ال‌جی نگران نباشند

قرارداد بهترین بازیکن لیگ برتری‌ یک تیم هندبال 90 میلیون است

اورژانس هسته‌ای بوشهر اسیر کمبود اعتبار!

روند صعودی نرخ برخی اقلام با وجود فراوانی در بازار

سفر رییس قوه قضاییه به کرمان

جمع‌آوری تبلیغات غیرمجاز کاندیداهای انتخابات مجلس از سطح شهر

نوای صلح و عشق در رودکی طنین‌انداز شد

ائتلاف فوتبالی دو رقیب

مسکن ملی کارگران در حال ورود به مرحله‌ی اجرا

خسروان خراسان برای این روزهای ایران خواندند

خسارت برف به مراکز بهداشتی درمانی گیلان

سرمربی تیم ملی تکواندو: مسئولان در برخورد با ورزشکاران بیشتر دقت کنند

کسب رتبه واحدهای فناوری جهاد دانشگاهی در اولین ایده‌شو صنعت لرستان

منابع طبیعی لرستان بعد از چند سال مخالف احداث زمین گلف شد

اربعین سپهبد شهید سلیمانی یک جریان و حرکت است

حدود 112 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در الیگودرز

توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا

پیشرویهای چشمگیر ارتش سوریه در شمال غرب این کشور

چای سبز به همراه ورزش برای افراد مبتلا به کبدچرب مفید است

تاثیر افزایش شستشوی دست ها در فرودگاه ها بر کاهش انتشار کرونا

مدارس 7 شهرستان آذربایجان غربی تعطیل شد

درددل‌های سینماگران در شب «خسرو معصومی»

سقوط یک هواپیمای گردشگری در فرانسه

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی تغییر کرد

برخی از مدارس خلخال تعطیل اعلام شد

تاریخچه بازی‌های استقلال و تیم‌های عربستانی

یک سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین کشف شد

کاندیداهای انتخابات نمی‌توانند به صورت شخصی در دانشگاه تریبون داشته باشند

بارزترین ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا (س)

روزهای شیمیایی «والفجر8» به روایت یک فرمانده

تامین آب شرب پایدار برای بیش از 12 هزار نفر در رامشیر

داوطلبان مجلس شعاری بدهد که در اختیارشان است

صدای شاملو و اخوان‌ثالث در برج آزادی پیچید

21 تمرین ورزشی برای سالمندان در منزل

مواد غذایی که سرفه و سرماخوردگی را تشدید می‌کنند

خنت با محمدی پیروز شد

شرایط ترخیص خودروهای دپو شده

هنرنمایی سیاه‌پوشان خنیاگر در دومین شب از جشنواره موسیقی فجر

ملی‌پوشی که به خاطر بدهی کمانش را فروخت!

حجت اشرف‌زاده در تالار وحدت خواند

کمترین انتقام ترورشهیدسلیمانی پاکسازی کامل منطقه ازآمریکایی هااست