آخرین مطالب

45 کشور دنیا متقاضی دریافت محصولات نانویی ایران علمی و دانشگاهی

45 کشور دنیا متقاضی دریافت محصولات نانویی ایران

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر یک نانومتر (nm) یک میلیاردیم متر و موضوع اصلی آن مهار مواد در ابعاد کمتر از یک میکرومتر حدود یک تا 100 نانومتر است. دانشمندان با استفاده از این مواد در تلاش هستند دستگاه‌ها و ابزارهایی بسازند که از قابلیت‌های شگفت‌انگیز و غیر متعارفی برخوردار باشند. متخصصان نانو می‌کوشند با کار بر روی چگونگی حرکت اتم‌ها و نوع قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر و نیز با تغییرات خاص به ترکیبات مقاوم‌تری از مواد دست یابند و کیفیت مواد تولیدی را بهبود بخشیده و درنهایت تولید مواد مختلف را اقتصادی‌تر کنند.

بر اساس تعریف استاندارد بین‌المللی 2015:18110 TS-ISO و استاندارد ملی ایران به شماره 12098، محصول فناوری نانو محصولی است که کارکرد ویژه آن مبتنی بر فناوری نانو بوده یا با فناوری نانو بهبود یافته باشد. با این رویکرد، واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو به محصولاتی که الزامات فنی زیر را لحاظ کنند، گواهینامه نانومقیاس اعطا می‌شود:

از فناوری نانو و دانسته‌های علمی نانومقیاس (یک تا 100 نانومتر) استفاده شده باشد
فرایند تولید محصول مهندسی و تکرارپذیر باشد
کارکرد یا ویژگی محصول با فناوری نانو بهبود یافته باشد

با چنین رویکردی در سال 1397 تعداد 320 درخواست بررسی محصول به واحد ارزیابی محصولات فناوری نانوی ستاد توسعه فناوری نانو ارجاع شد که از این درخواست‌ها، 44 مورد جهت تکمیل مستندات فنی با استفاده از گرنت شبکه آزمایشگاهی پذیرش مشروط شده و تعداد 239 محصول به دلیل ارائه مستندات فنی اولیه قابل قبول جهت اثبات ادعا پذیرش شده و به مرحله بعد راه یافتند. همچنین تعداد 37  مورد از محصولات هم به دلیل عدم ارائه حداقل مستندات فنی مبنی بر اثبات ارتباط با فناوری نانو یا انصراف شرکت مورد پذیرش قرار نگرفتند.

از میان محصولات پذیرش شده در سال 1397، پس از بازدید و نمونه‌برداری از خط تولید، انجام آزمون‌های مقیاس و کارایی و بررسی نتایج در واحد، تعداد 77 محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس و 51 محصول موفق به دریافت گواهینامه آزمایشی شدند.

تعداد درخواست‌های بررسی شده در سال 97

در سال 97، مجموعاً 767 خدمت به ارزش بیش از 22 میلیارد ریال از طریق کارگزاران و مشاوران مؤسسه خدمات فناوری تا بازار و ستاد نانو به شرکت‌های فناوری نانو ارائه شده است. در سال گذشته در مجموع 153 واحد فناور نانویی در مراکز رشد واحدهای علمی و فناوری کشور مستقر شدند که خدماتی از سوی ستاد نانو به آنها ارائه شده است. مجموع درآمد آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو در سال 1397 نیز مبلغ 290 میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال قبل، 12 درصد رشد داشته است. در همین مدت، نزدیک 590 هزار خدمت آزمایشگاهی (طی170 هزار مورد مراجعه به آزمایشگاه‌ها) توسط این مراکز به مشتریان ارائه شده که رشد 16 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

تولید علم نانو در ایران

بر اساس گزارش‌های عملکرد ستاد فناوری نانو در سال 2018 میلادی، 10 هزار و 138 مقاله مرتبط با فناوری نانو توسط محققان ایرانی در وب‌آف‌ساینس (WoS) نمایه شده است که ایران با این سهم از انتشارات نانو، در رتبه چهارم دنیا قرار گرفت. همچنین ایران از لحاظ سرانه مقاله نانو به جمعیت، در رتبه پانزدهم و از لحاظ تعداد مقاله به ازای مقدار GDP بر اساس نرخ برابری قدرت پول (PPP) در رتبه اول دنیا است. بر اساس آمارهای موجود رتبه چهارم ایران در انتشار مقالات علمی در نانو حفظ شده است.

حجم بازار محصولات نانو ساخت ایران در سال 96 رقم 13،916 میلیارد ریال بوده است که از این رقم، 2،494 میلیارد ریال ( 18 درصد) مربوط به صادرات این محصولات به کشورهای دیگر و 11،422 میلیارد ریال مربوط به فروش در بازار داخلی می‌شود.

فروش تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فناوری نانوی ایران نیز با افزایش 110 درصدی همراه بوده و بخشی از این فروش به دلیل توجه شرکت‌های داخلی تجهیزات ساز به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی است. 42 درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو، به حوزه ساخت و ساز تعلق دارد و حوزه نانو پوشش با اختصاص 40 درصد از بازار کالاهای نانوی ساخت ایران، در رتبه بعدی قرار دارد. همچنین محصولات ایرانی فناوری نانو در حوزه ساخت و ساز به 35 کشور، حوزه نساجی به 23 کشور و حوزه خودرو به 16 کشور صادر شده و بیشترین حجم صادرات فناوری نانوی ایران به کشورهای همسایه و منطقه صورت گرفته است.

علاوه بر آن بیش از 60 نوع محصول نانویی ایرانی که موجب افزایش کیفیت زندگی در شاخص‌هایی چون دوام بیشتر، مصرف کمتر، زیبایی بیشتر، سازگاری بیشتر با محیط زیست و ایمنی بیشتر را فراهم می‌کنند، معرفی شده است.

محصولات نانویی تولید شده ایرانی راهی کشورهای متقاضی

تا به امروز شرکت‌های فناور در حوزه نانو فناوری بالغ بر 610 محصول و تجهیزات در حوزه نانو به تولید رسانده‌اند که این محصولات حاصل زحمات 220 شرکت تولیدی فعال در حوزه نانو است.

تقسیم‌بندی استانی از لحاظ تعداد محصولات نانویی تولید شده

در مجموع 226 شرکت فناور در حوزه نانو فناوری در کشور ایجاد شده است که از این تعداد 175 شرکت تولید کننده کالا و 51 شرکت تجهیزات ساز هستند.

این محققان توانستند محصولات نانویی خود را به بیش از 45 کشور دنیا صادر کنند و برنامه‌ریزی ستاد نانو بر توسعه جغرافیای صادراتی این محصولات است. بر اساس آمارهای موجود حجم اقتصاد فناوری نانوی ایرانی برابر با 1400 میلیارد تومان است که فقط امسال این میزان برابر با 2500 میلیارد تومان بوده است؛ این آمار نشان می‌دهد این صنعت با رشد 80 درصدی  مواجه است.

برنامه‌ریزی‌ ستاد توسعه فناوری نانو بر افزایش حجم اقتصاد فناوری نانو تا 1404 است و طبق برنامه‌ریزی‌ها، قرار است این حجم از صادرات به یک میلیارد دلار تا سال 1404 برسد.

محقق شدن رسوخ فناوری در صنعت

پس از سال‌های تلاش، در میان همه فناوری‌های توسعه یافته، فناوری نانو در 15 حوزه صنعتی چون سلامت، ساختمان، نفت، پتروشیمی، خودرو، نساجی، ورزشی، کشاورزی، آب، محیط‌زیست، لوازم خانگی و ... رسوخ می‌کند. تولید محصولات با فناوری نانو باعث کاهش قیمت، افزایش رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی می‌شود و می‌تواند فرصت‌های صادراتی را برای یک محصول فراهم آورد.

 ارتقای صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید برپایه فناوری نانو

در سال 1397 اقداماتی مانند حمایت از توسعه و تولید تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی فناوری نانو، حمایت از توسعه شبکه‌های نوآوری و مراکز شتاب دهنده فناوری نانو، کمک به کاهش ریسک سرمایه‌گذاران در صنعت نانو و توسعه شبکه تبادل فناوری نانو به منظور حمایت از به‌کارگیری این فناوری در صنایع انجام شده است. بر این اساس در سال 97 در بخش حمایت از طرح‌های تحقیق و توسعه درمجموع حدود 46 میلیارد ریال و برای توسعه خط تولید شرکت‌های فناور نانو، بیش از 138 میلیارد ریال به عنوان تسهیلات به شرکت‌های فعال فناوری نانو اعطا شده است.

همچنین ستاد نانو در جهت پاسخ به نیازهای صنعت، از طرح‌های تبادل فناوری نانو حمایت می‌کند که در سال 97 تعداد 77 پروژه موفق تبادل فناوری نانو به انجام رسیده است.

استاندارد، کنترل کیفی و ایمنی فناوری نانو

با تدوین 19 استاندارد ملی در سال 97، در مجموع تعداد استانداردهای ملی کشور در حوزه فناوری نانو به 99 عنوان رسید. در این سال، با نظرخواهی از متخصصان داخلی و تشکیل جلسات تخصصی متعدد، در مجموع تعداد 18 مدرک استاندارد بین‌المللی در کمیته استاندارد ستاد نانو تهیه و به عنوان نظر رسمی ایران برای سازمان ایزو ارسال شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

جایزه دستاورد جشنواره استکهلم برای پیمان معادی

جلسه هیات دولت - چهارشنبه 24 مهر

اعلام جزییات نشست هم‌اندیشی بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی

برگزاری مراسم بزرگداشت مرحومه طاهره صفارزاده

کره جنوبی پرده‌های سینما را از انحصار فیلم‌های هالیوودی درمی‌آورد

کتاب «حکمت ایرانی در معماری اسلامی» منتشر شد

شهریه دانشجویان پزشکی در پردیسهای خودگردان آزاد

رئیس جمهور از نفرات برتر کنکور سراسری تقدیر کرد

چمدان خودران هم از راه رسید

فوت 65 نفر از زائرین اربعین

وضعیت شیوع روماتیسم مفصلی در زنان و مردان

طرح الگوی کشت، حلقه مفقوده تولیدات کشاورزی

قیمت طلا با کاهش ریسک‌پذیری در بازارها دوباره رشد کرد

برتری تیم دانشگاه آزاد مقابل رعد پدافند نوشهر

وزیراطلاعات بازداشت «روح‌الله زم» را به فرمانده کل سپاه تبریک گفت

تعرض شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

موردی از ابتلای زوار به بیماری وبا مشاهده نشده است

مجرمین خارج‌نشینی که در دام ایران افتادند!

تاکید روسای پارلمان ایران و هند بر گسترش روابط تجاری دو کشور

11 شرکت تولید کننده رسمی بذر گندم درزنجان وجود دارد

اوقاف و امور خیریه در 10 محور مواکب اربعین را برپا کرده است

ارتقای سطح نگهداری زیست‌بوم حیات‌وحش خارگ تداوم داشته باشد

پیاده روی اربعین، نمادی از شور و شعور حسینی است

زائران مراقب سودجویان باشند

تئاتر خیابانی برای زائران اربعین اجرا می شود

افزایش حجم بازگشت زائران

پذیرایی 24 ساعته خادمان آستان قدس از زائران اربعین ‌در مرز شلمچه

لاریجانی: توسعه و امنیت عراق برای ایران منفعت بسیار دارد

وقتی عربستان در قامت حامی سوریه ظاهر می‌شود

اردوغان درخواست ترامپ درباره سوریه را رد کرد

خط لوله دریایی نفت برای جلوگیری از فجایع زیست محیطی نوسازی شود

معاون ترامپ و وزیر خارجه آمریکا به ترکیه سفر می‌کنند

جزئیات تولید اپلیکیشن‌های جدید و کیف الکترونیکی دانش‌آموزی

آمار و ارقام تقابل‌های استقلال و فجر سپاسی

تاجگردون: دولت قانونا اختیار اصلاح قیمت حامل‌های انرژی را دارد

خودروسازان؛ قربانی اصلی برگزیت بدون توافق

تصمیم ترامپ برای خروج از سوربه درست بود، حالا نوبت عراق و افغانستان است

دفترچه بیماران دیابتی نشان‌دار شود

تغییر شیوه دریافت مالیات، پیشنهادی برای رونق بازار طلا

بزودی صنعت از دانشگاه در حوزه "هوش مصنوعی" پیشی می‌گیرد

ایران فقط 10 دقیقه فوتبال بازی کرد

نگاه به معلولیت تغییر کند

راه دیگری به جز انتقال آب خزر برای جبران خشکسالی فلات مرکزی نداریم

نوسازی نیروگاه‌های فرسوده 1800000000 یورو پول می خواهد

نگذارید ورزش‌ نابینایان خوزستان از گود قهرمانی خارج شود

کُردها به غیر از کوه‌ها دوستان دیگری هم دارند، اگر...

توقف استیضاح و مهلت دو ماهه به شهردار اهواز

6 درصد تولید حبوبات کشور در خوزستان انجام می‌شود

آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد

اسپانیا فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرد