آخرین مطالب

تداوم روند کاهشی شاخص بورس در هفته‌های پیش رو اقتصادی

تداوم روند کاهشی شاخص بورس در هفته‌های پیش رو

  بزرگنمایی:

محمد ماهیدشتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته بر روی وضعیت عملکرد 11 شرکت بزرگ بورسی کشور گفت: بازار بورس، بازار سهام شرکتها است و به غلط رایج شده که بورس کشور را بازار سرمایه می‌نامند؛ در حالیکه سرمایه را می‌توان از روش‌های دیگری نیز غیر از معاملات بورسی، معامله کرد؛ ولی مشخصا در بورس، سهام شرکتها مبادله می‌شود و این عملکرد شرکتها است که مهم به شمار می‌روند.

کاهش نرخ رشد فروش شرکت‌های بزرگ

کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس، با مطالعه‌ای که بر روی بزرگترین شرکت‌های صنایع بزرگ صورت گرفته، چند نکته اساسی مشهود است؛ اول اینکه نرخ رشد فروش شرکت‌های بزرگ در حال کاهش است و درآمدهای ریالی فروش آن‌ها هم که بر روی نرخ رشد اثرگذار است، در حال کاهش بوده و این به مفهوم آن است که اگرچه درآمدهای فروش شرکت‌ها در سطح بالایی نسبت به سال گذشته قرار گرفته است، اما نرخ رشد آنها روند کاهشی دارد.

وی تصریح کرد: به طور مشخص، درآمد بیشتر این شرکتهای بزرگ، ناشی از درآمد فروش آنها است که نرخ رشد آن طی دو ماه اخیر نسبت به اوج آن که در مردادماه بوده، کمتر شده است؛ در اردیبهشت 98 درآمد سالانه فروش شرکت‌های بزرگ در صنایع مختلف نسبت به فروردین، 4.66 درصد رشد کرده و این نرخ در مردادماه به 4.97 درصد رسیده؛ اما بعد از آن، سقوط کرده است. به عنوان مثال در شهریور و مهر، نرخ رشد فروش شرکتها به 4.54 و 3.55 درصد رسیده است که در ماه مهر، کمترین سطح نرخ رشد در سال 98 را رقم زده است.

ماهیدشتی با بیان اینکه بازار سهام، بازار نرخ رشد است، گفت: اگر نرخ‌های رشد کاهش پیدا کنند، تا وقتی که نرخ رشد منفی نشود، متغیر مدنظر ما کاهش نمی‌یابد، اما اگر رشد اتفاق نیفتد، قیمت سهام شروع به کاهش می‌کند؛ مثلاً اگر در اوج نرخ رشد درآمد، رقم 10 درصدی به ثبت رسیده باشد، اما پیش‌بینی شود که به 3 یا حتی 5 درصد برسد؛ حتی اگر فروش بالاتر هم باشد، قیمت سهام کاهش می‌یابد.

وی افزود: در مجموع کاهش این شاخص‌، از اردیبهشت و خرداد 98 آغاز شده و در دو ماه اخیر نیز، زنگ خطر آن به صدا درآمده است. این در حالی است که فرآیند انقباض پولی نیز در کشور در پیش گرفته شده که در سایه آن، هم تورم و هم نرخ ارز کاهش یافته و در عین حال، فروش‌های صادراتی نیز تحت تاثیر قرار گرفته است؛ به خصوص اینکه انقباض پولی در شهریورماه نیز نمود یافته است و از اواخر شهریور، کاهش درآمد شرکتها را شاهد بوده‌ایم و اکنون، برای دومین ماه، مجموع درآمد شرکتهای بزرگ کاهش یافته و در نتیجه آن، قیمت سهام نیز کاهش یافته است.

چشم‌انداز کاهشی درآمدهای فروش

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه به تحلیل فاندامنتال بازار سرمایه پرداخت و خاطرنشان کرد: مروری فاندامنتال به بازار نشان می‌دهد که بازار با یک چشم‌انداز کاهشی برای درآمدهای فروش مواجه است؛ به عبارت دیگر در واقع بازار بدهی یعنی قیمت اوراق خزانه، نشانگر آن است که حداقل ما از اواسط شهریور وارد یک رکود چهار ماهه شده‌ایم و اگر شرایط نرمال باشد، این رکود فعلاً ادامه خواهد داشت. این در حالی است که شاخص کل بورس نیز تبعا تحت تاثیر وضعیت فاندامنتال است و پیش‌بینی می‌شود که روند شاخص کل بورس، طی هفته‌های آینده نزولی باشد.

ماهیدشتی ادامه داد: یک مسأله این است که کاهش نرخ رشد فروش شرکتها را از اردیبهشت داشته‌ایم که همان زمان شاخص به قله‌ی 227 هزار واحد رسید. بعد از اینکه در اوایل خرداد، شاخص قله 227 هزار واحدی  را شکست، حرکت شاخص کل شتابان بود و به نظر می‌رسد که در آن دوره، با حضور سهامداران خرد و بدون مطالعه در بازار مواجه بودیم؛ به این معنا که قیمتها بدون اینکه مبنای فاندامنتال داشته باشند، شروع به افزایش کردند و به همین دلیل می‌توان گفت که محدوده منصفانه شاخص کل، همان 227 هزار واحد است؛ اما این عدد هم‌اکنون بسیار بدبینانه است.

وی در استدلال این پیش‌بینی گفت: حجم نقدینگی در اقتصاد زیاد شده است و اینکه شاخص به 227 هزار واحد برگردد، خیلی بدبینانه است. اگر تغییر بنیادینی در وضعیت اقتصادی به صورت منفی رخ ندهد، ممکن نیست شاخص را در آن سطح دید. در شرایط عادی، پیش‌بینی می‌شود روند نزولی شاخص کل که اکنون حدود 305 هزار واحد است، با 14 درصد کاهش، در محدوده نیمه دیماه تمام شود و روند رو به رشدی شکل گیرد.

چشم‌انداز نزولی شاخص در هفته‌های آینده

ماهیدشتی گفت: چشم انداز شاخص در هفته‌های آینده نزولی بوده و تا محدوده 263 هزار واحدی هم پیش خواهد رفت که نشان‌دهنده‌ی 14 درصد کاهش است. در ماه مهر، شاخص بورس بعد از 8 ماه رشد، منفی شد و منفی ماند و این کاهش رخ داده است و تا به حال هم خریداران توان نداشتند شاخص را بالا ببرد.

وی افزود: برخی فکر می کنند که فعالیت در بازار سهام فقط بررسی قیمت شرکتها است، در حالیکه این روش سرمایه‌گذاری نیست؛ در مقابل عده‌ای هستند که پول دارند و شرکتها را مطالعه می‌کنند که قیمت منصفانه آنها چند است و بر این باورند که حتی اگر یک ریال هم بالاتر از قیمت منصفانه باشد، حباب شکل داده‌اند؛  آنها وقتی قیمت‌ها زیر ارزش منصفانه است، به صورت هوشمندانه وارد بازار شده و سهام می‌خرند.

رونق بازار بورس از سال 99

ماهیدشتی گفت: در عین حال، عده‌ای هم  صرفاً با در دست داشتن منابع مالی اقدام به خرید می‌کنند که در مهرماه کاهشی را که تجربه کرده‌اند، جبران نشده و قدرت خریداران مهر 98، از قدرت خریداران در سال گذشته کمتر بوده است؛ بنابراین چشم‌انداز شاخص بدبینانه است؛ مگر اینکه در  263 هزار واحد علایم بازگشت را ببینیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به اینکه برخی وقایع سیاسی مثل انتخابات مجلس را داریم و تورم قبلاً بالا رفته است، حداقل تا نزدیکی پایان سال انتظار رونق بورس را نداریم. البته رونق در سال 99 در بازار سهام شرکتها به چشم خواهد خورد که با رونق بخش واقعی اقتصاد، متفاوت است.

وی پیش‌بینی کرد که در سال 99 بخش واقعی اقتصاد اعم از ساخت و ساز و مسکن رونق داشته باشد و بهتر از سال‌های گذشته باشد، اما در سهام رشد سال آینده به خوبی سال‌های گذشته نباشد. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نظارت را از حوزه اقتصادی آغاز می‌کنیم

مراسم امضای قرارداد نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری تهران

راه‌اندازی انجمن خوشنویسی در سرزمین مادری «میرزا طاهر»

جریمه ماسک نزدن در دنیا

خاطره تلخ آخرین شب بهار سال 69 در گیلان

اکثر آمریکایی‌ها ترامپ را عامل تفرقه در کشورشان می‌دانند

اعضای 9 کمیسیون‌ تخصصی مجلس مشخص شدند

بررسی جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس

فروش عرصه مسکن مهر پردیس با نرخ سال 98 تا پایان تیرماه تمدید شد

خانه‌های خالی سنددار یا قولنامه‌ای با هر متراژ مشمول مالیات هستند

بازگشت بحران کرونا به کشور

مبالغ کلاهبرداری های ارزش افزوده به جیب مردم بازنگشت

لباس محافظتی راحت برای کادر درمان تولید شد

امتحانات «کارشناسی» دانشگاه تهران مجازی شود

برنامه آموزشی دانشگاه‌های تهرانی برای «تابستان» اعلام شد

تجربه مشروطه در مواجهه ایرانیان با مدرنیته، امری ناتمام است

آسمان همه‌جا یک رنگ است

مستاجر را چه به کتاب و کتابخانه؟

بی‌سابقه‌ترین حجم کشف مواد مخدر در دنیا توسط ایران

115 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته

آغاز سال تحصیلی از 15 شهریور است

قطعنامه شورای حکام آژانس، برای ما غیرقابل قبول است

قطعنامه شورای حکام را رد می‌کنیم

قالیباف با خانواده شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» دیدار کرد

کدام کشورها علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی رای دادند؟

اوج‌گیری کرونا در آذربایجان غربی

شناسایی 2615 مبتلای جدید به کرونا

آمریکا بر سیاست‌های آل‌خلیفه علیه مخالفان سرپوش می‌گذارد

باز شدن مرزها از اول تیر

گروسی:فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم

قطعنامه شورای حکام الزام‌آور نیست

گردش مالی غیرشفاف کنسرت‌های آنلاین

آیا پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود؟

دومین جایزه بین المللی برای بهترین طراحی گریم فیلم سینمایی حیات در جشنواره فیلم کو انلاین سلیمانیه عراق

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار شد.

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار میشود.

جنگ خاموش - 16| نقشه خوانی تلاش آمریکا برای حذف ایران از تجارت جهانی گاز/دیپلماسی ما کجای کار است؟

حاشیه‌نگاری‌های مجلس دهم (2) | سیلی و سلفی حقارت/ دفاع شخصی در خانه ملت!

باید سنگینی بار دولت را از دوش مردم برداریم

تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش نرخ ارز

لاریجانی از عملکرد 4 ساله مجلس دهم گزارش می دهد

نماینده مجلس: دولت حق تصاحب سهام مردم را ندارد

افزایش کم سابقه حجم آب دریاچه «چورت»

آغاز پروازهای فوق العاده جنوب و شرق اروپا و قطر به ایران از فردا

مرگ های کرونایی بعد از 55 روز به کمتر از 50 مورد رسید

آثار برگزیده جشنواره مجازی آئین‌های سنتی نوروز اعلام شد

ناگفته‌های «زیرخاکی»؛ از ممیزی تا غرور ملی

از حیات شگفت انگیز تا تئوریسین خشونت

زمزمه‌های تغییر زمان مجدد آزمون‌های سراسری

پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور