آخرین مطالب

منتخبان جشنواره «افسانه‌ها» معرفی شدند جشنواره همایش سمینار

منتخبان جشنواره «افسانه‌ها» معرفی شدند

  بزرگنمایی:

به گزارش خبرنگارتبسم مهر، مسابقه‌ ملی داستان‌نویسی افسانه‌ها که از سال 1390 با ابتکار اعضای سایت افسانه‌ها آغاز شد، امسال با شرکت 580 اثر از 320 نویسنده در سه بخش اصلی فانتزی، علمی تخیلی و وحشت و همچنین در سه بخش جنبی تصویرگری، نمایشنامه‌نویسی و نویسنده‌ نوجوان برگزار شد که در دو بخش آثار شایسته‌ی تقدیر و آثار برگزیده از نویسندگان منتخب تقدیر به عمل آمد.

همچنین امسال باتوجه به اضافه شدن بخش جنبی تصویرگری، انستیتو ملی بازی‌سازی رایانه‌ای به برگزیدگان این بخش، یک‌دوره‌ آموزش رایگان در این انستیتو هدیه داد.

پنجمین مراسم اختتامیه‌ داستان‌نویسی افسانه‌ها که با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی ایران آغاز شد، با توضیحات مجری مراسم، کژوان آبهشت از مترجمین به‌نام کشور، به سخنان دبیر پنجمین دوره‌ مسابقه، پوریا مقدم رسید.

مقدم به بیان ریزجزئیات شرکت‌کنندگان و آثار راه‌یافته به هر مرحله پرداخت و همچنین نحوه‌ داوری هر مرحله را توضیح داد. طبق گزارش تیم رسانه‌ای افسانه‌ها، پنجمین دوره‌ مسابقه‌ افسانه‌ها توانست از جمع قابل توجهی از نویسندگان و مترجمان ادبیات ژانری کشور به عنوان داوران محترم مراحل نهایی استفاده کند که از آن‌ها می‌توان به احسان رضایی، محمدرضا شمس، مصطفی رحماندوست، سعید سیمرغ، رویا خوشنویس و ضحی کاظمی اشاره کرد.

مراسم سپس به معرفی آثار شایسته‌ تقدیر و برگزیده‌ بخش نویسنده‌ نوجوان پرداخت که در بخش آثار شایسته‌ تقدیر محمدمتین وحیدی با اثر تا به قاف موفق به کسب این عنوان و مینو ربیعی نویسنده‌ اثر دوباره مرگ و دختر جوان نائل به کسب اثر برگزیده‌ی این بخش شد.

سپس برندگان ژانر علمی تخیلی به روی صحنه آمدند. در شاخه‌ بهترین داستان کوتاه علمی تخیلی، آرمین ریاضی نویسنده‌ اثر استراحت مطلق و سورن کریمی نویسنده‌ اثر ژنراتوری که فریاد کشید و همچنین لیلا کارزند با اثر نویسنده‌ منزوی موفق به کسب آثار شایسته‌ تقدیر شدند. محمد سرابی با اثر دروازه فولاد توانست برگزیده‌ی این بخش لقب گیرد.

در شاخه‌ بهترین داستان بلند علمی تخیلی هیئت داوران هیچ اثری را به عنوان برگزیده انتخاب نکرده و زهره فرهادی نویسنده‌ی اثر این رویا نیست و علیرضا برازنده‌نژاد نویسنده‌ اثر دریاچه به عنوان آثار شایسته‌ی تقدیر انتخاب شدند.

با فاصله‌ای کوتاه نیما کهندانی موسس کانون افسانه‌ها پشت میکروفون آمده و به بیان توضیحاتی پیرامون مسابقه‌ی افسانه‌ها، اعضای آن و همچنین نکاتی پیرامون وقفه‌ بین دوره‌ چهارم مسابقه و این دوره پرداخت.

با استراحتی کوتاه، برگزیدگان شاخه‌ جنبی تصویرگری معرفی شدند. نگین کاظمی و فاطمه زمانه‌رو و مبین اسلامیه به عنوان تصویرگران شایسته‌ تقدیر انتخاب و هانیه منصوری با اثر زال و سیمرغ به عنوان تصویرگر برگزیده انتخاب شدند.

مراسم سپس به اصلی‌ترین بخش مورد انتظار، یعنی اهدای جوایز ژانر فانتزی رسید. این بخش که بیشترین آمار شرکت‌کنندگان را داشت، با معرفی شاخه‌ بهترین داستان کوتاه فانتزی آغاز شد که بصیر صمیمی نویسنده‌ اثر سایه‌ سرو و رویا زنده‌بودی نویسنده‌ی اثر دی‌زنگرو ماه وِلکا به عنوان برگزیدگان بخش شایسته‌ تقدیر معرفی شدند. جایزه‌ی اثر برگزیده‌ی این بخش به سارا خیابانچیان نویسنده‌ی اثر داستان یک استراحت بیست‌وچهارساعته رسید.

در شاخه‌ بهترین داستان بلند فانتزی یگانه مزینانی نویسنده‌ کافه‌ای در ناکجا و مهریماه رمضانی نویسنده‌ شیطان دِه موفق به دریافت تندیس آثار شایسته‌ی تقدیر شدند. اثر برگزیده‌ بهترین داستان بلند فانتزی به ناهید عارفی نویسنده‌ داستان هزارتو جلد اول از مجموعه‌ی تاج رسید. نکته‌ حائز اهمیت این بود که عارفی از هموطنان افغان بوده و در هنگام اعلام این موضوع با تشویق شدید حضار مواجهه شدند.

با توضیحاتی از مجری مراسم، اهدای جوایز بخش فیلم‌نامه و نمایشنامه انجام شد. در این شاخه گلزار رضوی نویسنده‌ خانه‌ شاتوتی و سعید محمدی وشکی نویسنده‌ رستوران موفق به کسب جایزه‌ آثار شایسته‌ تقدیر شده و نغمه تفلیسی با فیلم‌نامه‌ شب سفید توانست اثر برگزیده‌ این بخش را از آن خود کند.

در پایان مراسم که همراه با معرفی شاخه‌ بهترین‌های ژانر وحشت همراه بود، در بخش بهترین داستان کوتاه وحشت محمدسعید احمدزاده نویسنده‌ اثر صبح شب‌گیر به عنوان اثر شایسته‌ تقدیر انتخاب و محمد اسعدی نویسنده‌ داستان کافه مینیمال موفق به کسب اثر برگزیده‌ این بخش شدند.

در بخش بهترین داستان بلند وحشت هیئت داوران اثری را به عنوان اثر شایسته‌ی تقدیر تشخیص ندادند و تندیس اثر برگزیده‌ی این بخش به بهزاد قدیمی نویسنده‌ داستان شکست حصر رسید.

نکته‌ی حائز اهمیت در پنجمین دوره‌ی مسابقه‌ی ملی افسانه‌ها شرکت جمع بسیاری از نویسندگان نوقلم از شهرهای مختلف ایران بود به صورتی که بسیار از برندگان بخش‌های مختلف ساکن شهرهای غیر از تهران بوده و به صورت غیرحضوری جایزه‌ی‌شان را دریافت کردند.

متن سخنانِ احسان رضایی، سرداور بخش اصلی مسابقه: در ایام قدیم رسم بود که شب‌های طولانی زمستان را با جمع شدن دور هم و علم کردن کرسی و نشستن پای نقل بزرگترها که کتاب «شاهنامه» یا داستان‌هایی مثل «حسین کرد شبستری» می‌خواندند کوتاه کنند. روزهای بلند تابستان را هم در پای آب روان و سایه درختان به همین منوال می گذراندند. جمع‌ها و گروه‌هایی که ضمن گپ و گفت‌های دیگر حواسشان به قصه و قصه گفتن و کتابخوانی هم بود. آن‌قدر هم در این کار جدیت داشتند که به همدیگر سفارش می‌کردند مثلاً «امیر ارسلان نامدار» را تا آخر نخوانند که سرگردان می‌شوند، یعنی که حواستان باشد این جمعی که حول محور داستان و ادبیات شکل گرفته جای دلهای عزیز است، به هم برمزنید. سنت جمع و انجمن شدن برای منظورهای ادبی، یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های اجتماعی ماست که در طول هزار سال گذشته باعث زنده نگه داشتن ادبیات فارسی بوده. خوشحالم که امروز هم در جمع یکی از این گروه‌های مردمی علاقمند به ادبیات هستم و خوشحال‌تر اینکه مسابقات داستان‌نویسی افسانه‌ها بعد از گذشت وقفه‌ای دوباره از سر گرفته شده و به خانۀ پنجم خود رسیده. در این دوره از مسابقه افسانه‌ها، 320 نفر با 643 اثر شرکت کردند که در سه مرحله داوری صورت گرفت. 172 اثر در مرحله مقدماتی و 231 اثر در مرحلۀ میانی حذف شدند تا در مرحله نهایی، 140 اثر در سه بخش اصلی و سه بخش جنبی توسط داورانی که افتخار همکاری با آنها را داشتم، مورد بررسی قرار گیرد. در میان سه رشته اصلی مسابقه، یعنی داستان‌نویسی در ژانرهای فانتزی، علمی-تخیلی و وحشت، در گروه داستان‌های فانتزی آثار بهتر و قوی‌تری را شاهد بودیم که مسلماً به دلیل شناخت بهتر از این ژانر و معرفی نمونه‌های بیشتری از آثار این گروه در بازار نشر ماست. در هر سه گروه اما میزان ارجاع به فضاهای بومی و سنت‌های داستانی ایرانی اندک بود و شایسته است که نویسندگان جوان توجه بیشتری به این فضاها داشته باشند. از همۀ نویسندگانی که آثار خود را به این دوره از مسابقه فرستادند و نیز از همۀ اساتید گرامی که ما را در امر داوری آثار ارسالی یاری دادند سپاسگزارم. خوشحالم که مسئولیت داوری این دوره از مسابقات افسانه‌ها را برعهده داشتم و توانستم تعداد بیشتری از آثار نویسندگان جوان و آتیه ادبیات داستانی ایران را بخوانم. از بخت شکر دارم و از روزگار هم./احسان رضایی»

 خبرنگار:علی باباعلی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

وجود سه هزار و 405 نسخه خطی فارسی در آلمان

اعلام نام مهمان ویژه نمایشگاه کتاب و پایان پاییزه کتاب

بارش باران بر تن تفتیده کویر/سیل و خشکسالی با هم می آیند

تبلیغات تا 8 روز قبل از انتخابات به هر شکلی ممنوع است

توقف ناوگان گرگان درایستگاه وعده ها/نقل مشکلات دردی دوا نمی کند

800 هزار بافنده فرش در کشور تا پایان سال جاری بیمه می شوند

مبازه با فساد توسط قوه قضائیه مستمر خواهد بود

تکذیب توقف پروازها در فرودگاه بیروت/ بازداشت شماری از معترضان

نظامیان آمریکایی در صحرای الانبار جولان می دهند

روسیه وارد رقابت تسلیحاتی با ناتو نخواهد شد

جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ هم به عزل او رأی نخواهند داد

اجلاس ناتو زیر سایه اختلافات راهبردی اعضا/ مرگ مغزی ناتو رخ داده؟

ظریف: استعفا نداده‌ام/ آمریکایی‌ها مرتب پیام می‌دهند

نامه محرمانه وزیرکشوربه روحانی/تصمیم مالیات سلبریتی‌هابا مجلس است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد منصوب شد

اشتباه سخنگوی وزارت خارجه/ بررسی مواضع ضدایرانی موگرینی

روحانی مخالف اجرای طرح بنزینی نبود/ سخنان مطهری را تکذیب می‌کنم

انتشار اسناد پرداخت پول ترابوزان به استقلال/ حسینی در تهران!

موقعیت‌مان درجدول زیاد مهم نیست/ بهانه‌ای نداریم و باید ببریم

آماری که استقلال را نگران می‌کند/ فقط یک برد برای آبیها در 7 بازی

یک چهارم استقلال هزینه کردیم/ تنشی بین رحمتی و استقلال نخواهد بود

ویلموتس‌ها می‌آیند و می‌روند/ فدراسیون آماده برای استقبال بعدی!

«آینده روشن» جشنواره فیلم های نان از نگاه سینماگران چین و جهان

محصولات ایرانی «زی‌موی» و «زی‌فام» رونمایی شدند

قیمت سکه طرح جدید امروز 13 آذر 98 به 4.5 میلیون تومان رسید

قیمت دلار امروز 13آذر 98 به 12700 تومان رسید

جزئیات گازسوز کردن 1.4 میلیون دستگاه خودروی عمومی

ازسرگیری ثبت‌نام طرح ملی مسکن از شنبه/ امروز سامانه باز نمی‌شود

احتمال واگذاری 9 فرودگاه‌ وزارت نفت به شرکت فرودگاه‌ها

فرصت‌های از دست رفته دولت/خطرکسری بودجه درفقدان درآمدهای پایدار

سنگ‌اندازی بانک‌ها در تامین مالی خرد/ خبری از «مشاغل سبز» نیست

مافیای سیگار مانع افزایش مالیات دخانیات شد؟

شایع ترین ناهنجاری کروموزومی/علل بروز کم توانی ذهنی

10 درصد جمعیت ایران سالمند است/ گیلان سالمندترین استان کشور

هزینه های واقعی سلامت در بودجه دیده شود/توصیه به دولت و مجلس

پشت پرده باز شدن مسیر عرضه قلیان/واکنش وزارت بهداشت به یک تصمیم

مسافر بعدی ساختمان صلح کیست؟

ساختمانی که سالانه 6 تن اکسیژن تولید می کند!

پلیس آمریکا به ابزار جدیدی برای دستگیری مجرمان مجهز می شود

سلول های عصبی مصنوعی آلزایمر را درمان می کنند

برترین بارگذاری های پلی استور گوگل اعلام شد

ربات تفکیک زباله هم از راه رسید

قالیباف 16 آذر به دانشگاه علامه طباطبایی می رود

دستورالعمل جدید خوابگاهی درباره اجاره بها ابلاغ شد

90 درصد مراکز علمی کاربردی دولتی واگذار شدند/ اعلام آخرین فرصت

ریال به ریال دانشگاه را شفاف می کنیم/با هیچ جریانی تعارف نداریم

5 دانشگاه صنعتی کشور پرچمدار دیپلماسی علمی می شوند

کنفرانس بین‌المللی زنان، آموزش وپرورش وافزایش آگاهی برگزار می‌شود

نخستین نشست گفت‌وگوی «هر انسان، یک مسجد است»

شش ویژگی اصلی شیعیان از منظر امام حسن عسکری (ع)