آخرین مطالب

منتخبان جشنواره «افسانه‌ها» معرفی شدند جشنواره همایش سمینار

منتخبان جشنواره «افسانه‌ها» معرفی شدند

  بزرگنمایی:

به گزارش خبرنگارتبسم مهر، مسابقه‌ ملی داستان‌نویسی افسانه‌ها که از سال 1390 با ابتکار اعضای سایت افسانه‌ها آغاز شد، امسال با شرکت 580 اثر از 320 نویسنده در سه بخش اصلی فانتزی، علمی تخیلی و وحشت و همچنین در سه بخش جنبی تصویرگری، نمایشنامه‌نویسی و نویسنده‌ نوجوان برگزار شد که در دو بخش آثار شایسته‌ی تقدیر و آثار برگزیده از نویسندگان منتخب تقدیر به عمل آمد.

همچنین امسال باتوجه به اضافه شدن بخش جنبی تصویرگری، انستیتو ملی بازی‌سازی رایانه‌ای به برگزیدگان این بخش، یک‌دوره‌ آموزش رایگان در این انستیتو هدیه داد.

پنجمین مراسم اختتامیه‌ داستان‌نویسی افسانه‌ها که با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی ایران آغاز شد، با توضیحات مجری مراسم، کژوان آبهشت از مترجمین به‌نام کشور، به سخنان دبیر پنجمین دوره‌ مسابقه، پوریا مقدم رسید.

مقدم به بیان ریزجزئیات شرکت‌کنندگان و آثار راه‌یافته به هر مرحله پرداخت و همچنین نحوه‌ داوری هر مرحله را توضیح داد. طبق گزارش تیم رسانه‌ای افسانه‌ها، پنجمین دوره‌ مسابقه‌ افسانه‌ها توانست از جمع قابل توجهی از نویسندگان و مترجمان ادبیات ژانری کشور به عنوان داوران محترم مراحل نهایی استفاده کند که از آن‌ها می‌توان به احسان رضایی، محمدرضا شمس، مصطفی رحماندوست، سعید سیمرغ، رویا خوشنویس و ضحی کاظمی اشاره کرد.

مراسم سپس به معرفی آثار شایسته‌ تقدیر و برگزیده‌ بخش نویسنده‌ نوجوان پرداخت که در بخش آثار شایسته‌ تقدیر محمدمتین وحیدی با اثر تا به قاف موفق به کسب این عنوان و مینو ربیعی نویسنده‌ اثر دوباره مرگ و دختر جوان نائل به کسب اثر برگزیده‌ی این بخش شد.

سپس برندگان ژانر علمی تخیلی به روی صحنه آمدند. در شاخه‌ بهترین داستان کوتاه علمی تخیلی، آرمین ریاضی نویسنده‌ اثر استراحت مطلق و سورن کریمی نویسنده‌ اثر ژنراتوری که فریاد کشید و همچنین لیلا کارزند با اثر نویسنده‌ منزوی موفق به کسب آثار شایسته‌ تقدیر شدند. محمد سرابی با اثر دروازه فولاد توانست برگزیده‌ی این بخش لقب گیرد.

در شاخه‌ بهترین داستان بلند علمی تخیلی هیئت داوران هیچ اثری را به عنوان برگزیده انتخاب نکرده و زهره فرهادی نویسنده‌ی اثر این رویا نیست و علیرضا برازنده‌نژاد نویسنده‌ اثر دریاچه به عنوان آثار شایسته‌ی تقدیر انتخاب شدند.

با فاصله‌ای کوتاه نیما کهندانی موسس کانون افسانه‌ها پشت میکروفون آمده و به بیان توضیحاتی پیرامون مسابقه‌ی افسانه‌ها، اعضای آن و همچنین نکاتی پیرامون وقفه‌ بین دوره‌ چهارم مسابقه و این دوره پرداخت.

با استراحتی کوتاه، برگزیدگان شاخه‌ جنبی تصویرگری معرفی شدند. نگین کاظمی و فاطمه زمانه‌رو و مبین اسلامیه به عنوان تصویرگران شایسته‌ تقدیر انتخاب و هانیه منصوری با اثر زال و سیمرغ به عنوان تصویرگر برگزیده انتخاب شدند.

مراسم سپس به اصلی‌ترین بخش مورد انتظار، یعنی اهدای جوایز ژانر فانتزی رسید. این بخش که بیشترین آمار شرکت‌کنندگان را داشت، با معرفی شاخه‌ بهترین داستان کوتاه فانتزی آغاز شد که بصیر صمیمی نویسنده‌ اثر سایه‌ سرو و رویا زنده‌بودی نویسنده‌ی اثر دی‌زنگرو ماه وِلکا به عنوان برگزیدگان بخش شایسته‌ تقدیر معرفی شدند. جایزه‌ی اثر برگزیده‌ی این بخش به سارا خیابانچیان نویسنده‌ی اثر داستان یک استراحت بیست‌وچهارساعته رسید.

در شاخه‌ بهترین داستان بلند فانتزی یگانه مزینانی نویسنده‌ کافه‌ای در ناکجا و مهریماه رمضانی نویسنده‌ شیطان دِه موفق به دریافت تندیس آثار شایسته‌ی تقدیر شدند. اثر برگزیده‌ بهترین داستان بلند فانتزی به ناهید عارفی نویسنده‌ داستان هزارتو جلد اول از مجموعه‌ی تاج رسید. نکته‌ حائز اهمیت این بود که عارفی از هموطنان افغان بوده و در هنگام اعلام این موضوع با تشویق شدید حضار مواجهه شدند.

با توضیحاتی از مجری مراسم، اهدای جوایز بخش فیلم‌نامه و نمایشنامه انجام شد. در این شاخه گلزار رضوی نویسنده‌ خانه‌ شاتوتی و سعید محمدی وشکی نویسنده‌ رستوران موفق به کسب جایزه‌ آثار شایسته‌ تقدیر شده و نغمه تفلیسی با فیلم‌نامه‌ شب سفید توانست اثر برگزیده‌ این بخش را از آن خود کند.

در پایان مراسم که همراه با معرفی شاخه‌ بهترین‌های ژانر وحشت همراه بود، در بخش بهترین داستان کوتاه وحشت محمدسعید احمدزاده نویسنده‌ اثر صبح شب‌گیر به عنوان اثر شایسته‌ تقدیر انتخاب و محمد اسعدی نویسنده‌ داستان کافه مینیمال موفق به کسب اثر برگزیده‌ این بخش شدند.

در بخش بهترین داستان بلند وحشت هیئت داوران اثری را به عنوان اثر شایسته‌ی تقدیر تشخیص ندادند و تندیس اثر برگزیده‌ی این بخش به بهزاد قدیمی نویسنده‌ داستان شکست حصر رسید.

نکته‌ی حائز اهمیت در پنجمین دوره‌ی مسابقه‌ی ملی افسانه‌ها شرکت جمع بسیاری از نویسندگان نوقلم از شهرهای مختلف ایران بود به صورتی که بسیار از برندگان بخش‌های مختلف ساکن شهرهای غیر از تهران بوده و به صورت غیرحضوری جایزه‌ی‌شان را دریافت کردند.

متن سخنانِ احسان رضایی، سرداور بخش اصلی مسابقه: در ایام قدیم رسم بود که شب‌های طولانی زمستان را با جمع شدن دور هم و علم کردن کرسی و نشستن پای نقل بزرگترها که کتاب «شاهنامه» یا داستان‌هایی مثل «حسین کرد شبستری» می‌خواندند کوتاه کنند. روزهای بلند تابستان را هم در پای آب روان و سایه درختان به همین منوال می گذراندند. جمع‌ها و گروه‌هایی که ضمن گپ و گفت‌های دیگر حواسشان به قصه و قصه گفتن و کتابخوانی هم بود. آن‌قدر هم در این کار جدیت داشتند که به همدیگر سفارش می‌کردند مثلاً «امیر ارسلان نامدار» را تا آخر نخوانند که سرگردان می‌شوند، یعنی که حواستان باشد این جمعی که حول محور داستان و ادبیات شکل گرفته جای دلهای عزیز است، به هم برمزنید. سنت جمع و انجمن شدن برای منظورهای ادبی، یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های اجتماعی ماست که در طول هزار سال گذشته باعث زنده نگه داشتن ادبیات فارسی بوده. خوشحالم که امروز هم در جمع یکی از این گروه‌های مردمی علاقمند به ادبیات هستم و خوشحال‌تر اینکه مسابقات داستان‌نویسی افسانه‌ها بعد از گذشت وقفه‌ای دوباره از سر گرفته شده و به خانۀ پنجم خود رسیده. در این دوره از مسابقه افسانه‌ها، 320 نفر با 643 اثر شرکت کردند که در سه مرحله داوری صورت گرفت. 172 اثر در مرحله مقدماتی و 231 اثر در مرحلۀ میانی حذف شدند تا در مرحله نهایی، 140 اثر در سه بخش اصلی و سه بخش جنبی توسط داورانی که افتخار همکاری با آنها را داشتم، مورد بررسی قرار گیرد. در میان سه رشته اصلی مسابقه، یعنی داستان‌نویسی در ژانرهای فانتزی، علمی-تخیلی و وحشت، در گروه داستان‌های فانتزی آثار بهتر و قوی‌تری را شاهد بودیم که مسلماً به دلیل شناخت بهتر از این ژانر و معرفی نمونه‌های بیشتری از آثار این گروه در بازار نشر ماست. در هر سه گروه اما میزان ارجاع به فضاهای بومی و سنت‌های داستانی ایرانی اندک بود و شایسته است که نویسندگان جوان توجه بیشتری به این فضاها داشته باشند. از همۀ نویسندگانی که آثار خود را به این دوره از مسابقه فرستادند و نیز از همۀ اساتید گرامی که ما را در امر داوری آثار ارسالی یاری دادند سپاسگزارم. خوشحالم که مسئولیت داوری این دوره از مسابقات افسانه‌ها را برعهده داشتم و توانستم تعداد بیشتری از آثار نویسندگان جوان و آتیه ادبیات داستانی ایران را بخوانم. از بخت شکر دارم و از روزگار هم./احسان رضایی»

 خبرنگار:علی باباعلی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نظارت را از حوزه اقتصادی آغاز می‌کنیم

مراسم امضای قرارداد نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری تهران

راه‌اندازی انجمن خوشنویسی در سرزمین مادری «میرزا طاهر»

جریمه ماسک نزدن در دنیا

خاطره تلخ آخرین شب بهار سال 69 در گیلان

اکثر آمریکایی‌ها ترامپ را عامل تفرقه در کشورشان می‌دانند

اعضای 9 کمیسیون‌ تخصصی مجلس مشخص شدند

بررسی جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس

فروش عرصه مسکن مهر پردیس با نرخ سال 98 تا پایان تیرماه تمدید شد

خانه‌های خالی سنددار یا قولنامه‌ای با هر متراژ مشمول مالیات هستند

بازگشت بحران کرونا به کشور

مبالغ کلاهبرداری های ارزش افزوده به جیب مردم بازنگشت

لباس محافظتی راحت برای کادر درمان تولید شد

امتحانات «کارشناسی» دانشگاه تهران مجازی شود

برنامه آموزشی دانشگاه‌های تهرانی برای «تابستان» اعلام شد

تجربه مشروطه در مواجهه ایرانیان با مدرنیته، امری ناتمام است

آسمان همه‌جا یک رنگ است

مستاجر را چه به کتاب و کتابخانه؟

بی‌سابقه‌ترین حجم کشف مواد مخدر در دنیا توسط ایران

115 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته

آغاز سال تحصیلی از 15 شهریور است

قطعنامه شورای حکام آژانس، برای ما غیرقابل قبول است

قطعنامه شورای حکام را رد می‌کنیم

قالیباف با خانواده شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» دیدار کرد

کدام کشورها علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی رای دادند؟

اوج‌گیری کرونا در آذربایجان غربی

شناسایی 2615 مبتلای جدید به کرونا

آمریکا بر سیاست‌های آل‌خلیفه علیه مخالفان سرپوش می‌گذارد

باز شدن مرزها از اول تیر

گروسی:فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم

قطعنامه شورای حکام الزام‌آور نیست

گردش مالی غیرشفاف کنسرت‌های آنلاین

آیا پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود؟

دومین جایزه بین المللی برای بهترین طراحی گریم فیلم سینمایی حیات در جشنواره فیلم کو انلاین سلیمانیه عراق

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار شد.

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار میشود.

جنگ خاموش - 16| نقشه خوانی تلاش آمریکا برای حذف ایران از تجارت جهانی گاز/دیپلماسی ما کجای کار است؟

حاشیه‌نگاری‌های مجلس دهم (2) | سیلی و سلفی حقارت/ دفاع شخصی در خانه ملت!

باید سنگینی بار دولت را از دوش مردم برداریم

تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش نرخ ارز

لاریجانی از عملکرد 4 ساله مجلس دهم گزارش می دهد

نماینده مجلس: دولت حق تصاحب سهام مردم را ندارد

افزایش کم سابقه حجم آب دریاچه «چورت»

آغاز پروازهای فوق العاده جنوب و شرق اروپا و قطر به ایران از فردا

مرگ های کرونایی بعد از 55 روز به کمتر از 50 مورد رسید

آثار برگزیده جشنواره مجازی آئین‌های سنتی نوروز اعلام شد

ناگفته‌های «زیرخاکی»؛ از ممیزی تا غرور ملی

از حیات شگفت انگیز تا تئوریسین خشونت

زمزمه‌های تغییر زمان مجدد آزمون‌های سراسری

پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور