آخرین مطالب

زمزمه‌های تغییر زمان مجدد آزمون‌های سراسری علمی و دانشگاهی

زمزمه‌های تغییر زمان مجدد آزمون‌های سراسری

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر پس از شیوع کرونا ویروس در کشور و همه گیری آن، در اولین گام‌های قرنطینه، دانشگاه‌های کشور تعطیل شد و شرایط به گونه‌ای پیش رفت که هنوز هم زمان دقیقی برای بازگشایی آنها مطرح نیست.

در این میان برگزاری کنکورهای کشوری نیز متأثر از شیوع کروناویروس یکی پس از دیگری لغو شدند به گونه‌ای که اولین آزمون ملی که آزمون دکتری تخصصی بود و قرار بود در اسفند سال 98 برگزار شود، لغو و به فروردین ماه 99 موکول شد.

اما با ادامه روند شیوع کروناویروس مسئولان به این نتیجه رسیدند که زمان آزمون دکتری از فروردین 99 نیز به زمان دیگری موکول شود که زمان جدید 9 خرداد 99 نیز اکنون در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

دلایل اعتراض کنکوری‌ها به برگزاری و تأخیر در برگزاری آزمون‌ها

در روزهای اخیر موج‌هایی از سوی داوطلبان در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است و هر گروهی به فراخور آزمون خود تاکید می‌کنند که آزمون مهمی است و باید به تعویق بیافتد.

در مقابل تعداد زیادی از داوطلبان نیز در فضای مجازی بر این نکته تاکید می‌کنند که برای خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و نیاز دارند که زمان دقیق آزمون را بدانند تا برای مرور دانسته‌های خود برنامه داشته باشند. این گروه از داوطلبان بر عدم تعویق زمان آزمون تاکید دارند.

شاید یکی از دلایل اینکه برگزاری آزمون‌های کشوری با موج مخالف و موافق روبرو شده جمعیت زیادی است که قرار است در مدت حداقل 5 ساعت در یک مکان مشخص حضور داشته باشند.

با وجود تاکید بر اجرای فاصله گذاری اجتماعی در زمان برگزاری کنکورها و آزمون‌های ملی، همچنان برخی از داوطلبان مخالف برگزاری آزمون هستند و معتقدند که امکان سرایت بیماری در این شرایط بیشتر می‌شود.

داوطلبان آزمون دستیاری که در خط مقدم مبارزه با کرونا بودند

یکی از گروه‌های داوطلبان که به برگزاری آزمون در شرایط فاصله گذاری فیزیکی معترض هستند داوطلبان آزمون دستیاری هستند که با حدود 14 هزار داوطلب قرار است در 5 تیرماه 99 برگزار شود. این دسته از داوطلبان یادآور شده‌اند که به دلیل اینکه گروه زیادی از داوطلبان آزمون دستیاری تا هفته منتهی به آزمون در صف مقدم مقابله با کروناویروس بودند بیم آن می‌رود که با تجمع در یک مکان مشخص به انتقال بیشتر ویروس کمک کنند.

در ادامه مخالفت با برگزاری کنکورهای سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، عده‌ای از داوطلبان یادآور شده‌اند که امکان امتحان دادن با شرایط ماسک و ضدعفونی و تجهیزات شخصی بسیار مشکل ساز خواهد بود.

برخی از داوطلبان به این نکته اشاره می‌کنند که ممکن است در زمان امتحان و با وجود رعایت‌ها، امکان انتقال کروناویروس از افرادی که ناقل هستند و اطلاع ندارند، وجود داشته باشد و این تجمع به انتقال ویروس منجر می‌شود.

آزمون دکتری تخصصی با بیش از 177 هزار داوطلب قرار است در 9 خرداد 99 برگزار شود و آزمون کارشناسی ارشد نیز با 659 هزار و 193 داوطلب قرار است در روزهای پنجشنبه و جمعه 22 و 23 خردادماه 99 برگزار شود. این در حالی است که تعدادی از داوطلبان این آزمون‌ها خواستار تعویق زمان آزمون شده‌اند.

بلاتکلیفی کنکور سراسری به دلیل امتحانات نهایی

این موضوع برای کنکور نیز شرایط ویژه ای ایجاد کرده است. همچنین پیش از این سازمان سنجش آموزش کشور زمان برگزاری کنکور سراسری سال 99 را روزهای 12 و 13 تیرماه اعلام کرده بود اما این تاریخ نیز ممکن است با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر برگزاری کنکور حداقل 20 روز پس از پایان امتحانات نهایی و مشخص نبودن زمان برگزاری امتحانات نهایی دوره متوسطه، تغییر کند.

امروز و فردا مسئولان ادامه دارد

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در 10 اردیبهشت ماه 99 در پاسخ به درخواست‌های داوطلبان اظهار داشت: بسیاری در مورد برگزاری کنکور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری سوال داشتند اما امروز و فردا با همکاران مان برآورد می‌کنیم که در درست ترین زمان که کمترین آسیب را به فرزندان ایران وارد کند، برگزار کنیم. گرچه ممکن است تأخیر در برگزاری کنکور، باعث ایجاد اضطراب شود اما تأخیر را اگر به قیمت تأمین سلامتی آیندگان کشور باشد را با جان و دل می‌پذیریم.

دو روز بعد وزیر بهداشت در توئیتی نوشت: هرچند برگزاری به موقع آزمون‌های سراسری برایمان مهم است، اما سلامتی فرزندانمان قطعاً مهم‌تراست. لذا تلاش می‌کنیم با رعایت اصول و به دور از غوغاسالاری سودجویان، بهترین تاریخ ممکن از لحاظ رعایت سطح ایمنی برای حفاظت از داوطلبان را اعلام کنیم. خداوند نگهدار عزیزان برومندمان باد.

در ادامه این سخنان دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت روز 13 اردیبهشت در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کنکور یادآور شد: درباره آزمون‌ها تاکید می‌کنم که از نظر ما مهم‌ترین موضوع حفظ سلامت شرکت‌کنندگان است و چه در زمینه کنکور و چه در سایر آزمون‌ها بر این مبنا تصمیم‌گیری می‌کنیم. اما تصمیم در این زمینه جمعی و بر عهده ستاد ملی کرونا خواهد بود.

وی با اشاره به اظهارات داوطلبان در فضای مجازی گفت: در حال حاضر هم جوی راه افتاده برخی که فکر می‌کنند درس را خوانده‌اند می‌گویند کنکور برگزار شود و برخی که درس نخوانده‌اند می‌گویند کنکور برای سلامتی ضرر دارد. محل نشستن افراد در کنکور قبلاً هم با فاصله بوده، اما در ورود و خروج تراکم وجود دارد و تجمعاتی در اطراف محل برگزاری اتفاق می‌افتد.

حریرچی گفت: با هماهنگی با وزارت علوم و آموزش و پرورش در مورد کنکور تصمیم گیری و اعلام خواهد شد.

دکتر علی‌اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز گفت: قرار است اول هفته آینده جلسه‌ای با حضور مدیران مربوطه وزارتخانه‌های بهداشت، علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر تهیه یک تقویم جدید برای آزمون‌های کشوری برگزار شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: پس از تهیه تقویم جدید آزمون‌ها این تقویم به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه می‌شود و ستاد در نهایت پیشنهاد آزمون‌ها را بررسی می‌کند. معمولاً ستاد ملی مقابله با کرونا زمان‌های پیشنهادی را بررسی می‌کند و در صورتی که مغایرتی با سایر موضوعات نداشته باشد آن را نهایی می‌کند.

حق‌دوست درباره احتمال تعویق کنکور سراسری 99 نیز یادآور شد: مصوبه قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا این بود که کنکور سراسری حداقل باید 20 روز پس از امتحانات نهایی برگزار شود. همچنان این مصوبه برقرار است. هر زمان، تقویم نهایی امتحانات دوره متوسطه از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام شود کنکور 20 روز پس از آن برگزار می‌شود.

زمزمه تعویق آزمون‌ها قوی‌تر می‌شود

این سخنان و واکنش‌ها در کنار جوی که برخی داوطلبان در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند زمزمه‌های تعویق آزمون‌های ملی را قوت می بخشد. به این ترتیب احتمال بسیاری زیادی برای تعویق آزمون‌های ملی از خردادماه و موکول شدن به زمانی دیگر و تعویق دو هفته‌ای برای کنکور سراسری و موکول شدن به هفته اول مردادماه وجود دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نظارت را از حوزه اقتصادی آغاز می‌کنیم

مراسم امضای قرارداد نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری تهران

راه‌اندازی انجمن خوشنویسی در سرزمین مادری «میرزا طاهر»

جریمه ماسک نزدن در دنیا

خاطره تلخ آخرین شب بهار سال 69 در گیلان

اکثر آمریکایی‌ها ترامپ را عامل تفرقه در کشورشان می‌دانند

اعضای 9 کمیسیون‌ تخصصی مجلس مشخص شدند

بررسی جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس

فروش عرصه مسکن مهر پردیس با نرخ سال 98 تا پایان تیرماه تمدید شد

خانه‌های خالی سنددار یا قولنامه‌ای با هر متراژ مشمول مالیات هستند

بازگشت بحران کرونا به کشور

مبالغ کلاهبرداری های ارزش افزوده به جیب مردم بازنگشت

لباس محافظتی راحت برای کادر درمان تولید شد

امتحانات «کارشناسی» دانشگاه تهران مجازی شود

برنامه آموزشی دانشگاه‌های تهرانی برای «تابستان» اعلام شد

تجربه مشروطه در مواجهه ایرانیان با مدرنیته، امری ناتمام است

آسمان همه‌جا یک رنگ است

مستاجر را چه به کتاب و کتابخانه؟

بی‌سابقه‌ترین حجم کشف مواد مخدر در دنیا توسط ایران

115 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته

آغاز سال تحصیلی از 15 شهریور است

قطعنامه شورای حکام آژانس، برای ما غیرقابل قبول است

قطعنامه شورای حکام را رد می‌کنیم

قالیباف با خانواده شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» دیدار کرد

کدام کشورها علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی رای دادند؟

اوج‌گیری کرونا در آذربایجان غربی

شناسایی 2615 مبتلای جدید به کرونا

آمریکا بر سیاست‌های آل‌خلیفه علیه مخالفان سرپوش می‌گذارد

باز شدن مرزها از اول تیر

گروسی:فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم

قطعنامه شورای حکام الزام‌آور نیست

گردش مالی غیرشفاف کنسرت‌های آنلاین

آیا پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود؟

دومین جایزه بین المللی برای بهترین طراحی گریم فیلم سینمایی حیات در جشنواره فیلم کو انلاین سلیمانیه عراق

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار شد.

ورکشاپ یکروزه سایکودرام (تئاتر درمانی) پنجشنبه یک خرداد برگزار میشود.

جنگ خاموش - 16| نقشه خوانی تلاش آمریکا برای حذف ایران از تجارت جهانی گاز/دیپلماسی ما کجای کار است؟

حاشیه‌نگاری‌های مجلس دهم (2) | سیلی و سلفی حقارت/ دفاع شخصی در خانه ملت!

باید سنگینی بار دولت را از دوش مردم برداریم

تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش نرخ ارز

لاریجانی از عملکرد 4 ساله مجلس دهم گزارش می دهد

نماینده مجلس: دولت حق تصاحب سهام مردم را ندارد

افزایش کم سابقه حجم آب دریاچه «چورت»

آغاز پروازهای فوق العاده جنوب و شرق اروپا و قطر به ایران از فردا

مرگ های کرونایی بعد از 55 روز به کمتر از 50 مورد رسید

آثار برگزیده جشنواره مجازی آئین‌های سنتی نوروز اعلام شد

ناگفته‌های «زیرخاکی»؛ از ممیزی تا غرور ملی

از حیات شگفت انگیز تا تئوریسین خشونت

زمزمه‌های تغییر زمان مجدد آزمون‌های سراسری

پایش ماهانه مساحت آب سدهای مهم کشور با فناوری سنجش از دور