آخرین مطالب

بی‌سابقه‌ترین حجم کشف مواد مخدر در دنیا توسط ایران اجتماعی

بی‌سابقه‌ترین حجم کشف مواد مخدر در دنیا توسط ایران

  بزرگنمایی:

به گزارش تبسم مهر معضل اعتیاد به مواد مخدر، بلای خانمان سوزی است که جوامع بشری را در چنگال مرگ آور خویش گرفتار ساخته است. این اختاپوس هراس‌آور، قدرت اندیشه، نوآوری، پشتکار، کوشش و سازندگی را در انسان‌ها به ویژه نسل جوان جامعه از بین می‌برد و بنیان خانوادگی و اعتقاد دینی آنان را به نابودی می‌کشاند.

امروزه کم‌تر کشوری را در جهان می‌توان یافت که پدیده مواد مخدر و اعتیاد، مهم‌ترین دغدغه یا یکی از مهم‌ترین مشکلات اجتماعی‌اش نباشد. هر ساله، مبالغ هنگفتی برای مبارزه با معضل اعتیاد و مواد مخدر هزینه می‌شود، ولی هم‌چنان رقم باندهای قاچاق مواد مخدر و شمار معتادان رو به افزایش است.

جمهوری اسلامی ایران به تنهایی 76 درصد کشفیات جهانی تریاک، 67 درصد کشفیات جهانی مرفین و 17 درصد کشفیات جهانی هروئین را به خود اختصاص داده است. حدود 35 میلیون نفر در سرتاسر جهان، از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می‌برند و نیازمند خدمات درمانی هستند.

تعداد مصرف کنندگان مواد شبه افیونی 56 درصد بیشتر از تخمین‌های قبل است، در جهان 11 میلیون نفر در سال 2017 مواد مخدر تزریق کرده‌اند که از این تعداد بیش از 4 میلیون نفر مبتلا به ویروس اچ آی وی و بیش از 5 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت c هستند.

مبارزه با قاچاق مواد مخدر با رهنمودهای امام خمینی (ره) و با همت جوانان در قالب کمیته‌های انقلاب اسلامی آغاز شد. این مبارزه، با تشکیل ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 1367 و تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر به تدریج شکل سازمان یافته به خود گرفت و با ادغام نیروهای انتظامی موج فزاینده‌ای به خود گرفته است. سال قبل شاهد این بودیم که مسئولان جمهوری اسلامی اعلام کردند برخلاف تلاش‌های شبانه روزی ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر هیچکدام از کشورهای اروپایی سهم خود را در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت نمی‌کنند و به نحوی ایران در این زمینه دست تنها است همچنین تحریم‌ها سبب شده است تا برای تکمیل تجهیزات مقابله‌ای ایران با مشکل مواجه شود.

در همین راستا و همچنین مسائل دیگری در حوزه مبارزه با مواد مخدر با سردار مسعود زاهدیان مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس سابق پلیس مبارزه با مواد مخدر به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌توانید این گفت‌وگو را بخوانید.

*یکی از موضوعات مهمی که همواره مورد سوال مردم بوده این است که فعالیت‌های ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی چه میزان مؤثر بوده است و چه میزان موفق شده‌ایم؟

- با گرامی داشت یاد و نام شهدای مبارزه با مواد مخدر باید بگویم که بحث مبارزه با مواد مخدر از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به عنوان یک هدف گذاری اصلی برای نظام جمهوری اسلامی مطرح شد.

در این حوزه تلاش شد با انواع کشت، تولید، مصرف و حتی ترانزیت مواد مخدر به شدت برخورد شود و مبارزه جدی شکل گرفت و در دوره‌های مختلف هم روندها روندهای مثبتی بوده است و اینگونه نبوده است که اقدامات نظام کاهش داشته و خللی در این سال‌ها داشته باشد.

سال گذشته بیشترین کشفیات مواد مخدر در تاریخ بشریت در کشور ما ایران اسلامی رخ داد و بیش از 950 تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد

البته تغییراتی که در روند قاچاق شکل گرفت و بی ثباتی کشور همجوار ما و افزایش تولید مواد مخدر و تغییرات آن همه باعث شد تا نوسانات مختلفی را در عرصه مبارزه با ترانزیت مواد مخدر شاهد باشیم. این روند مبارزه در جمهوری اسلامی همواره افزایشی بوده است و در راستای کاهش میزان عرضه و کاهش انتقال مواد مخدر از مرزها به داخل کشورها و جلوگیری از ترانزیت بوده است.

این روند تا امروز همه ساله نشان دهنده این بوده است که هم اقدامات حرفه‌ای تر شده است و هم توفیقات افزایش پیدا کرده است به گونه‌ای که سال گذشته بیشترین کشفیات مواد مخدر در تاریخ بشریت در کشور ما رخ داد و بیش از 950 تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد.

*برخی افراد این را مطرح می‌کنند که آیا نمی‌شود ما با قاچاقچیان صحبت کنیم که مواد مخدر بدون نشتی به داخل کشور و بدون ته نشین شدن از طریق یک کریدور از کشور عبور کرده و به اروپا برسد؟

- این موضوع اصلاً امر پسندیده‌ای نیست. همکاری با قاچاقچیان اصلاً پسندیده نیست و ارزشهای انقلاب اسلامی اجازه تعامل با قاچاقچیان را به ما نمی‌دهد و ما وجدانمان قبول نمی‌کند که مواد به اروپا برود و یک سری افراد را درگیر کند و این با روح انسانی و ارزش‌های انقلابی ما سازگار نیست.

* اما ما مواجهیم با این موضوع که غربی‌ها سهم خود را از این مبارزه نمی‌پردازند!

- اینکه غربی‌ها سهم خود را از این مبارزه نمی‌دهند حتماً سطح مبارزه را کاهش می‌دهد. اینکه آنها حمایتی نمی‌کنند به واسطه توانمندی محدود ما باعث می‌شود سطح کار مبارزه با قاچاق مواد مخدر پایین بیاید. کشورهای غربی که محل استفاده از این مواد هستند به اصول مبارزه و همکاری با کشورهای خط مقدم مبارزه پایبند نیستند. البته ما نهایت تلاشمان را می‌کنیم تا هیچ مواد مخدری از سمت ایران به کشورهای غربی ترانزیت نشود و در کنارش مردم کشورمان هم آلوده نشوند.

شاهد این مدعای ما این است که در سال گذشته هم بیشترین مواد مخدر در طول تاریخ بشریت به میزان 950 تن کشف و ضبط شد.

* سال گذشته در روز مبارزه با مواد مخدر موضع گیری های خاصی صورت گرفت. آیا غربی‌ها تغییر رفتاری برای حمایت از ایران و مبارزه با مواد مخدر انجام دادند؟

- نه به هیچ عنوان. حمایت اینها بسیار پایین بود و در کنار اینها می‌بینیم که تحریم‌های ظالمانه باعث می‌شود که ما نتوانیم امکانات لازم خود را خریداری کنیم و این روند حتی مقابله با مواد مخدر را هم با مشکل مواجه می‌کند.

شاید آنها در حرف بگویند تحریم‌ها تأثیری ندارد اما خوب است یک فهرستی از کمک‌های خودشان به ایرانی‌ها اعلام کنند و آن را با کمک‌هایی که به سایر کشورها کرده‌اند بررسی کنند تا مشخص شود که به وعده خودشان پایبند بوده‌اند یا خیر.

* امروز ایران چه جایگاهی در حوزه مبارزه با مواد مخدر دارد؟

- تلاش‌های ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر بی‌بدیل بوده است و در هیچ کجای دنیا چنین حجمی از تلاش را نمی‌بینیم. ما امروز مرزها را با حداکثر امکاناتمان در حال بررسی داریم و هزینه‌های زیادی در این حوزه کرده‌ایم و حتی هزینه‌های معنوی هم متحمل شده‌ایم نظیر شهادت عزیزان مان و اینها همه نشان دهنده عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر است.

امروز غربی‌هایی که دم از تحریم نبودن ایران می‌زنند حتی اجازه خرید بالگرد به ما نمی‌دهند*امروز برای کنترل بهتر مرزها و مبارزه جدی تر به چه وسایلی نیاز داریم؟

- کنترل مرز نیازمند وسایل خاص است و از سوی دیگر ما نیاز به پرنده داریم تا بتوانیم در مرزها به صورت هوایی گشت زنی کنیم و مرزها را مورد کنترل بهتری قرار دهیم. امروز غربی‌هایی که دم از تحریم نبودن ایران می‌زنند حتی اجازه خرید بالگرد به ما نمی‌دهند. از سوی دیگر تجهیزات دریای نیاز داریم تا با قاچاق مواد مخدر از طریق دریا مقابله کنیم.

البته ما از کانال‌های متفاوتی تلاش کردیم تا این تجهیزات خریداری شود اما تا تحریم‌ها به طور کامل مرتفع نشود نمی‌توانیم دستاورد بهتری کسب کنیم.

غرب همچنان خودش را به خواب می‌زند

به گزارش مهر، کشورهای غربی به ویژه آمریکا می‌دانند که بحران مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در سال 2017 در آمریکای شمالی با بیش از 47 هزار مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در ایالات متحده افزایش داشته است، افزایشی معادل 13 درصد نسبت به سال گذشته، در کانادا هم این میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد شبه افیونی با 33 درصد افزایش نسبت به سال 2016 به 4 هزار نفر رسیده است.

اینکه این کشورها اعلام می‌کنند با وجود اینکه توزیع و مصرف برخی از مواد مخدر مانند ماریجوانا در کشورشان آزاد است اما روز به روز بر تعداد معتادان به مواد مخدر اضافه می‌شود و می‌خواهیم استفاده از این مواد را ممنوع کنیم بی شک تنها راه مقابله با افزایش تعداد معتادان نیست چرا که تا زمانی که تقاضا برای مصرف وجود داشته باشد، عرضه هم وجود دارد.

کشورهای اروپایی باید بدانند که ایران نقش بی بدیلی در حوزه مبارزه با مواد مخدر ایجاد می‌کند و اگر جمهوری اسلامی لحظه‌ای بخواهد این مبارزه را متوقف کند این کشورهای اروپایی هستند که بیشترین آسیب را از عدم جلوگیری از ترانزیت‌های مواد مخدر به سمت کشورشان می‌خورند نه ایران! و اگر این کشورها سهم خود را به ایران پرداخت نکنند و یا سعی داشته باشند که با اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران در روند کمک‌های مالی و تجهیزاتی در این حوزه به ایران خللی وارد کنند، فقط خودشان ضرر می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

افزایش چشمگیر تولید لوازم خانگی در 9 ماهه امسال

آلودگی هوا در برخی مناطق تهران از 200 عبور کرد/اعلام شاخص شهرها

دربی نود و چهارم؛ ترکیب استقلال برای دیدار با پرسپولیس مشخص شد/ دیاباته روی نیمکت

در پذیرش‌های بدون کنکور؛ 530 هزار صندلی دانشگاه خالی ماند/ تمدید تکمیل ظرفیت هم جواب نداد

دربی نود و چهارم؛ ترکیب پرسپولیس مقابل استقلال مشخص شد

براساس داده‌های جدید هواشناسی؛ رکورد گرما در سال 2020 شکسته شد

تولید 120 هزار تن زیتون در کشور

دبیرخانه منتشر کرد؛ فهرست 62 فیلم راه‌ یافته به سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر

خطیب‌زاده در نشست خبری: کره جنوبی سریع‌تر پول ایران را بدهد/ بازرسان آژانس اخراج نمی‌شوند

آیت الله رئیسی؛ برای صدور حکم بازداشت ترامپ از دستگاه قضایی عراق تقدیر می‌کنیم

بازخوانی ماجرای واردات خون‌های آلوده از فرانسه

ضعف شبکه ملی اطلاعات در صیانت از کودکان

بودجه‌ دولت بیشترین عواید را نصیب دلال‌ها می‌کند/«برجام»مقدس نیست

زیبا‌ترین باغ‌های ایرانی را بشناسید+عکس

ناگفته‌های دردناک پدر و مادر‌هایی که دیگر فرزندانشان را ندیده‌اند؛ از سرنوشت معمایی ابوالفضل تا جستجو برای زهرای 2 ساله

چرا این روز‌ها شایعه فیلتر شدن لایو اینستاگرام مطرح است و آیا این امکان وجود دارد؟

واکنش احسان علیخانی به خودکشی مهمان «ماه عسل»

زمان واریز یارانه نقدی دی ماه اعلام شد

سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز قیام 19 دی سال 1356 مردم قم

کرونای انگلیسی به ایران رسید/ آمار فوتی‌ها دورقمی شد

همه چیز درباره متفاوت‌ترین جشنواره «فیلم فجر»/ شگفت‌زده می‌شویم؟

هیات دیپلماتیک کره جنوبی به ایران سفر می کند

بانک مرکزی اعلام کرد مخالف واگذاری سهام ایران‌مال است

علی کریمی به تیم الدحیل قطر پیوست

صالحی: تولید کیک زرد امسال به 40 تن می‌رسد

در سخت‌ترین محور کربلای4 موفق‌بودیم/دو اتفاق مهم برای آغازکربلای5

واکنش ایران به حادثه دیروز فرودگاه عدن| همه طرف‌ها به نزاع بی فایده پایان دهند

نمی توان به مردم بریتانیا گفت دیگر اروپایی نیستید

جنایت فرودگاه بغداد ریشه‌های زیادی دارد؛ متهم اصلی ترامپ است

نگرانی رژیم صهیونیستی از وقوع انتفاضه سوم فلسطین

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات لندن

پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به ایستگاه 34 رسید/افتتاح 25 پروژه با سرمایه 2761 میلیارد تومان

با تمام توان برای ابطال قرارداد توسعه بندر فاو با «دوو» تلاش می‌کنیم

افزایش یک متری تراز دریاچه ارومیه در 7 سال گذشته/سد کانی سیب با سرمایه 500 میلیاردی افتتاح شد

پخش دعای کمیل به صورت زنده از دو شبکه سیما

اخلاص در عمل سرلوحه مکتب حاج قاسم سلیمانی است

تولید نسخه جدید نرم افزار اندرویدی مجموعه آثار آیت الله روحانی

آداب عزاداری در سیره و کلام آیت‌الله بهجت

ترکیب پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن مشخص شد

ترکیب ذوب‌آهن مقابل پرسپولیس مشخص شد

گزارش تمرین استقلال| حضور گروه مستندساز و جلسه 10 دقیقه‌ای فکری با بازیکنان

کمانداران در قشم اردو می زنند

جزئیات طرح «اقدام متقابل علیه عامل اصلی ترور سردار سلیمانی»

اساتید بسیجی در نشست با رئیس مجلس: FATF را ناقض هویت ملی می‌دانیم

لایحه بودجه 1400 نیازمند چکش‌کاری و تغییرات بیشتری است

مطالعه مکتب حاج قاسم برای مسئولان، مردم و به‌ویژه جوانان ضروری است

دستورالعمل‌های مقابله با کرونا برای کسب‌وکارها بازنگری شود

آلودگی شدید هوا طی شبانه روز گذشته در تهران

دولت اتوبوس‌ها را نوسازی کند

مردم درباره واکسن ایرانی کرونا چه گفتند؟