آخرین مطالب

موسوی: سفر مقام بلندپایه ایرانی به لبنان/ نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضا نیست بین الملل

موسوی: سفر مقام بلندپایه ایرانی به لبنان/ نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضا نیست

  بزرگنمایی:

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به گزارش  خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری خود به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگو در ابتدا گفت: در آستانه سالگرد کودتای 28 مرداد قرار داریم که یادآور دخالتهای آمریکاست. این رویه آمریکایی‌ها بوده است که در امور کشورهای دیگر دخالت داشته باشند و جالب است که آنها این روزها ایران را به دخالت در انتخابات آمریکا متهم می‌کنند که اگر سؤالی مطرح شود به آن پاسخ خواهم داد.

  • گفتگوی ظریف با همتایان لبنانی، اوکراینی و اماراتی

سید عباس موسوی ادامه داد: دکتر ظریف با همتای لبنانی، اوکراینی و اماراتی خود داشتند که خبر آن را ملاحظه کردید. رئیس کمیته روابط بین‌الملل دومای روسیه به تهران آمدند که گفتگوی خوبی را درباره روابط دوجانبه و آینده آن داشتند.

موسوی درباره انفجار و تحولات اخیر لبنان گفت: ابعاد و ریشه‌های آن در دست بررسی است اما جمهوری اسلامی ایران از ساعات اولیه وقوع حادثه کنار مردم و دولت لبنان بود و وزیر خارجه با همتای خود تماس گرفت و رئیس جمهور دستور تشکیل تیمی را داد، تاکنون چند هواپیما ارسال شده و کمک‌های دیگری هم در راه است.

  • حوادث لبنان نباید دستاویز اغراض سیاسی شود

وی افزود: این حادثه‌ای بزرگ بود و طبیعی است که مردم ناراحت باشند و تبعاتی هم خواهد داشت، اما اینکه عده‌ای از گروهها، افراد و کشورها این را دستاویز اغراض و اهداف سیاسی خود قرار دهند غیرقابل قبول است. طبیعی است مردم ناراحت باشند به‌نظر می‌رسد برخی افراد با تحریکات خارجی دنبال اغراضی هستند. ملت لبنان ملتی رنج‌دیده در این ایام است و جا دارد که با حفظ آرامش به مسئولین اجازه دهند به آلام کسانی که در این انفجار آسیب دیده‌اند رسیدگی کنند. اول باید دید که علت اصلی این حادثه چه بود و بعد قضاوت کرد. دیدید که برخی از کشورها ریاکارانه در این خصوص واکنش نشان دادند، من قبلاً گفتم که اگر صداقت دارند تحریم‌ها علیه دولت و ملت لبنان را بردارند.

  • جابه‌جایی افراد در آمریکا اهمیتی ندارد

سخنگو درباره جابه‌جایی برایان هوک و تحریم‌های تسلیحاتی گفت: درباره جابه‌جایی افراد و نمایندگان ویژه باید بگویم که برای ما چندان اهمیتی ندارد. طبیعی است که وقتی شکست می‌خورند، افراد را جابه‌جا می‌کنند. می‌دانید که در بازی فوتبال هم وقتی که در حال شکست هستند افراد را عوض می‌کنند. وقتی که تیمی چند هیچ عقب هست این تغییرات تأثیری ندارد. ما هم خیلی به این تعویض‌های پی‌درپی آنها توجه نداریم که در پی شکست‌های آنهاست.

  • تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تهدیدی علیه شورای امنیت است

موسوی درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گفت: درباره تحریم تسلیحاتی بگویم که این اقدام بیش از پیش که تهدیدی علیه ما باشد تهدیدی علیه شورای امنیت و سازوکار آن است که آمریکایی‌ها با استفاده از شورای امنیت به‌دنبال تضعیف و نابودی آن هستند و می‌خواهند آن را تحت انقیاد خود در بیاورند. امیدواریم که این حرکت آخر آنها هم با هوشیاری و درایت کشورهای مستقل دنیا مجدداً ناکامی دیگری برای آمریکایی‌ها رقم بزند.

  • ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا مضحک است

وی در خصوص ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا و پیامک ارسالی برای شهروندان ایرانی در این خصوص گفت: این از آن ادعاهای مضحکی هست که که آمریکایی‌ها اخیراً با توجه به چشم‌انداز  تیره و تاری که برای آنها وجود دارد مطرح می‌کنند. ایران خیلی به افراد جنا‌ح‌ها و احزاب در آمریکا توجه ندارد ما به رفتار، کردار و منش و نوع تعامل آنها با ایران توجه می‌کنیم. دولت‌های آمریکا را در این 40 و چند سال با رویکردهای مختلف آزمودیم و تقریباً همه آنها در این آزمون مردود شدند. این‌که چنین نگاهی داشته باشیم، نشان می‌دهد که ما دخالتی مبنی بر اینکه کدام باشد، نداریم و برایمان مهم نیست. اگر چنین احساسی دارند نشان می‌دهد عظمت ایران باعث می‌شود سیاست‌های آنها در قبال ایران شکست بخورد و بازخورد این شکست‌ها را در امور داخلی خود مشاهده و از آن تعبیر به دخالت کنند که چنین چیزی وجود ندارد و ما این را کاملاً رد می‌کنیم. این پیامک‌ها تجاوز به حریم خصوصی افراد و مردم است و نشان می‌دهد که سطح فکر آمریکا در برخورد با مردم ایران پیش‌پاافتاده است.

  • احتمال سفر مقام بلندپایه ایرانی به لبنان

وی در خصوص سفر مقامات ایرانی به لبنان گفت: سفر یکی از مقامات بلندپایه کشور به لبنان در دستور کار هست که اگر نهایی شود اطلاع‌رسانی خواهد شد. کمک‌های ما به لبنان محدود به سفر کردن نیست و اخبار کمک‌ها را شما در آینده خواهید شنید.

وی در خصوص اخباری مبنی بر توقیف کشتی ایرانی در پاکستان گفت: تا آنجایی که ما بررسی کرده‌ایم هنوز رسماً چیزی به ایران اعلام نشده و هنوز خبری مبنی بر توقیف کشتی ایران به ما اعلام نشده است ولی با این حال در حال پیگیری هستیم. چیزی رسماً از سوی مقامات پاکستانی اعلام نشده است.

موسوی درباره تجمع تعدادی در پارک ملت گفت: ایران میزبان میلیون‌ها افغانستانی است که شاید گرایش‌های مختلف داشته باشند و طرفدار هریک از احزاب، گروه‌ها و افراد در داخل خاک افغانستان باشند. این‌که این گروه تجمع‌کننده وابستگی داشته‌اند یا نه را باید نهادهای ذی‌ربط بگویند، ولی فکر می‌کنم تجمعی ساده برای ابراز احساسات عده‌ای بوده است.

سخنگو درباره تحولات اخیر در افغانستان به‌ویژه بین دولت این کشور و طالبان گفت: این مسئله داخلی در افغانستان است. ایران اعلام کرده است از هر اقدام و روند و واقعه‌ای که به بازگشت ثبات، صلح و امنیت در افغانستان کمک کند و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با محوریت دولت افغانستان استقبال می‌کند و کنار ملت و دولت افغانستان خواهد ایستاد و اگر آن را به‌نفع ثبات خود تشخیص دهند این گفت‌وگوها و تبادل زندانیان را ایران منع خاصی ندارد و می‌تواند از این روند حمایت کند.

  • به‌احتمال زیاد به باکو خواهم رفت

سخنگو در ادامه گفت: الآن حدود 5 یا 6 سفیر جابه‌جا خواهند شد و به‌احتمال زیاد بنده به سفارتمان در جمهوری آذربایجان عازم خواهم شد. جانشین بنده رسماً معرفی خواهد شد، قدری زمان بدهید که رسماً آن را خدمت شما و افکار عمومی اعلام کنیم.

  • رژیم آمریکا استاد ربط‌دادن چیزهای بی‌ربط به هم است

موسوی اضافه کرد: اینها وقتی که با یک ناکامی مواجه می‌شوند آسمان‌ریسمان می‌کنند و مواردی را که به هم ربط ندارند ربط می‌دهند، به‌ویژه رژیم فعلی در آمریکا که استاد ربط‌دادن چیزهای بی‌ربط به هم هستند. ما اعلام کردیم که این اقدام آنها علیه یک سازوکار بین‌‌المللی و علیه چندجانبه‌گرایی و علیه قطعنامه شورای امنیت است. آمریکایی‌ها دارند از ابزار شورای امنیت علیه شورای امنیت استفاده می‌کنند که احساس می‌کنیم این هوشیاری بین اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت وجود دارد که ببینند آمریکا شورا را به کجا می‌برد. خیلی خوشبین نیستیم که آمریکایی‌ها در کارزار جدید موفق بشوند احتمال می‌دهم ناکام بمانند و همین‌طور کشورهای عضو شورای امنیت مراقبت خواهند کرد که آمریکایی‌ها بار دیگر از شورای امنیت سوءاستفاده نکنند.

  • نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضا نیست

سخنگو در پاسخ به سؤالی درباره نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به سازمان ملل و احتمال اینکه دبیرکل این کار را بدون اطلاع همه اعضا انجام داده باشد، گفت: ما این احتمال را محتمل‌تر می‌دانیم و نامه‌ای که به نام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از طرف دبیرکل شورا امضا شده و به سازمان ملل ارسال شده است بنا بر منابع موثق، ما اطلاع داریم که برخی از اعضا از مفاد این نامه اطلاع نداشتند و این نظر همه اعضای شورا نیست. ما اعلام کرده‌ایم که به‌دنبال همکاری با کشورهای منطقه هستیم و طرح صلح هرمز هم ناظر بر این موضوع است. به آن افراد و کشورهایی که از وضعیت رفع محدودیت‌های تسلیحاتی ایران ابراز نگرانی کردند می‌گوییم "ما رویکردمان نسبت به شما مشخص است، این شما هستید که منطقه را به انبار سلاح‌های غربی و آمریکایی‌ تبدیل کردید و ما و دیگر کشورها باید نگران اقدامات شما باشیم که برای ثبات در منطقه ما خطرناک است."، این اظهارنظر بیهوده است و قدری خودشیرینی برای آمریکایی‌ها انجام دادند و نظر همه اعضا نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

«علی لاریجانی» همکار دولت در پیشبرد سند 25 ساله ایران و چین است

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 165 نفر در 24 ساعت گذشته

بیانیه ستادکل نیروهای مسلح: تهدیدات سایبری را با قدرت پاسخ می‌دهیم

سریال شهید شهریاری آغاز می‌شود/ آخرین خبرها از سریال "تقدیر"

مداحی: هیئت‌های محلی برای اجرای پروتکل‌ها در محرم به حمایت نیاز دارند

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 147 نفر در 24 ساعت گذشته + نمودار

یک‌بام‌ودوهوایی سلبریتی‌ها در مواجهه با کرونا/ اسکار عقب می‌افتد جشن حافظ نه!

مخالفت دو مرجع تقلید با برگزاری مراسم محرم همزمان با شیوع کرونا

مستند از انقلاب تن تا انقلاب اقتصاد

به دنبال رویا ، به کارگردانی حسین حسینی رکاوندی در مرحله تدوین

ورکشاپ بازیگری چگونه گذشت؟

توافق ننگین امارات و دولت جعلی صهیونیست‌ها بزرگترین خیانت تاریخی ضد آرمان قدس

بزرگ‌ترین افت تاریخ بورس رقم خورد

بازدید فرماندهان بهداشت درمان نیروهای مسلح از قرارگاه پدافند زیستی

سفر زمینی ایرانیان مقیم ترکیه بدون محدودیت امکانپذیر شد

لیگ قهرمانان اروپا| بایرن مونیخ با تحقیر بارسلونا به مرحله نیمه نهایی رسید/ وداع کاتالان‌ها با قبول سنگین‌ترین شکست تاریخ‌شان در اروپا

"اجاره دادن کودکان" به افراد سودجوء برای کار در معابر و خیابان‌ها!

پخش فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما از تلویزیون

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) در آستانه ماه محرم رونمایی شد+عکس

روحانی: کرونا در بسیاری از استان‌ها روند نزولی پیدا کرده است

"قوانین" دست مسئولان هلال احمر را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می‌گذاشت!

آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست

نخست وزیر لبنان استعفا داد؟

موسوی: سفر مقام بلندپایه ایرانی به لبنان/ نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضا نیست

قالیباف:برگزاری کنکور ضروری است/نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت

ورکشاپ بازیگری حدیثه تهرانی

واقعیت‌هایی از زبانِ چهره مردمی تلویزیون/ کارهایی که جهادی‌ها برای کرونایی‌ها کردند

میرطاهر مظلومی سریالی برای کرونا ساخت

رهبر انقلاب: با شهروندان عزیز لبنانی همدردیم و در کنار آنان هستیم

مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد

رمانی که به چاپ چهارم رسید/سفر دوباره هنری جیمز با «تصویر یک زن» به ایران

غلامی در حاشیه جلسه دولت: برای برگزاری کنکور از فضای ورزشگاه‌ها استفاده می‌کنیم

غلامی در حاشیه جلسه دولت: برای برگزاری کنکور از فضای ورزشگاه‌ها استفاده می‌کنیم

حجت‌الاسلام قمی: سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می کند

روحانی: عید غدیر عید سیاست و حکومت است/ دشمنان نمی‌توانند نظام اسلامی را از مردم بگیرند

مهمترین شرط پرداخت وام 10 میلیون تومانی به خبرنگاران

عروس خاورمیانه رخت عزا به تن کرد؛ افزایش آمار قربانیان انفجار بیروت به 100 کشته و 4 هزار زخمی

یاری: هفت ماه است که از شرایط تمرینی دور هستیم/ برای شرکت در جام جهانی کوچک باید اردوها را زودتر آغاز کنیم

دیزنی مدل جدید VOD را با «مولان» آغاز می‌کند

حمید لولایی بازیگر سریال نوروزی شد/ شروع "نوروز رنگی" از اول شهریور

توافق بر همکاری برای گسترش فعالیت آموزشی

شباهت علائم کرونا و تب کریمه کنگو + علائم و درمان

ترامپ: نیروهای آمریکایی در افغانستان به 4 هزار نفر کاهش می‌یابند

آیا ماهیت نذورات در ماه محرم تغییر می‌کند؟

شروع ضبط "دست‌فرمون"/ پاییز به آنتن می‌رسند؟

ضرر 2800 میلیارد تومانی «هیئت دولت» حسن روحانی به سفره 14 میلیون کارگر

شرایط سخت فیلمبرداری سریال پُربازیگر دفاع‌مقدس/ "سامو بندری" همچنان بلاتکلیف

کرونا پشت سد کنکور!

سوریان: کار سختی برای کسب کرسی در اتحادیه جهانی کشتی داریم و همه باید پای کار بیایند

دانشگاه هاروارد: شرکت مداوم در "مراسم مذهبی" باعث کاهش 68 درصدی مرگ ناشی از افسردگی!