آخرین مطالب

"قوانین" دست مسئولان هلال احمر را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می‌گذاشت! اجتماعی

"قوانین" دست مسئولان هلال احمر را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می‌گذاشت!

  بزرگنمایی:

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: برخی حواشی که اخیراً برای این جمعیت به وجود آمده بود به دلیل این بود که قوانین، دست مسئولان جمعیت را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می‌گذاشت بنابراین لازم است برای اینکه از وقوع چنین مشکلاتی در آینده پیشگیری شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ کریم همتی در مراسم رونمایی از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت که با حضور معاون حقوقی رئیس جهور برگزار شد، اظهار کرد: هلال احمر در صحنه‌های مختلف چه در داخل کشور و چه در صحنه‌های بین المللی حضور موثری دارد که این فعالیت‌های گسترده قابل تقدیر است. در حال حاضر همکاران ما در کشور لبنان حضور دارند و بدون هیچگونه چشمداشتی در حال خدمت به آسیب دیدگان حادثه انفجار در بیروت هستند که این موضوع مایه مباهات هلال احمر بوده و باعث درخشش نام نیک جمهوری اسلامی ایران در دنیا می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت ظرف مدت 6 ماه آماده شده، از دست اندرکاران این اقدام که از نیروها و توان داخلی جمعیت هلال احمر هستند، تقدیر ویژه کرد و افزود: این کار، کار بسیار ارزشمند و پرزحمتی بود و تلاش وافری را می‌طلبید. امیدوارم این اقدام ارزشمند در تمام نهادها و وزارتخانه ها انجام شود.

 

همتی با تأکید بر اینکه به جای قوانین مازاد، لازم است قوانین ضروری را در نظر بگیریم، تأکید کرد: هلال احمر یک مجموعه عظیم بین المللی است که حدود 9 هزار پرسنل دارد و حدود 650 هزار داوطلب و امدادگر و جوان؛ همکاران و همراهان همیشگی این نهاد هستند. این مجموعه عظیم، همواره مشکلاتی داشته که نیاز به رفع شدن دارد و مجموعه قوانین و مقرراتی که تنقیح شده که برخی مشکلات و دعاوی ما را در این زمینه برطرف می‌کند.

 

بروز برخی مشکلات در هلال احمر به دلیل ایرادات موجود در قوانین و اساسنامه جمعیت

 

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: یکی از معضلات جدی هلال احمر، این است که 3 هزار ملک دارد که 251 ملک از این تعداد، موقوفه است و اینها برخی مشکلات را برای جمعیت ایجاد کرده که سال‌ها جاری و ساری بوده و در حال حاضر، دغدغه ما حل این مشکلات است. به نظر من برخی اشکالات موجود در اساسنامه جمعیت و قوانین مرتبط، منجر به این مشکلات شده است .با وجود اینکه قبل و بعد از انقلاب اسلامی تغییرات زیادی در اساسنامه جمعیت دیده شده و تغییراتی داشته است. در واقع نگاه بیرونی این است که برخی ایرادات که دامن جمعیت را گرفته به دلیل نکاتی است که در قوانین و اساسنامه جمعیت دیده نشده است. ما با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های نظارتی به دنبال تغییرات اساسنامه هلال احمر هستیم تا جایی که تداخلی با وظایف ذاتی بین المللی و داخلی جمعیت نداشته باشد و در عین حال، هلال احمر برای انجام امورات خود آزادی عمل داشته و برای از بین بردن شائبه‌ها نیز نظارت کافی بر آن وجود داشته باشد.

 

همتی تصریح کرد: برخی حواشی که اخیراً برای این جمعیت به وجود آمده بود به دلیل این بود که قوانین، دست مسئولان جمعیت را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می‌گذاشت. بنابراین لازم است برای اینکه از وقوع چنین مشکلاتی در آینده پیشگیری شود، نسبت به اصلاح این ایرادات اقدام لازم انجام گیرد. بهترین روش هم، بازنگری وضع موجود و پیش بینی آینده است.

 

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به تصویب قانون مدیریت بحران کشور و تعریف وظایف هلال احمر براساس این قانون گفت: با وجودی که وزارت بهداشت حدود 60 برابر هلال احمر نیرو در اختیار دارد، این قانون، وظایف وزارت بهداشت را هم بدون در نظر گرفتن اعتبار و بودجه لازم، برعهده هلال احمر قرار داده و مشکلاتی را برای هلال احمر به وجود آورده است.

 

کار ارزشمند هلال احمر در جمع آوری مجموعه قوانین و مقررات

 

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز در این مراسم گفت: با وجود پاندمی ویروس کرونا که کار مضاعفی در این ایام برعهده هلال احمر است اما همچنان رئیس، معاون حقوقی و کارشناسان هلال احمر به دنبال کارهای زیرساختی و اساسی هستند. با وجود تمام زحمات ارزشمندی که هلال احمر در جای جای کشور و همچنین در خارج از کشور در حوادث طبیعی و غیر آن دارد و فداکاری‌هایی که می‌کند، جمع آوری این مجموعه قوانین و مقررات کار بسیار ارزشمندی است که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد و حضور من در این جلسه به منظور سپاسگزاری از این نهاد فداکار به نمایندگی از دولت و ملت است.

 

وی تأکید کرد: دانستن و آگاهی از قوانین و مقررات چه در حوزه تنقیح از نظر فنی و تکنیکی و چه از بعد اطلاع رسانی صحیح و کامل، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. قواعدی به نام شفافیت داریم که مورد ملاحظه تمام دنیاست از جمله دسترسی آزاد به اطلاعات که از حقوق همه مردم است، مقابله با فساد چه در حوزه مبارزه با آن و چه پیشگیری و .

 

جنیدی گفت: شفاف بودن قوانین و مقررات و تکالیف و حقوق مردم، یکی از قدم‌های اساسی و تدابیر مهم برای پیشگیری از فساد است.

 

وی ادامه داد: تنقیح قوانین و مقررات در هلال احمر از این منظر هم مهم است که این نهاد با حق مالی مردم سر و کار دارد و زمانی که شما حوزه‌های بهداشتی، درمانی و امدادی را تنقیح و اطلاع رسانی می‌کنید، حق سلامت و حق حیات مردم شفاف سازی می‌شود که این ارزش مضاعفی دارد.

 

جنیدی گفت: اطلاع رسانی در این حوزه بسیار مهم است اما اطمینان از اینکه آن کسانی که باید از قوانین و مقررات اطلاع داشته باشند، مطلع هستند، بخصوص اقشار ضعیف، بسیار مهمتر است. ما باید مطمئن شویم همه مردم بخصوص ضعیف ترین اقشار از قوانین آگاه شده‌اند چرا که بخشی از ضعف افراد ناتوان، ناشی از عدم آگاهی کافی نسبت به حق و حقوق شان است و این وظیفه ماست که مردم در دورافتاده ترین نقاط کشور هم که متاثر از حوادث و بلایا هستند به حقوق خود که چه کمکی می‌توانند از هلال احمر بطلبند، آشنا باشند. حتی باید به قوانین و مقررات هیئت وزیران هم توجه ویژه داشت و مورد مداقه قرار داد تا در دستگاه‌ها و نهادهای دیگر هر قانونی که مرتبط با هلال احمر است، منقح شود.

 

معاون حقوقی رئیس جمهوری همچنین به ضرورت اصلاح اساسنامه جمعیت نیز اشاره کرد و افزود: تمام نهادها مهم هستند اما هلال احمر به طور خاص مهم است. چرا که قوانین این حوزه، مربوط به سلامت و ادامه حیات مردم می‌شود بنابراین معاونت حقوقی ریاست جمهوری وظیفه دارد هلال احمر را در اولویت قرار دهد تا نواقص اساسنامه آن برطرف شود. این معاونت پشتیبان هلال احمر است و در حوزه خدمات و مشاوره همکاری خود را با هلال احمر ادامه می‌دهد. انتظار این است که مجموعه‌ای از تنقیح‌ها جمع آوری و از این نظر میان تنقیح تمام نهادها و دستگاه‌ها یکنواخت سازی انجام و با اصول، ضوابط و مدل تفاهم نامه معاونت حقوقی قوای سه گانه هماهنگی و مطابقت به وجود آید.

 

جنیدی تأکید کرد: تنقیح قوانین و مقررات از جمله کارهای زیرساختی است و یکی از المان‌های توسعه پایدار است. کشوری که برای توسعه نظم مشخصی دارد به این مساله توجه ویژه‌ای می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

«علی لاریجانی» همکار دولت در پیشبرد سند 25 ساله ایران و چین است

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 165 نفر در 24 ساعت گذشته

بیانیه ستادکل نیروهای مسلح: تهدیدات سایبری را با قدرت پاسخ می‌دهیم

سریال شهید شهریاری آغاز می‌شود/ آخرین خبرها از سریال "تقدیر"

مداحی: هیئت‌های محلی برای اجرای پروتکل‌ها در محرم به حمایت نیاز دارند

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 147 نفر در 24 ساعت گذشته + نمودار

یک‌بام‌ودوهوایی سلبریتی‌ها در مواجهه با کرونا/ اسکار عقب می‌افتد جشن حافظ نه!

مخالفت دو مرجع تقلید با برگزاری مراسم محرم همزمان با شیوع کرونا

مستند از انقلاب تن تا انقلاب اقتصاد

به دنبال رویا ، به کارگردانی حسین حسینی رکاوندی در مرحله تدوین

ورکشاپ بازیگری چگونه گذشت؟

توافق ننگین امارات و دولت جعلی صهیونیست‌ها بزرگترین خیانت تاریخی ضد آرمان قدس

بزرگ‌ترین افت تاریخ بورس رقم خورد

بازدید فرماندهان بهداشت درمان نیروهای مسلح از قرارگاه پدافند زیستی

سفر زمینی ایرانیان مقیم ترکیه بدون محدودیت امکانپذیر شد

لیگ قهرمانان اروپا| بایرن مونیخ با تحقیر بارسلونا به مرحله نیمه نهایی رسید/ وداع کاتالان‌ها با قبول سنگین‌ترین شکست تاریخ‌شان در اروپا

"اجاره دادن کودکان" به افراد سودجوء برای کار در معابر و خیابان‌ها!

پخش فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما از تلویزیون

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) در آستانه ماه محرم رونمایی شد+عکس

روحانی: کرونا در بسیاری از استان‌ها روند نزولی پیدا کرده است

"قوانین" دست مسئولان هلال احمر را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می‌گذاشت!

آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست

نخست وزیر لبنان استعفا داد؟

موسوی: سفر مقام بلندپایه ایرانی به لبنان/ نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضا نیست

قالیباف:برگزاری کنکور ضروری است/نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت

ورکشاپ بازیگری حدیثه تهرانی

واقعیت‌هایی از زبانِ چهره مردمی تلویزیون/ کارهایی که جهادی‌ها برای کرونایی‌ها کردند

میرطاهر مظلومی سریالی برای کرونا ساخت

رهبر انقلاب: با شهروندان عزیز لبنانی همدردیم و در کنار آنان هستیم

مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد

رمانی که به چاپ چهارم رسید/سفر دوباره هنری جیمز با «تصویر یک زن» به ایران

غلامی در حاشیه جلسه دولت: برای برگزاری کنکور از فضای ورزشگاه‌ها استفاده می‌کنیم

غلامی در حاشیه جلسه دولت: برای برگزاری کنکور از فضای ورزشگاه‌ها استفاده می‌کنیم

حجت‌الاسلام قمی: سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می کند

روحانی: عید غدیر عید سیاست و حکومت است/ دشمنان نمی‌توانند نظام اسلامی را از مردم بگیرند

مهمترین شرط پرداخت وام 10 میلیون تومانی به خبرنگاران

عروس خاورمیانه رخت عزا به تن کرد؛ افزایش آمار قربانیان انفجار بیروت به 100 کشته و 4 هزار زخمی

یاری: هفت ماه است که از شرایط تمرینی دور هستیم/ برای شرکت در جام جهانی کوچک باید اردوها را زودتر آغاز کنیم

دیزنی مدل جدید VOD را با «مولان» آغاز می‌کند

حمید لولایی بازیگر سریال نوروزی شد/ شروع "نوروز رنگی" از اول شهریور

توافق بر همکاری برای گسترش فعالیت آموزشی

شباهت علائم کرونا و تب کریمه کنگو + علائم و درمان

ترامپ: نیروهای آمریکایی در افغانستان به 4 هزار نفر کاهش می‌یابند

آیا ماهیت نذورات در ماه محرم تغییر می‌کند؟

شروع ضبط "دست‌فرمون"/ پاییز به آنتن می‌رسند؟

ضرر 2800 میلیارد تومانی «هیئت دولت» حسن روحانی به سفره 14 میلیون کارگر

شرایط سخت فیلمبرداری سریال پُربازیگر دفاع‌مقدس/ "سامو بندری" همچنان بلاتکلیف

کرونا پشت سد کنکور!

سوریان: کار سختی برای کسب کرسی در اتحادیه جهانی کشتی داریم و همه باید پای کار بیایند

دانشگاه هاروارد: شرکت مداوم در "مراسم مذهبی" باعث کاهش 68 درصدی مرگ ناشی از افسردگی!