آخرین مطالب

مالیات می‌تواند جایگزین قرعه کشی در فروش خودرو شود اقتصادی - مجلس

مالیات می‌تواند جایگزین قرعه کشی در فروش خودرو شود

  بزرگنمایی:

محمد رضا یزدی زاده درباره نظام مالیاتی کشور، گفت: یک سیستم مالیاتی کارا وظایفی دارد که می‌توان آن را در پنج دسته کلی قرار داد. اولین وظیفه مالیات، تأمین درآمد دولت و دومین وظیفه هدایت سرمایه‌ها به بخش‌های مولد اقتصادی است به عبارتی دیگر مالیات ابزار تخصیص مجدد منابع بر اساس اهداف اقتصادی کشور را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: وظیفه سوم مالیات جلوگیری از بورس‌بازی‌های بخشی در اقتصاد است یعنی گاهی در یک بخشی از اقتصاد به دلیل تقاضای بورس بازی دچار تورم می‌شویم و سیاست پولی نیز در این زمینه کارایی لازم را برای برخورد با تورم بخشی ندارد در این شرایط باید از سیاست‌های مالی استفاده کرد. وظیفه چهارم مالیات، جلوگیری از افزایش شکاف طبقاتی و کاهش آن همچنین افزایش هزینه‌های تجمل گرایی با هدف توسعه عدالت اجتماعی و پنجمین وظیفه‌ای که بر عهده نظام مالیاتی کشور است ایجاد شفافیت اقتصادی با کاهش حجم اقتصاد زیرزمینی و جلوگیری از فساد مالی است.

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی با اشاره به وضعیت کنونی سیستم مالیاتی کشور، گفت: در زمینه تأمین درآمد دولت با نگاهی به بودجه سالانه متوجه می‌شویم که بودجه عمومی حدود 20 درصد ناخالص داخلی شفاف ما است. بنابراین اگر بخواهیم کل بودجه عمومی دولت را به وسیله مالیات و از اقتصاد شفاف تأمین کنیم نیاز به این داریم که از ناخالص داخلی مان 20 درصد مالیات بگیریم که در مقایسه با سایر کشورها نسبتی متوسط و رو به پایین است.

وی با بیان اینکه نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در حال حاضر حدود 6 درصد است، افزود: این درصد پایین ناشی از ناکارامدی نظام مالیاتی است؛ طبق مطالعات صورت گرفته با همین قوانین حداکثر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی 7.5 درصد خواهد شد این موضوع لزوم تغییر در سیستم مالیاتی را نشان می‌دهد.

مالیات بر خانه‌های خالی؛ گام اول در هدایت نقدینگی به بازارهای مولد

این کارشناس اقتصادی با اشاره به وضعیت نظام مالیاتی کشور در دومین رسالت خود یعنی هدایت سرمایه‌ها به سمت بخش مولد، گفت: شاید اولین اقدام در این زمینه را می‌توان مالیات از خانه‌های خالی دانست که البته هنوز به اجرا در نیامده است. اگر این قانون اجرا شود از این پتانسیل بی نهایتی که همیشه غافل بودیم یک نمونه کوچکی را اجرا کرده ایم.

با مالیات می‌توان دست دلالان را از بازار خودرو قطع کرد

وی با بیان اینکه مالیات ابزاری فوق العاده کارآمد برای جلوگیری از بورس بازی در اقتصاد است، بیان کرد: در بازار خودرو همواره مشکل توزیع وجود دارد و با دو تقاضای دلالان و مصرف کنندگان مواجه هستیم؛ تنها کاری که توانستیم انجام دهیم قرعه کشی است که به عقیده من آبروی کشور را با آن برده ایم در صورتی که مالیات ابزار جدا کردن این دو از یکدیگر است.

یزدی زاده ادامه داد: اگر قاعده‌ای گذاشته شود که وقتی فردی خودرویی را می‌خرد اگر در سال اول آن را بفروشد 90 درصد عایدی به عنوان مالیات دریافت شود در سال دوم 70 درصد در سال سوم 50 درصد و در سال چهارم از این مالیات معاف شود با این اقدام امکان بورس بازی به طور کامل از بین می‌رود و خودرو بدست مصرف کننده نهایی می‌رسد.

مالیات بر خودرو و مسکن لوکس با اینکه در بودجه آمد اجرا نشد

وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای مهم مالیات، کاهش شکاف طبقاتی است، گفت: متأسفانه علی رغم اینکه کشور ما 50 سال سرطان تورم دارد که به واسطه آن فقیر، فقیر تر و غنی، غنی‌تر می‌شود و بازدهی ثروت ده برابر بازدهی اقتصاد است اما علیرغم تمام تلاش‌ها مالیات خودرو و خانه‌های لوکس که در بودجه امسال آمد و اقدام کوچکی بود نیز اجرا نشد.

با شفاف شدن اقتصاد زیر زمینی کل بودجه دولت تأمین می‌شود

یزدی زاده درباره نقش مالیات در ایجاد شفافیت اقتصادی گفت: اهمیت این موضوع در اقتصادهایی مانند کشور ما که اقتصاد زیرزمینی بزرگی دارد بسیار زیاد است. در کشور ما اقتصاد زیرزمینی حداقل 4 برابر اقتصاد شفاف است و بعضی برآوردها این عدد را تا 8 برابر نیز نشان می‌دهد؛ آمارهای فرار مالیاتی داده می‌شود این آمار نوک کوه یخ فرار مالیاتی است چراکه تنها اقتصاد شفاف را در نظر می‌گیرد اگر اقتصاد زیر زمینی را شفاف کنیم بودجه کل دولت از مالیات تأمین می‌شود.

سهم مالیات حقوق بگیرها بیش از 2 برابر سهم مشاغل است

وی درباره راهکارهای فعلی کارا شدن نظام مالیاتی کشور، گفت: مالیات حقوق‌بگیر ها در هفت ماهه سال جاری 11 هزار میلیارد تومان بوده است که حمایت از آنها بعضاً واجب است اما در همین زمان تنها 5 هزار میلیارد تومان از مشاغل مالیات گرفته شده است یعنی تمام فعالیت‌هایی که توسط افراد حقیقی در کشور صورت گرفته مانند طلا فروشی، خواروبارفروشی، نانوایی و … که جمعاً سه میلیون واحد صنفی هستند تنها 5 هزار میلیارد تومان مالیات داده اند و سهم مالیات حقوق 2.2 برابر مشاغل است و این موضوع عادلانه نیست.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: یک معضل در مالیات ستانی این است که در وصول مالیات مشاغل به دلیل بروکراسی اداری به طور متوسط 2.3 سال وقفه داریم یعنی اگر تورم را در نظر بگیریم ارزش واقعی این 5 هزار میلیارد تومان تنها هزار میلیارد تومان است.

مالیات علی الحساب اقتصاد زیر زمینی را از بین می‌برد

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی در پایان درباره راه حل اصلاح نظام مالیاتی کشور، گفت: اولین اقدام در زمینه اصلاح نظام مالیاتی این است که باید ماده 163 قانون مالیات‌های مستقیم و دریافت علی حساب اجرا شود به گونه‌ای که از هر معامله کشور یک درصد به عنوان مالیات علی الحساب وصول شود وقتی چک‌های حامل را حذف کردیم آن وقت تمام موارد اطلاعات از طریق بانک انجام می‌شود و از این طریق می‌توان به تمام معادلات نظارت کرد.

وی ادامه داد: برای این کار می‌توان سقفی مانند یک میلیارد تومان قرار داد که افراد بتوانند تا این سقف ورودی به حساب داشته باشند اما اگر رقم ورودی به حساب مازاد بر این رقم بود مشخص است که فرد کار اقتصادی می‌کند و یک درصد از آن باید به عنوان مالیات علی الحساب وارد پرونده مالیاتی شود اگر فرد پرونده مالیاتی نداشته باشد نیز به عنوان اقتصاد زیرزمینی شناخته می‌شود.

یزدی زاده افزود: اگر فردی دلیل موجهی برای تبادل خود داشته باشد به عنوان نمونه خانه خریده باشد آن را به سازمان امور مالیاتی اعلام می‌کند و مانند همه جای دنیا پول را پس می‌گیرد و اگر سازمان پول را دیر برگرداند سودش را نیز باید به آن برگرداند این کار اقتصاد زیرزمینی را نیز کاهش داده و وقفه مالیاتی را کم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: سیاست مالیات علی الحساب حرکت به سمت عادلانه شدن پرداخت مالیات است که در کنار آن قطعاً باید به مالیات عایدی بر سرمایه و مالیات بر ثروت به صورت جدی دنبال شود تا اهداف مالیاتی تحقق یابد و تأمین بودجه از طریق مالیات امکان پذیر شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کارآفرینی واشتغال به مناسبت سال تولید ،مانع زدایی ها وپشتیبانیها در دستور کار تبسم مهر نیکان

اردوی آماده‌سازی تیم ملی بسکتبال آغاز شد

واکنش رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری به اظهارات داریوش ارجمند درباره ورزش بانوان

زیدان جدایی‌اش از رئال مادرید را به بازیکنان اعلام کرد

سرمربی باشگاه ترابوزان همچنان در انتظار پاسخ مدافع تیم ملی ایران

اسامی آزادکاران جام تختی اعلام شد/ حضور پرویز هادی در جمع مدعیان!

پیشنهاد تیم قطری هافبک پرسپولیس را هوایی کرد/ نورالهی تهدید کرد

سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت جشنواره جهانی فجر

ضرورت بکارگیری علوم مختلف برای حفاظت از آثار تاریخی

صحنه ترور شهید شهریاری/ سریال "صبح آخرین روز" با انفجار آغاز شد

جانشین سریال "احضار" مشخص شد

«زنان سرزمین آفتاب» روی آنتن شبکه دو می رود

حضور حوزه هنری در دهمین دوره نمایشگاه اینوتکس

اهداف ترکیه از پروژه «مجدداً آسیا» کدام کشورها هستند؟

کمک های فوری قطر به غزه

نشست سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین/ وزرای خارجه چه گفتند؟

3 معادله نظامی جدید مقاومت فلسطین در مقابله با اشغالگران قدس

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از 4 میلیون و 940 هزار نفر گذشت

ایروان: نظامیان آذربایجانی همچنان در خاک ارمنستان حضور دارند

افزایش تولید نفت ایران به 4میلیون بشکه در روز 3 ماه پس از احیای برجام

کوبیدن دولت بر طبل گرانی کالاهای اساسی در روزهای پایانی؛ نان و شکر چراغ خاموش گران شد

هوش مصنوعی قدرت بلامنازع آینده است

حق مسکن 450 هزار تومانی کارگران از فروردین‌ماه پرداخت می‌شود

قیمت دلار 26 اردیبهشت 1400 به 22 هزار و 47 تومان رسید

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پاسخگویی به شبهات مهدویت با معرفی کتاب صوتی «امام من»

نمایشگاه محصولات قرآنی در دانشگاه‌های اوگاندا برپا شد

بانوان رکن اصلی خانواده و منادیان پیشرفت کشور هستند

اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» منتشر شد

واکاوی مبانی فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون «صحت وقف پول»

آمادگی مؤسسه آل البیت (ع) برای ایجاد مرکز نهج‌البلاغه در اسپانیا

پرونده چند داوطلب ریاست‌جمهوری روی میز شورای نگهبان قرار می‌گیرد؟

شیوه نامه اختصاصی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فردا اعلام می‌شود

طرح اصلاح قانون بانک مرکزی منجر به افزایش ربا می‌شود

حداد عادل: نیروهای انقلاب مراقب دوقطبی‌سازی جریان رقیب باشند

انتخابات 1400/ اسامی نامزدهای نهایی چه‌زمانی اعلام می‌شود؟+ فرایند انتخابات

کدام نمایندگان فعلی و ادوار مجلس برای ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند + اسامی

طرح کنترل چاقی دانش آموزان در راستای شادابی جامعه است

انعقاد قرارداد 200 میلیاردی با شرکت بهره برداری مترو تهران

مرگ "سفیر بهداشت هند" 2 روز پس از تزریق واکسن کرونا در برنامه زنده تلویزیونی!

آمادگی داریم ظرف 24 ساعات هر استعلام انتخاباتی را پاسخ دهیم

نیمی از پذیرفته‌شدگان "مدارس سمپاد" دارای استعداد درخشان نیستند!

ضرورت حمایت‌های اجتماعی از زنان سرپرست‌ خانوار

اعلام مجموعه‌های نمایشی سه شبکه رادیویی

29میلیون کاربر بازی‌های موبایلی/ 65درصد آنلاین بازی می‌کنند

اهتزاز پرچم ایران در جشنواره‌های انیمیشن جهان

میهمانان تکراری که برای تلویزیون حاشیه آفرینی می‌کنند/ مزیت دعوت‌های چندباره از فیروز کریمی چیست؟

مرمت «بزرگترین قرآن خطی آسیا» به‌دستور رهبر معظم انقلاب در هند

بهروز غریب‌پور: شاهنامه؛ اثری‌ در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است

زلاتان 3 هفته خانه‌نشین خواهد بود