آخرین مطالب

سرنوشت نامعلوم بیمه رانندگان در بودجه 1400/ کمبود اعتبار بهانه مسئولان برای بیمه راننده‌ها اجتماعی

سرنوشت نامعلوم بیمه رانندگان در بودجه 1400/ کمبود اعتبار بهانه مسئولان برای بیمه راننده‌ها

  بزرگنمایی:

بیمه رانندگان، یکی از مشکلات این روز‌های رانندگان تاکسی‌های درون شهری و برون شهری است که انگار قرار نیست حل شود.

وقتی به میان رانندگان تاکسی رفتیم تا از مشکلاتشان در روز‌های کرونایی با خبر شویم، خواسته همه آن‌ها این بود که مشکلات بیمه‌ آن‌ها حل شود یکی از رانندگان می‌گفت من 11 سال است که راننده تاکسی هستم، اما بیمه نداشتم و خودم را بیمه خویش فرما کرده‌ام و مجبور هستم هر ماه مبلغ زیادی را بابت حق بیمه پرداخت کنم. دیگری فریاد می‌زد به ما رانندگان تاکسی نه بسته معیشتی بدید نه چیز دیگر فقط مشکل بیمه ما را حل کنید.

اما مشکل دقیقا کجاست؟ رانندگان و از جمله رانندگان تاکسی، جزء گروه‌هایی هستند که باید مانند قالیبافان، کارگران ساختمانی و... تحت پوشش بیمه حمایتی قرار گیرند، در اصطلاح سازمان تامین اجتماعی به این گروه بیمه شدگان خاص می‌گوید. دولت قبول کرد که به عنوان کارفرما بخشی از حق بیمه افرادی را که تحت عنوان بیمه شدگان خاص شناسایی شدند، از محل هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت کند و بخش دیگر توسط خود بیمه شده پرداخت شود.

مدت‌ها بود که برخی از افراد با وجود اینکه دیگر راننده نبودند و شغل خود را تغییر داده بودند، تحت پوشش این بیمه حمایتی قرار گرفته بودند و از مزایای این بیمه استفاده می‌کردند، درحالی که بسیاری از افرادی که راننده هستند، از پوشش این بیمه محروم مانده‌اند.

وقتی اعتراض‌ رانندگان بالا گرفت و خواستار رسیدگی به وضعیت بیمه خود شدند سازمان تامین اجتماعی، وزارت کشور و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها دست به کار شدند تا برای بیمه رانندگان فکری کنند. قرار شد وزارت کشور لیست جدیدی از رانندگان درون شهری و برون شهری تهیه و به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهد و به دنبال آن سازمان تامین اجتماعی بعد از پالایش نهایی لیست افرادی را که دیگر راننده نبودند و در سازمان تامین اجتماعی به عنوان راننده بیمه شده بودند، حذف و رانندگانی را که تحت پوشش بیمه حمایتی نبودند، به لیست اضافه کند و لیست نهایی را به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ارسال کند.


بیشتر بخوانید 


به همین منظور محمد محمدی مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی، اوایل مهرماه در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: به شهرداری تهران اعلام کردیم که افرادی را که شاغل هستند، به ما اعلام کنند تا در لیست بیمه قرار گیرند و همچنین افرادی را که شاغل نیستند نیز اعلام کنند تا آن‌ها را به سمت بیمه اختیاری و خویش فرما سوق دهیم، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار 358 هزار نفر راننده درون شهری داریم که لیست‌شان در اختیار متولی‌شان قرار گرفته است، افزود: متأسفانه در این میان افرادی هستند که راننده نیستند، رانندگان درون شهری فقط به رانندگان حمل و نقل عمومی معطوف نمی‌شود و رانندگان حمل و نقل غیر عمومی نیز مانند وانت‌بار‌ها، اتوبوس‌ها و ... در این لیست قرار دارند.

محمدی گفت: برخی از رانندگان به دلیل عدم پرداخت بیمه، بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت و ... از شمول بیمه رانندگان خارج شدند و از دو ماه پیش به شهرداری اعلام کردیم که لیست جدید را به ما اعلام کند. فهرست جایگزین هنوز از سمت شهرداری به سازمان تامین اجتماعی ارسال نشده و ما این قول را به شهرداری داده‌ایم که هر راننده جدیدی را که اعلام کنند، با هماهنگی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در لیست بیمه رانندگان قرار می‌دهیم، همچنین افرادی را که راننده نیستند نیز از لیست بیمه حذف خواهیم کرد.

مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه هنوز اعتبارهای بیمه رانندگان تامین نشده است، ادامه داد: طبق ماده 7 قانون بودجه باید دولت از محل هدفمندسازی یارانه‌ها 50 درصد حق بیمه این افراد را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، در حالی که این اتفاق نیفتاده و سازمان تامین اجتماعی از منابع داخلی و حق بیمه سایر بیمه شدگان فقط با پرداخت 13.5 درصد حق بیمه توسط خود راننده به سازمان تامین اجتماعی، تمامی تعهدات را برای این رانندگان اجرا می‌کند.

وی با بیان اینکه طبق ماده 14 قانون هدفمندسازی یارانه‌ها صراحتا ذکر شده که دولت باید 10 درصد منابع حاصل از هدفمندسازی را در محل‌های دیگر و پوشش بیمه‌ای جابجا کند، اضافه کرد: اما این اتفاق نیفتاده و سازمان تامین اجتماعی هنوز نتوانسته منابع لازم برای بیمه رانندگان را دریافت کند و جزء دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود.

وجود مشکلات مختلف درباره بیمه رانندگان/ کمبود اعتبار مشکل اصلی شناخته شد

این اقدام یعنی تهیه لیست جدید از رانندگان انجام شد و سعید مشهدی فراهانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران  در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: مسئولیت پرداخت بیمه مربوط به دولت است، اما سازمان تاکسیرانی به جهت اینکه بتواند این قشر را مورد حمایت قرار دهد، با بررسی‌ها و برگزاری جلسه‌های مکرر توانست لیست 2 هزار نفری رانندگان در نوبت را به سازمان تامین اجتماعی اعلام کند.

وی افزود: در حال حاضر لیست برای دریافت و پرداخت بیمه ارسال شده و سازمان تامین اجتماعی به دنبال مجوزهای پرداخت حق بیمه است که بر عهده سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها است و همکاران به بنده قول داده‌اند که خبر خوبی در این زمینه به ما بدهند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران یادآور شد: حوزه تامین اعتبار از عهده ما خارج است و کار تاکسیرانی هماهنگی برای معرفی افراد به سازمان مربوطه بوده است و بنده جای همکاران نمی‌توانم قول بدهم یا روز خاصی را اعلام کنم.

به دنبال آن محمد محمدی مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: باید 170 میلیارد تومان اعتبار برای بیمه رانندگان اختصاص می‌دادند تا رانندگانی که تحت پوشش بیمه خاص نیستند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تا این لحظه در بودجه 1400 اعتباری برای بیمه رانندگان لحاظ نشده است، بیان کرد: سازمان تاکسیرانی لیست رانندگان تاکسی را که تحت پوشش بیمه خاص نیستند، به ما و سازمان تامین اجتماعی هم به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها داده، اما اعتبار لازم تامین نشده است.

بعد از پاسکاری‌ها و بگو‌مگو‌هایی که بین سازمان تاکسیرانی و تامین اجتماعی صورت گرفته بود، در نهایت توپ وارد زمین سازمان برنامه و بودجه و هدفمندسازی یارانه‌ها شد و نبود اعتبار لازم دلیل اصلی مشکلات بیمه‌ای رانندگان درون شهری و برون شهری اعلام شده است. اگر دولت برای سال 1400 بودجه مناسبی را برای بیمه این قشر اختصاص ندهد مشخص نیست که می‌توان پرونده بیمه رانندگان را بسته اعلام کرد یا خیر. هرچند برای پاسخ به این سوال باشگاه خبرنگاران جوان پیگیری‌های لازم را از سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها کرد، اما متأسفانه به پاسخ درستی نرسیدیم و مسئولان سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پاسخی به سوال ما و بسیاری از رانندگان ندادند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کارآفرینی واشتغال به مناسبت سال تولید ،مانع زدایی ها وپشتیبانیها در دستور کار تبسم مهر نیکان

اردوی آماده‌سازی تیم ملی بسکتبال آغاز شد

واکنش رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری به اظهارات داریوش ارجمند درباره ورزش بانوان

زیدان جدایی‌اش از رئال مادرید را به بازیکنان اعلام کرد

سرمربی باشگاه ترابوزان همچنان در انتظار پاسخ مدافع تیم ملی ایران

اسامی آزادکاران جام تختی اعلام شد/ حضور پرویز هادی در جمع مدعیان!

پیشنهاد تیم قطری هافبک پرسپولیس را هوایی کرد/ نورالهی تهدید کرد

سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت جشنواره جهانی فجر

ضرورت بکارگیری علوم مختلف برای حفاظت از آثار تاریخی

صحنه ترور شهید شهریاری/ سریال "صبح آخرین روز" با انفجار آغاز شد

جانشین سریال "احضار" مشخص شد

«زنان سرزمین آفتاب» روی آنتن شبکه دو می رود

حضور حوزه هنری در دهمین دوره نمایشگاه اینوتکس

اهداف ترکیه از پروژه «مجدداً آسیا» کدام کشورها هستند؟

کمک های فوری قطر به غزه

نشست سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین/ وزرای خارجه چه گفتند؟

3 معادله نظامی جدید مقاومت فلسطین در مقابله با اشغالگران قدس

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از 4 میلیون و 940 هزار نفر گذشت

ایروان: نظامیان آذربایجانی همچنان در خاک ارمنستان حضور دارند

افزایش تولید نفت ایران به 4میلیون بشکه در روز 3 ماه پس از احیای برجام

کوبیدن دولت بر طبل گرانی کالاهای اساسی در روزهای پایانی؛ نان و شکر چراغ خاموش گران شد

هوش مصنوعی قدرت بلامنازع آینده است

حق مسکن 450 هزار تومانی کارگران از فروردین‌ماه پرداخت می‌شود

قیمت دلار 26 اردیبهشت 1400 به 22 هزار و 47 تومان رسید

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پاسخگویی به شبهات مهدویت با معرفی کتاب صوتی «امام من»

نمایشگاه محصولات قرآنی در دانشگاه‌های اوگاندا برپا شد

بانوان رکن اصلی خانواده و منادیان پیشرفت کشور هستند

اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» منتشر شد

واکاوی مبانی فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون «صحت وقف پول»

آمادگی مؤسسه آل البیت (ع) برای ایجاد مرکز نهج‌البلاغه در اسپانیا

پرونده چند داوطلب ریاست‌جمهوری روی میز شورای نگهبان قرار می‌گیرد؟

شیوه نامه اختصاصی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فردا اعلام می‌شود

طرح اصلاح قانون بانک مرکزی منجر به افزایش ربا می‌شود

حداد عادل: نیروهای انقلاب مراقب دوقطبی‌سازی جریان رقیب باشند

انتخابات 1400/ اسامی نامزدهای نهایی چه‌زمانی اعلام می‌شود؟+ فرایند انتخابات

کدام نمایندگان فعلی و ادوار مجلس برای ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند + اسامی

طرح کنترل چاقی دانش آموزان در راستای شادابی جامعه است

انعقاد قرارداد 200 میلیاردی با شرکت بهره برداری مترو تهران

مرگ "سفیر بهداشت هند" 2 روز پس از تزریق واکسن کرونا در برنامه زنده تلویزیونی!

آمادگی داریم ظرف 24 ساعات هر استعلام انتخاباتی را پاسخ دهیم

نیمی از پذیرفته‌شدگان "مدارس سمپاد" دارای استعداد درخشان نیستند!

ضرورت حمایت‌های اجتماعی از زنان سرپرست‌ خانوار

اعلام مجموعه‌های نمایشی سه شبکه رادیویی

29میلیون کاربر بازی‌های موبایلی/ 65درصد آنلاین بازی می‌کنند

اهتزاز پرچم ایران در جشنواره‌های انیمیشن جهان

میهمانان تکراری که برای تلویزیون حاشیه آفرینی می‌کنند/ مزیت دعوت‌های چندباره از فیروز کریمی چیست؟

مرمت «بزرگترین قرآن خطی آسیا» به‌دستور رهبر معظم انقلاب در هند

بهروز غریب‌پور: شاهنامه؛ اثری‌ در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است

زلاتان 3 هفته خانه‌نشین خواهد بود