آخرین مطالب

«بازیافت» فرصتی که مغفول ماند بحران زباله در شمال ایران/ دفن جنگل زیرِ کوه پسماند! اجتماعی

«بازیافت» فرصتی که مغفول ماند بحران زباله در شمال ایران/ دفن جنگل زیرِ کوه پسماند!

  بزرگنمایی:

کمتر ایرانی است که به گیلان و شهر رشت بیاید و از بوی بد زباله سراوان رنجیده‌خاطر نشده باشد. زباله سراوان به‌قدری پرحجم، آلوده و نگران‌کننده است که طبیعت زیبا، چشم‌نواز و روح‌انگیز این منطقه را تحت تأثیر خود قرار داده است.

مردم این منطقه قریب 40 سال است که آزار و مشکلات ناشی از انباشت زباله در این منطقه ازجمله بوی نامطبوع، وجود حشرات موذی و آلودگی‌های فراوان آن را تحمل می‌کنند و در مقابل از مسئولین کشوری و استانی انتظار دارند که اهتمام و جدیت بیش‌تری برای حل معضلات این منطقه داشته باشند و تصفیه‌خانه شیرابه سراوان را زودتر به بهره‌برداری نهایی برسانند.

حال این سوال مطرح است که در استانی فرهنگ دوست، متمدن و باسابقه‌ای چون گیلان، چرا باید معضلی به نام «زباله سراوان» پدید بیاید؟ آیا کوتاهی از مردم در جمع‌آوری و تفکیک زباله است یا اینکه متولیان امر در «مدیریت پسماند»، بازمانده‌اند؟

بازیافت زباله یکی از ساده‌ترین و درآمدزاترین راه‌ها برای رفع معضل بزرگ پسماند است، در حالی کشورهای پیشرفته و برخی کشورهای درحال‌توسعه نزدیک به 70 درصد زباله‌های تولیدی خود را بازیافت می‌کنند که این میزان در کشور ما به کمتر از 20 درصد می‌رسد، آماری که نتایج زیان‌بار زیست‌محیطی را در پی خواهد داشت و نظیر آن را می‌توان در «سراوان گیلان» جستجو کرد.

در طول دهه‌های گذشته بسیاری از کشورها نسبت به مضرات این معضل آگاه شده و مدیریت آن را در دستور کار قرار داده‌اند. این اقدامات نتایج خوبی داشته و حالا زباله در حکم طلایی است که به منبع درآمد بسیاری از کشورها و حتی خانواده‌ها تبدیل شده است.

اما آمارها وضعیت خوبی از کشور ما در این حوزه نشان نمی‌دهد. هنوز بسیاری از ابتدایی‌ترین اقدامات مدیریت پسماند که یکی از آن‌ها «تفکیک از مبدأ» است در ایران به‌درستی اجرایی نشده و از سوی دیگر، تولید و انباشت زباله‌ها تصاعدی و رو به افزایش است.

غفلت در اقتصاد سازی زباله

مجید اسدی یکی از سرمایه‌گذاران در حوزه پسماند با اشاره به غفلت در راستای اقتصاد سازی زباله، اظهار کرد: با توجه به دارا بودن دانش فنی روز دنیا تقریباً تمام پسماندها قابل بازگشت صحیح به چرخه مصرف هستند و می‌توان علاوه بر اشتغال‌زایی سود قابل‌توجهی را نیز از آن کسب کرد.

وی با بیان اینکه طرح بازیافت پسماند آلی به کود بیولوژیک، در صورت اجرای پروژه به‌صورت مکانیزه در محدوده شهرک‌های صنعتی و یا مجاورت شهرها قابل‌اجرا است، گفت: تمام فرآیندها تحت شرایط حفظ محیط‌زیست بوده و هیچ‌گونه پسماندی دفن نخواهد شد و حتی شیرابه احتمالی نیز پردازش خواهد شد.

برخی بهانه‌تراشی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها در استان روند آسیب پذیری زباله و مدیریت پسماند را دو چندان می‌کند.

اسدی در ادامه با اشاره به گردشگر پذیر بودن گیلان و حجم بالای تولید زباله در استان، عدم جانمایی مناسب برای اجرای پروژه در یکی از شهرهای گیلان را از دلایل عدم موفقیت آن در استان دانست و گفت: برخی بهانه‌تراشی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها در استان روند آسیب‌پذیری زباله و مدیریت پسماند را دوچندان می‌کند.

اسدی درحالی‌که از دغدغه‌مندی در حفظ محیط‌زیست و تبعات ناشی از تولید زباله و فاجعه زیست‌محیطی آن صحبت می‌کند، چشم‌انداز و آینده خوبی برای دریای خزر، محیط‌زیست، رودخانه‌ها و آب‌های زیرسطحی استان متصور نیست.

وی با تأکید بر تسریع در اجرای پروژه ساماندهی زباله سراوان با توجه به پتانسیل و دانش فنی و اجرایی موجود، اظهار کرد: جمع‌آوری، انتقال و دفن غیراصولی پسماندها در دفن‌گاه‌ها، به‌منزله ایجاد بیوتروریسم به دست خودمان خواهد بود که روزی نه‌چندان دور دامن همه را خواهد گرفت.

ثانیه‌های مرگبار 20 لیتری!

مسئول دبیرخانه تالاب‌های استان گیلان نیز به مخاطرات زیست محیطی سایت جمع آوری زباله سراوان، گفت: شیرابه این مرکز (از 5 تا 20 لیتر بر ثانیه) وارد رودخانه سفیدرود و سپس زرجوب و در نهایت به تالاب بین‌المللی انزلی سرازیر می‌شود.

عباس عاشوری ادامه داد: اختلاط انواع پسماندهای شهری، صنعتی و بیمارستانی و دپو آن در مرکز سراوان طی مدت بیش از 35 سال و با ارتفاع 90 متری از سطح زمین عملاً امکان جابجایی و انتقال آن برای باز طراحی لندفیل جدید و ایجاد لایه نفوذ ناپذیر زمین را در کف غیر ممکن ساخته است.

وی با بیان اینکه ابتدای شروع فعالیت و بهره برداری سایت سراوان هیچ گونه طراحی علمی در آن صورت نگرفته و زباله‌ها به صورت روباز، بدون عملیات خاک پوشی، فشرده سازی و جمع آوری گازهای خروجی و کنترل آلایندگی در آن تخلیه شده است، تأکید کرد: این موضوع مضرات فراوانی به دنبال داشته است.

مسئول دبیرخانه تالاب‌های گیلان با اشاره به وجود 4 میلیون مترمکعب پسماند در سایت سراوان، افزود: روزانه 800 تا 1200 تن زباله به این مرکز انتقال داده می‌شود.

عاشوری با اشاره به دفن غیربهداشتی مرکز زباله سراوان، اظهار کرد: این محل فاقد اکثر معیارها، تجهیزات و تمهیدات مورد نیاز محل دفن بهداشتی است.

وی ادامه داد: لاینر کف، خاک پوششی مورد نیاز روزانه، حفاظ پوششی کامل و مستمر، زهکش شیرابه، سیستم جمع آوری و تصفیه شیرابه و سیستم جمع آوری و تصفیه گاز از جمله کمبودهایی است که آثار زیست محیطی در کنار آثار اجتماعی و بهداشتی داشته و قطعاً در آینده افزایش می‌یابد.

مسئول دبیرخانه تالاب‌های گیلان استفاده از زباله سوز را یکی از مهم‌ترین راهکارهای کنترل و کاهش آلودگی‌های ناشی از زباله برشمرد و افزود: خروجی شیرابه‌های زباله سراوان از حجم 4 الی 5 لیتر در روز به بیش از 18 و تا 20 لیتر در زمان بارندگی می‌رسد که اجرای طرح سیستم تصفیه شیرابه می‌بایست در اولویت قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از دیگر راه‌های کنترلی است که متأسفانه به صورت کامل اجرایی نشده است، گفت: بهسازی و تکمیل ظرفیت کارخانه کمپوست به عنوان مرکز پردازش و کاهش زباله ورودی می‌تواند به کنترل و کاهش زباله سراوان کمک کند.

حل مسئله پسماند سراوان عزم ملی می‌خواهد

عاشوری با اشاره به اثرات زیانبار زباله در منطقه سراوان، اظهار کرد: این مواد می‌تواند بر روی سلامت ساکنین از طریق تماس مستقیم با پسماندها از جمله مواد شیمیایی و پسماندهای بیمارستانی اثر بگذارند. اینگونه پسماندها باعث آلودگی مناطق ساحلی می‌شوند و کشاورزی و چرای حیوانات اهلی و شیلات و صنعت صیادی را خطرزا می‌کنند.

وی با بیان اینکه ریشه و اساس مسئله پسماند، عدم توجه عمومی و مسئولان است، افزود: عدم حضور بخش خصوصی قوی برای فعالیت در حوزه پسماند، نبود تکنولوژی متناسب در کشور و عدم حمایت شهرداری‌ها از فعالان اثرگذار این بخش می‌تواند از دلایل ایجاد بحران پسماند در گیلان باشد.

وعده 5 ساله استانداری گیلان برای کاهش پسماند

معاون عمرانی استاندار گیلان با اشاره به اینکه سراوان از مراکز مهم انباشت زباله در استان است، گفت: این مرکز زباله‌های رشت، صومعه سرا، آستانه اشرفیه و فومن را پوشش می‌دهد و روزانه 800 تا 100 تن زباله به آنجا انتقال داده می‌شود.

علی اوسط اکبری مقدم با اشاره به اختصاص اعتبار 119 میلیاردی تومانی در حوزه پسماند گیلان، افزود: از این میزان اعتبار، 90 میلیارد تومان سهم پسماند شهرستان رشت است.

وی به اجرایی نشدن قرار داد احداث کارخانه زباله سوز سراوان رشت با ظرفیت 600 تن از سال 92 تا 98 اشاره و اضافه کرد: احداث تصفیه خانه شیرابه سراوان یکی دیگر از اقدامات است و ظرفیت این تصفیه خانه سه لیتر در ثانیه بوده که ظرفیت فعلی جوابگوی نیازهای استان نبوده باید به 6 لیتر در ثانیه ارتقا پیدا کند.

اکبری مقدم با بیان اینکه طبق تعهدات و قراردادها تا سال 1402، هیچ زباله‌ای نباید وارد سراوان شود و استان تمام تلاشش را برای تحقق این امر به کار بسته است، ادامه داد: در شرایط عادی 1800 تن و در ایام تعطیلات و حضور مسافران در استان، حدود 2500 تن زباله در گیلان تولید می‌شود.

معاون عمرانی استانداری گیلان با اشاره به اقتصادی سازی زباله در استان، اضافه کرد: احداث زباله سوز و پردازش و تفکیک زباله در راستای اقتصادی سازی زباله در استان صورت می‌گیرد.

پیشرفت 20 درصدی زباله سوز سراوان

شهردار رشت نیز از ورود روزانه تا هزار تن زباله خبر داد و گفت: 700 تن از این زباله‌ها مربوط به شهر رشت و بقیه مربوط به 13 شهر و 50 روستای دیگر است.

سید محمد احمدی، سمپاشی و دفن بهداشتی زباله‌های عفونی به صورت روزانه در این سایت را جزو اولویت‌ها دانست و افزود: قراردادی بین شهرداری و یک شرکت چینی در زمینه احداث کارخانه زباله سوز منعقد شد که هم اکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی و ظرفیت 600 تن زباله سوزی دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت اسمی کارخانه کود آلی 500 تن است که در حال حاضر کمتر از 200 تن در آن زباله سوزی می‌شود، گفت: افزایش ظرفیت کود آلی هدف بلندمدت شهرداری رشت است که امیدواریم در کمتر از دو سال ظرفیت این کارخانه تا 500 تن افزایش یابد.

احمدی تصفیه خانه شیرآبه سراوان را نیز یک پروژه مهم دیگر برای شهرداری برشمرد و اضافه کرد: پیش بینی می‌شود ظرف دو سال سرمایه لازم برای اجرای پروژه به دست آید و توسط زباله سوز کود آلی این مورد نیز انجام شود.

حال باید دید که آیا اقداماتی که هم شهردار رشت و هم معاون عمرانی استانداری گیلان در زمینه مدیریت پسماند عنوان کرده‌اند محقق خواهد شد یا اینکه انتظار 30 ساله مردم سراوان برای حل این مشکل دوباره ادامه دار خواهد بود.

ساماندهی وضعیت اسفناک منطقه سراوان و کاهش مشکلات زیست‌محیطی ناشی از زباله، به دستان مردم و همت و تلاش ویژه مسئولان ملی و استانی بستگی دارد؛ لذا لازم است راه‌حل کلیدی برای آن اندیشیده شود، در غیر این صورت شاهد افزایش تعداد و حجم محل‌های دفع زباله بیش‌تر در آینده خواهیم بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کارآفرینی واشتغال به مناسبت سال تولید ،مانع زدایی ها وپشتیبانیها در دستور کار تبسم مهر نیکان

اردوی آماده‌سازی تیم ملی بسکتبال آغاز شد

واکنش رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری به اظهارات داریوش ارجمند درباره ورزش بانوان

زیدان جدایی‌اش از رئال مادرید را به بازیکنان اعلام کرد

سرمربی باشگاه ترابوزان همچنان در انتظار پاسخ مدافع تیم ملی ایران

اسامی آزادکاران جام تختی اعلام شد/ حضور پرویز هادی در جمع مدعیان!

پیشنهاد تیم قطری هافبک پرسپولیس را هوایی کرد/ نورالهی تهدید کرد

سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت جشنواره جهانی فجر

ضرورت بکارگیری علوم مختلف برای حفاظت از آثار تاریخی

صحنه ترور شهید شهریاری/ سریال "صبح آخرین روز" با انفجار آغاز شد

جانشین سریال "احضار" مشخص شد

«زنان سرزمین آفتاب» روی آنتن شبکه دو می رود

حضور حوزه هنری در دهمین دوره نمایشگاه اینوتکس

اهداف ترکیه از پروژه «مجدداً آسیا» کدام کشورها هستند؟

کمک های فوری قطر به غزه

نشست سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین/ وزرای خارجه چه گفتند؟

3 معادله نظامی جدید مقاومت فلسطین در مقابله با اشغالگران قدس

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از 4 میلیون و 940 هزار نفر گذشت

ایروان: نظامیان آذربایجانی همچنان در خاک ارمنستان حضور دارند

افزایش تولید نفت ایران به 4میلیون بشکه در روز 3 ماه پس از احیای برجام

کوبیدن دولت بر طبل گرانی کالاهای اساسی در روزهای پایانی؛ نان و شکر چراغ خاموش گران شد

هوش مصنوعی قدرت بلامنازع آینده است

حق مسکن 450 هزار تومانی کارگران از فروردین‌ماه پرداخت می‌شود

قیمت دلار 26 اردیبهشت 1400 به 22 هزار و 47 تومان رسید

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پاسخگویی به شبهات مهدویت با معرفی کتاب صوتی «امام من»

نمایشگاه محصولات قرآنی در دانشگاه‌های اوگاندا برپا شد

بانوان رکن اصلی خانواده و منادیان پیشرفت کشور هستند

اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» منتشر شد

واکاوی مبانی فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون «صحت وقف پول»

آمادگی مؤسسه آل البیت (ع) برای ایجاد مرکز نهج‌البلاغه در اسپانیا

پرونده چند داوطلب ریاست‌جمهوری روی میز شورای نگهبان قرار می‌گیرد؟

شیوه نامه اختصاصی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فردا اعلام می‌شود

طرح اصلاح قانون بانک مرکزی منجر به افزایش ربا می‌شود

حداد عادل: نیروهای انقلاب مراقب دوقطبی‌سازی جریان رقیب باشند

انتخابات 1400/ اسامی نامزدهای نهایی چه‌زمانی اعلام می‌شود؟+ فرایند انتخابات

کدام نمایندگان فعلی و ادوار مجلس برای ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند + اسامی

طرح کنترل چاقی دانش آموزان در راستای شادابی جامعه است

انعقاد قرارداد 200 میلیاردی با شرکت بهره برداری مترو تهران

مرگ "سفیر بهداشت هند" 2 روز پس از تزریق واکسن کرونا در برنامه زنده تلویزیونی!

آمادگی داریم ظرف 24 ساعات هر استعلام انتخاباتی را پاسخ دهیم

نیمی از پذیرفته‌شدگان "مدارس سمپاد" دارای استعداد درخشان نیستند!

ضرورت حمایت‌های اجتماعی از زنان سرپرست‌ خانوار

اعلام مجموعه‌های نمایشی سه شبکه رادیویی

29میلیون کاربر بازی‌های موبایلی/ 65درصد آنلاین بازی می‌کنند

اهتزاز پرچم ایران در جشنواره‌های انیمیشن جهان

میهمانان تکراری که برای تلویزیون حاشیه آفرینی می‌کنند/ مزیت دعوت‌های چندباره از فیروز کریمی چیست؟

مرمت «بزرگترین قرآن خطی آسیا» به‌دستور رهبر معظم انقلاب در هند

بهروز غریب‌پور: شاهنامه؛ اثری‌ در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است

زلاتان 3 هفته خانه‌نشین خواهد بود