آخرین مطالب

یک بام و دو هوای پرداخت بیمه بیکاری کرونا/ یکسال برای پرداخت مقرری بیکاری بس نیست؟ اجتماعی

یک بام و دو هوای پرداخت بیمه بیکاری کرونا/ یکسال برای پرداخت مقرری بیکاری بس نیست؟

  بزرگنمایی:

بیمه بیکاری کرونا، که با وجود گذشت تقریبا یکسال از شیوع این بیماری و تصمیم مسئولان برای پرداخت مقرری بیکاری به افراد، هنوز پرونده اش بسته نشده است. قرار بود این مبلغ گوشه‌ترین بخش زندگی افرادی که با شیوع این ویروس در معیشتشان با مشکل مواجه شدند را بگیرد در حالی که هنوز تعداد زیادی از این افراد موفق به دریافت مقرری بیکاری برای ماه‌های اسفند 98، فروردین و اردیبهشت ماه 99 نشده اند.

کمی که نه خیلی خنده دار است که با گذشت 11 ماه 61 هزار نفر از افرادی که در اوایل کرونا بیکار شده اند نتوانستند بیمه بیکاری را دریافت کنند. معیشت جمعیت زیادی از شاغلان به دلیل تعطیلی‌های وقت و بی وقت ستاد ملی مبارزه با کرونا برای کنترل بیماری با مشکل مواجه شد و دولت موظف بود از همان ابتدای این بحران، از اقشار مختلف جامعه که متضرر شدند حمایت کند، اما حمایت این چنینی خنده دار است.

هنگامی که مقام معظم رهبری اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را به مسئولان دادند و یک میلیارد یورو از این صندوق برای مدیریت بیماری و حمایت از اقشار ضعیف جامعه برداشت شد، 5 هزار میلیارد تومان آن بابت پرداخت بیمه بیکاری کنار گذاشته شد این درحالی است که مجموع پرداختی به افرادی که مشمول دریافت بیمه بیکاری کرونا شدند کمتر از هزار و 400 میلیارد تومان است و هنوز به 62 هزار نفر هم نرسیده است حالا این وسط مشخص نیست این پول چه شده است؟

مسعود بابایی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: 730 هزار نفر بعد از شروع ویروس کرونا بیمه بیکاری دریافت کرده اند، هزار و 22 میلیارد و 707 میلیون تومان کل پرداختی بیمه بیکاری کرونا به مشمولان بوده است که با احتساب حق بیمه این رقم به هزار و و 378 میلیارد تومان و 561 میلیون تومان رسیده است. با مجوز رهبری یک میلیارد یورو معادل 17 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداشت شده بود و قرار شد پنج هزار میلیارد آن بابت بیمه بیکاری اختصاص پیدا کند و بعد از شناسایی مشمولان کمتر از هزار و 400 میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری صرف شد که هنوز متاسفانه 62 هزار نفر نتوانستند این رقم را دریافت کنند.

حالا از همه این حرف ها بگذریم سازمان برنامه و بودجه هم ادعای قشنگی می‌کند. این سازمان ادعا دارد که بودجه مشخص شده کفاف افرادی را که سازمان تامین اجتماعی برای آن‌ها مشخص کرده نمی‌دهد و کمتر از این تعداد را می‌تواند پرداخت کند و تاخیر در پرداخت بیمه بیکاری به برخی از افراد به دلیل کمبود بودجه است. ادعای عجیبی است که با رقم اختصاص یافته برای بیمه بیکاری همخوانی ندارد.

رهبر انقلاب در تاریخ 4 آبان ماه به سازمان تامین اجتماعی دستور داد تا افرادی که در قضیه کرونا بیکار می‌شوند و بعضی از این‌ها بیمه  هم ندارند را حمایت کنند. ایشان فرمودند: اینجا تامین اجتماعی وظیفه دارد که در این زمینه وارد بشود. البته این هم از آنجا‌هایی است که خیرین می‌توانند کمک کنند و این از افضل قربات و افضل نفقات است.


حالا نه تنها صحبت‌های رهبر انقلاب اجرایی نشده است و از افرادی که بیمه نبودند حمایت نشده بلکه افرادی که بیمه داشتند و شغل خود را از دست دادند هم نتوانستند بیمه بیکاری دریافت کنند. چه قدر باید زمان بگذرد تا این افراد بتوانند موفق به دریافت مقرری بیکاری شوند آیا 11 ماه زمان کافی برای رسیدگی به این افراد نیست؟ تعطیلات تمام شد و افراد بر سر کار رفتند و دیگر بیکار نیستند، اما هنوز مقرری بیکاری کرونا را دریافت نکرده اند.

 بابایی درباره آخرین اخبار از پرداخت بیمه بیکاری کرونا به مشمولان، اظهار کرد: 62 هزار نفر از افراد هنوز موفق نشدند که بیمه بیکاری کرونا را برای ماه‌های اسفند 98، فروردین و اردیبهشت  ماه سال 99 دریافت کنند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه در تاریخ 26 آذر ماه نامه پرداخت را به خزانه دولت ارسال کرده‌اند، اما هنوز پرداخت صورت نگرفته است، گفت: وزیر کار مکاتباتی در برج 10 با رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه داشته و خواستار پرداخت هرچه زودتر بیمه بیکاری کرونا برای این 62 هزار نفر شده است.

حالا قسمت جالب هم اینجاست که بعد از گذشت زمان طولانی در نهایت در آذرماه رئیس سازمان برنامه و بودجه نامه پرداخت بیمه بیکاری را برای جاماندگان ارسال کرد، اما پرداخت هنوز انجام نشده و خزانه دولت مشخص نیست چرا در پرداخت بیمه بیکاری این افراد تعلل می‌کند.

همچنین محمد بایندریان رئیس گروه بیمه بیکاری و تعهدات کوتاه مدت امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت بیمه بیکاری کرونا، اظهار کرد: افرادی که در ایام کرونا شغل خود را از دست دادند بیمه بیکاری را دریافت نکردند و لیست آن‌ها را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کردیم و دستور تأمین اعتبار برای پرداخت مقرری بیکاری کرونا برای این افراد داده شده است.

وی با اشاره به اینکه 27 دی ماه دستور تأمین اعتبار از سوی نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داده شده است، گفت: هنوز از طرف خزانه دولت پرداختی صورت نگرفته است و تأخیر در پرداخت بیمه بیکاری به دست سازمان تأمین اجتماعی نیست و علت آن را نمی‌دانیم.

رئیس گروه بیمه بیکاری و تعهدات کوتاه مدت امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: 15 هزار نفر که اطلاعاتشان مشکل داشته و لیست آن‌ها از سوی سازمان برنامه و بودجه به سازمان تأمین اجتماعی برگشت خورده است را نیز به وزارت کار اعلام کردیم که به افراد اطلاعات دهند تا برای اصلاح اطلاعات خود اقدام کنند.

رئیس گروه بیمه بیکاری و تعهدات کوتاه مدت امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی با تاکید بر اینکه حدود یک میلیون و 160 هزار نفر بیمه بیکاری کرونا را دریافت کرده اند و برای آن‌ها پرداخت صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: قصد داریم مجدد مشمولان بیمه بیکاری کرونا را پالایش کنیم تا کسانی که از قلم افتاده اند را بررسی کنیم و چرایی مشمول نشدنشان را بعد از ثبت در سامانه بیمه بیکاری برایشان پیامک کنیم.

حالا که داریم کم کم به سالگرد اولین مورد کووید19 شناسایی شده در ایران نزدیک می‌شویم بهتر است که مسئولان وعده‌های حمایتی از اقشار ضعیف جامعه را به یاد بیاوردند پرداخت بیمه بیکاری که با اما و اگر‌های زیادی از همان ابتدا روبه رو بود حالا هم با گذشت مدت زمان زیادی، نتوانستند رسما اعلام کنند و  پرونده بیمه بیکاری کرونا بسته شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کارآفرینی واشتغال به مناسبت سال تولید ،مانع زدایی ها وپشتیبانیها در دستور کار تبسم مهر نیکان

اردوی آماده‌سازی تیم ملی بسکتبال آغاز شد

واکنش رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری به اظهارات داریوش ارجمند درباره ورزش بانوان

زیدان جدایی‌اش از رئال مادرید را به بازیکنان اعلام کرد

سرمربی باشگاه ترابوزان همچنان در انتظار پاسخ مدافع تیم ملی ایران

اسامی آزادکاران جام تختی اعلام شد/ حضور پرویز هادی در جمع مدعیان!

پیشنهاد تیم قطری هافبک پرسپولیس را هوایی کرد/ نورالهی تهدید کرد

سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت جشنواره جهانی فجر

ضرورت بکارگیری علوم مختلف برای حفاظت از آثار تاریخی

صحنه ترور شهید شهریاری/ سریال "صبح آخرین روز" با انفجار آغاز شد

جانشین سریال "احضار" مشخص شد

«زنان سرزمین آفتاب» روی آنتن شبکه دو می رود

حضور حوزه هنری در دهمین دوره نمایشگاه اینوتکس

اهداف ترکیه از پروژه «مجدداً آسیا» کدام کشورها هستند؟

کمک های فوری قطر به غزه

نشست سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین/ وزرای خارجه چه گفتند؟

3 معادله نظامی جدید مقاومت فلسطین در مقابله با اشغالگران قدس

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از 4 میلیون و 940 هزار نفر گذشت

ایروان: نظامیان آذربایجانی همچنان در خاک ارمنستان حضور دارند

افزایش تولید نفت ایران به 4میلیون بشکه در روز 3 ماه پس از احیای برجام

کوبیدن دولت بر طبل گرانی کالاهای اساسی در روزهای پایانی؛ نان و شکر چراغ خاموش گران شد

هوش مصنوعی قدرت بلامنازع آینده است

حق مسکن 450 هزار تومانی کارگران از فروردین‌ماه پرداخت می‌شود

قیمت دلار 26 اردیبهشت 1400 به 22 هزار و 47 تومان رسید

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پاسخگویی به شبهات مهدویت با معرفی کتاب صوتی «امام من»

نمایشگاه محصولات قرآنی در دانشگاه‌های اوگاندا برپا شد

بانوان رکن اصلی خانواده و منادیان پیشرفت کشور هستند

اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» منتشر شد

واکاوی مبانی فتوای رهبر معظم انقلاب پیرامون «صحت وقف پول»

آمادگی مؤسسه آل البیت (ع) برای ایجاد مرکز نهج‌البلاغه در اسپانیا

پرونده چند داوطلب ریاست‌جمهوری روی میز شورای نگهبان قرار می‌گیرد؟

شیوه نامه اختصاصی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فردا اعلام می‌شود

طرح اصلاح قانون بانک مرکزی منجر به افزایش ربا می‌شود

حداد عادل: نیروهای انقلاب مراقب دوقطبی‌سازی جریان رقیب باشند

انتخابات 1400/ اسامی نامزدهای نهایی چه‌زمانی اعلام می‌شود؟+ فرایند انتخابات

کدام نمایندگان فعلی و ادوار مجلس برای ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند + اسامی

طرح کنترل چاقی دانش آموزان در راستای شادابی جامعه است

انعقاد قرارداد 200 میلیاردی با شرکت بهره برداری مترو تهران

مرگ "سفیر بهداشت هند" 2 روز پس از تزریق واکسن کرونا در برنامه زنده تلویزیونی!

آمادگی داریم ظرف 24 ساعات هر استعلام انتخاباتی را پاسخ دهیم

نیمی از پذیرفته‌شدگان "مدارس سمپاد" دارای استعداد درخشان نیستند!

ضرورت حمایت‌های اجتماعی از زنان سرپرست‌ خانوار

اعلام مجموعه‌های نمایشی سه شبکه رادیویی

29میلیون کاربر بازی‌های موبایلی/ 65درصد آنلاین بازی می‌کنند

اهتزاز پرچم ایران در جشنواره‌های انیمیشن جهان

میهمانان تکراری که برای تلویزیون حاشیه آفرینی می‌کنند/ مزیت دعوت‌های چندباره از فیروز کریمی چیست؟

مرمت «بزرگترین قرآن خطی آسیا» به‌دستور رهبر معظم انقلاب در هند

بهروز غریب‌پور: شاهنامه؛ اثری‌ در ستایش حقیقت و ستودن پروردگار است

زلاتان 3 هفته خانه‌نشین خواهد بود