آخرین مطالب

کمبود داده و هزینه‌بر بودن مشکل اصلی نظرسنجی افکار عمومی در ایران علمی و دانشگاهی

کمبود داده و هزینه‌بر بودن مشکل اصلی نظرسنجی افکار عمومی در ایران

  بزرگنمایی:

به گزارش  تبسم مهر، نشست نقد وبررسی روش شناسی افکار سنجی مبتنی بر مدل سازی جمعیتی با محوریت «نظرسنجی های انتخاباتی مرکز تحلیل اجتماعی (متا) دانشگاه امام صادق (ع) با حضور علی قجری، پژوهشگر مسائل اجتماعی و مشاور راهبردی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، سید مجید امامی عضو هئیت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و محمد جواد بادین فکر، مسئول بخش تحلیل هسته افکار عمومی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) بصورت زنده در صفحه اینستاگرام موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

قجری در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه در انتخابات اخیر، متا یکی از نزدیکترین نتیجه را به نتایج واقعی ارائه داد گفت: متا نتیجه مشارکت مردم در انتخابات را حدود 48 درصد تخمین زده بود که این رقم به نسبت بقیه نظرسنجی ها به واقعیت نزدیکتر بود و پس از برگزاری انتخابات هم مجموعه متا مورد توجه خیلی ها قرار گرفت.

سپس امامی صحبت خود را آغاز کرد و گفت: اساساآنچه که می تواند دقت روش یک نظرسنجی را ثابت کند، فضاهایی مثل انتخابات است، چون در چنین فضاهایی، واقعیت عینی ظهور پیدا می‌کند. در گذشته چون فقط مرکز نظر سنجی صدا وسیما کار میکرد آنها هم نتیجه شان را منتشر نمی کردند، در نتیجه کسی هم قضاوت نمی کرد که درست می گویند یا غلط ولی در سالهای اخیر خصوصاً از سال 1388 به بعد خوشبختانه تعداد موسسات نظر سنجی زیاد شده است بنابراین بازار رقابتی در این زمینه زیاد شد.

وی افزود: دغدغه ما این است که کار نظر سنجی و اتفاقی که در این موسسات می افتد باید به دانشگاه ها برگردد به بیان دیگر دانشگاه ها و موسساتی که صلاح آنها را اهالی علم می دانند باید این مراکز را در اختیار داشته باشند. ما در این زمینه هنوز در ابتدای راه هستیم. نظر سنجی بیش از صدسال است که در مهد نظرسنجی و افکارسنجی یعنی ایالات متحده آمریکا سابقه دارد. این نظرسنجی ها فراز و نشیب و تطور بسیاری داشته است در واقع دانش توانسته با آزمون و خطا رشد کند. یکی از مشکلات جدی ما در حوزه انتخابات این است که ما مرکز علمی و ملی مطالعات انتخابات نداریم در حالیکه داده های دقیق انتخاباتی مربوط به 120 سال کشورمان را داریم که به کمک آنها می توانیم به دانش بزرگی در حوزه شناخت مردم دست پیدا کنیم ولی از سویی داده های ثبتی دست دست وزارت کشور دپو شده و مراکز افکار سنجی هم فقط چهار سال یکبار به موضوع انتخابات می‌پردازند و بعد ماجرا رها می‌شود.

امامی ادامه داد: نکته دیگر درباره نظرسنجی ها این است که بسیاری از مردم اساساً در نظرسنجی ها شرکت نمی کنند حتی در ایالات متحده آمریکا. چون مردم یا درگیر مسائل روزمره و سیاست شده اند یا به حوزه رسمی اعتماد ندارند که به نظرمن در ایران مورد دوم بیشتر صادق است.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) تصریح کرد: ما جامعه شناسان و نظریه پردازان بزرگی داریم که کارهای بزرگی کردند. مثلاً در سال 1354 مرحوم علی اسدی یک کار پیمایشی کردند، پس از آن در سال 1374 آقای محسنی در بحث رفتار مصرف فرهنگ ایرانیان یک کاری را شروع کردند و بعدم در دوره اصلاحات یک کارهایی انجام و داده هایی هم منتشر شد ولی اغلب اینها بسیار پرهزینه و همراه باحرف و حدیث هستند. علاوه براینکه به اندازه‌ای که هزینه می شود میزان خطایشان خیلی زیاد و نقدهای بسیاری به آنها وارد است.درباره تغییرات اجتماعی در ایران تعداد کمی هستند که مبتنی بر داده حرف می زنند، عمدتاً ما آرزوها و ایده ها سیاسی مان را به تحلیل درباره تغییرات در جامعه ایران تبدیل می کنیم. لذا کمبود داده و داده های هزینه بر از مشکلات اصلی ما در نظر سنجی ست و همین این دو مشکل ما را ترغیب کرد که به سراغ شکل جدیدی از نظر سنجی در متا یعنی افکار سنجی مبتنی بر مدل سازی جمعیتی برویم. ما در متا روی موضوع رای نداده ها هم کار میکنیم که چرا رای ندادند.

در ادامه این نشست بادین فکر گفت: مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) در دو سال اخیر تمرکز خودش را روی داده کاوی قرار داده بود وما سعی می کردیم از طریق تحلیل big data به صورت هفتگی و روزانه اوضاع افکار عمومی را رصد کنیم. بهمن سال 1399 این big data ها را جمع کردیم و تحلیلی از فضای افکار عمومی ایران در یک گردهمایی ارائه دادیم. وارد دوران انتخابات که شدیم در کنار داده کاوی هایی که انجام می دادیم، یک ماه وقت گذاشتیم تا بتوانیم در کنار سایر موسسات نظرسنجی برای اولین بار در ایران نظرسنجی آنلاین را انجام دهیم. در خصوص بحث جمع آوری داده این تاریخچه را بگویم که در سال 1970 که در آمریکا موسسات نظرسنجی تلفنی را شروع کردند، هیچکس باور نمی کرد با نظرسنجی تلفنی بتوان به نتیجه رسید ولی در نهایت این روش جواب داد با نگاهی به سابقه این نظرسنجی ها و مشابه آنها تصمیم گرفتیم که نظرسنجی آنلاین را هم درکنار سایر روشها و در خدمت بقیه روشها قرار دهیم تا یک قدم رو به جلوی دانشگاهی در این حوزه داشته باشیم. از آنجایی که پرسشنامه آنلاین بود، افراد وارد لینک می شدند و پرسشنامه را پر می کردند اینکه چگونه وارد لینک می شدند هم از طریق تبلیغات به شکل های مختلف تلاش کردیم بهترین روش را پیدا کنیم که بدانیم مردم چگونه می توانند از طریق ورود به یک لینک مشارکت کنند. اصل و ادعای روش مدل سازی جمعیتی که ما استفاده کردیم این است که چطور ما نتایج غیرنماینده جامعه را که نمی تواند بازنمای کل جامعه باشد را به کل جامعه تعمیم دهیم؟ در واقع برخلاف روش های دیگر ما در این روش فکر کردیم که چگونه این نتایج را دور نریزیم؟

وی افزود: ما چهارموج نظرسنجی انجام دادیم؛ موج اولش تست بود که نتایجش را در نظر نگرفتیم و حذف کردیم؛ درواقع عملاً سه موج نظر سنجی انجام دادیم. یک نظر سنجی بعد از تائید صلاحیت ها انجام دادیم؛ یک نظرسنجی را بعد از مناظره دوم و یک نظر سنجی را هم بعد از 25 و 26 خرداد ماه. حجم نمونه های ما به ترتیب، 2500، 3500 و 4800 مورد بوده است به بیان دیگر این تعداد پرسشنامه دریافت کردیم. نکته خیلی مهم اینکه تعداد خیلی زیادی وارد این لینک ها می شدند ولی یکی از ویژگی های پرسشنامه های هوشمند این است که اگر فرد درست به سوالات پاسخ ندهد خصوصاً سوالات یا اطلاعات پایانی آن پرسشنامه حذف می شود بنابراین این رمق مربوط به کسانی است که کامل جواب دادند. در موج پایانی نظرسنجی ما حدود 20 هزار نفر در نظرسنجی شرکت کرده بودند ولی چون آن را کامل نکرده بودند از نتایج نظرسنجی حذف شدند.ساختار سوالاتمان هم خیلی شبیه به ساختار سوالات سایر مراکز نظر سنجی بود. منتها چند سوال اضافی تر به نسبت بقیه مراکز داشتیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

آغاز عصر جدید تراکنش مالی در ایران با فعال‌سازی کیف‌های پول الکترونیک

برگزاری رژه شناورها در هندیجان به مناسبت هفته دفاع مقدس

تعلیم و تربیت ایران اسلامی پرورش دهنده نسلی خداجو و خلاق باشد

کرونا جان 317 نفر را گرفت

والیبال جوانان ایران به دنبال تکرار قهرمانی جهان

فرمانده هوانیروز ارتش: هیچ قطعه‌ای از بالگردها را از خارج وارد نمی‌کنیم

دبیر دوم کمیسیون امنیت ملی: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای قدرت‌ آن را افزایش می‌دهد

وحیدی: رویکرد وزارت کشور انتخاب استاندارهای مردمی است

رئیس جمهوری: شتاب مضاعف در روند واکسیناسیون گروه‌های مختلف شغلی ضروری است

«رئیسی» زمین سوخته تحویل گرفت/ اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند

فیلم‌های سی‌وچهارمین جشنواره کودک معرفی شد/ اکران فیزیکی و مجازی

دولت از مسئولیت انتخاب استانداران شانه خالی نکند

رئیسی: امیدواریم مدارس و دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید بازگشایی شوند

وزیر فرهنگ: صنعت چاپ باید به معنای واقعی، ملی شود

وزیر تعاون : ایجاد یک میلیون شغل جدید در سال هدف‌گذاری شده‌ است

تمجید رونالدو از علی دایی پس از رکوردشکنی

خودمون درستش می‌کنیم!

دانلود سریال زخم کاری – قسمت 14 با لینک مستقیم

در مرز ایران و افغانستان چه می‌گذرد؟

وضعیت خطرناک کرونا در اردبیل /1169 بیمار تحت نظر

شیخ قبلان: لبنان نیاز مبرم به سوخت ایران دارد/ آمریکایی‌ها در کابل شکست خورده‌اند و در بیروت گریه می‌کنند

ورود دسته دیگری از نخبگان بورسیه افغانستانی به کشور

تکذیب خبر «آغاز پیش‌ثبت نام جاماندگان یارانه نقدی »

رسیدگی به معیشت مردم تسریع شود

پیش‌بینی‌های لازم برای توزیع عادلانه واکسن در استان‌ها انجام شود

مدیرعامل ایرنا درگذشت رییس این خبرگزاری در خراسان شمالی را تسلیت گفت

اوجی: اتفاقات خوبی در فروش نفت در راه است/ کسری 200 میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان امسال

تنش آبی در مرکز آب ایران| مردم بروجن آب شرب سالم ندارند/ چرا پروژه انتقال آب "‌بن ـ بروجن" اجرایی نمی‌شود؟

فوق‌العاده ویژه فرهنگیان شهریور پرداخت می‌شود

فرمانده نیروی دریایی ‌ارتش: اجازه نمی‌دهیم دشمنان امنیت منطقه را به هم بریزند/ به عنوان کشوری مستقل از دریا حفاظت می‌کنیم‌

رفع نگرانی‌ درباره کالاهای اساسی/ اخبار خوبی در خصوص واکسن داریم

آغاز به کار تئاتر طلسم کوه برفی کاری از موسسه فرهنگی و هنری تبسم مهر نیکان

گوترش: از آمریکا می خواهم تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان در جلسه آتی دولت مطرح می‌شود

2 میلیون تن کالای اساسی خرداد ماه از گمرک ترخیص شد

مردم پیروز واقعی انتخابات هستند

دانشجویان واجد صلاحیت حمایت از نخبگان ثبت‌نام کنند

مردم به دولت آینده امیدوارند

زمین لرزه ای به بزرگی 3.5ریشتر سلماس را لرزاند

حل‌شدن مساله کاغذ و به‌روز شدن منابع کتابخانه مجلس و آرشیو ملی

دومین مجموعه از کتاب‌های قرار با ستاره منتشر شد

خطر تصویرسازی فیزیکال از حزب‌الله/ ثمرات تقلید حوزه از دانشگاه!

آخرین وضعیت حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران/اعزام پیکرها به تهران

جامعه رسانه‌ای کشور عزادار شد

مجموعه مقالات قرآن پژوهی غربیان به چاپ سوم رسید

کمبود داده و هزینه‌بر بودن مشکل اصلی نظرسنجی افکار عمومی در ایران

اعلام گزینه‌های باشگاه استقلال برای میزبانی از الهلال در آسیا

صادرات تخم مرغ متوقف است/ با کمبود تولید مواجه‌ایم

دیدار رئیس دیوان عالی کشور با خانواده شهید محمد کرمانشاهان

دولت جدید با پشتکار و همکاری مشکلات پیش روی کشور را حل کند