آخرین مطالب

دولت از مسئولیت انتخاب استانداران شانه خالی نکند سیاسی

دولت از مسئولیت انتخاب استانداران شانه خالی نکند

  بزرگنمایی:

پرونده انتخاب استانداران بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم و حتی قبل از انتخاب کابینه باز شد و هر روز فهرست استانداران احتمالی منتشر می‌شد. این روزها هم خبرهایی مبنی بر مطالبه دو جانبه نمایندگان از دولت و دولت از نمایندگان انتخاب استانداران منتشر می‌شود.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، در دیدار تصویری خردادماه سال جاری به نمایندگان مجلس فرمودند که «یکی از آسیب‌ها ورود نمایندگان در مسائل اجرایی است؛ فرض بفرمائید وارد شدن در اینکه مدیرکل فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنایی را من کاری ندارم، امّا به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرایی باید کناره بگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرایی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال این‌ها خطراتی دارد؛ از این بایستی اجتناب شود.»

اما دولت و برخی نمایندگان، اما کم توجه به هشدار و توصیه رهبر انقلاب، مسیر دیگری را می‌پیمایند. در موضوع استانداران و وزارت کشور این موضوع پررنگ‌تر است و رهبر انقلاب هم به تجربه، این را می‌دانستند که در اظهارات خودشان، مشخصاً از این سِمت‌ها نام بردند.

احمد وحیدی وزیر کشور در روزهای اخیر در واکنش به طولانی شدن روند انتخاب استانداران گفت: با توجه به شرایط استان‌ها، گزینه‌های استانداری را با نمایندگان مجلس و معتمدین منطقه بررسی می‌کنیم. این کار امکان دارد که زمان ببرد اما ارزش دارد تا بهترین‌ها را انتخاب کنیم.

ذوالنور: دخالت در کار دولت برای انتخاب استانداران «غصب حق دولت» است

حجت الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس در گفتگو با تبسم مهر، اعمال فشار و دخالت در انتصاب استانداران و مدیران اجرایی را غصب حق دولت خواند و گفت: ورود نمایندگان در تعیین مصادیق و تحمیل آنها به دولت با فلسفه تفکیک قوا سازگاری ندارد و غصب حق دولت است.

وی تاکید کرد: نمایندگان نمی‌توانند در کار دولت دخالت کرده و یا اعمال فشار سیاسی کنند که فلان گزینه را به عنوان استاندار منصوب کند اما اگر احساس کردند دولت می‌خواهد گزینه‌ای را نصب کند که فاقد شرایط مورد نظر است و عدم صلاحیتش ثابت شده است از باب نظارت می‌توانند سوال کرده و یا توضیح بخواهد.

نماینده مردم قم در مجلس، ساز و کار دولت برای مشورت با نمایندگان جهت انتخاب استانداران را تشریح کرد و گفت: در ابتدای دولت سیزدهم وزارت کشور فرمی را در اختیار مجامع استانی گذاشت که گزینه‌های مورد نظرشان را برای استانداری در قالب پیشنهاد به وزارت کشور معرفی کنند. نمایندگان استان قم هیچ گزینه‌ای را به وزارت کشور برای استانداری معرفی نکردند، معتقدم این کار پیامدهای ناخوشایندی دارد. اگر گزینه مطلوب ما را نصب نکنند هر زمانی که انتقادی مطرح کنیم این شائبه پیش می‌آید که قصد کارشکنی داریم، اگر گزینه مطلوب ما را نصب کنند به محض آنکه انتقادی را مطرح کنیم می‌گویند پیشنهاد خودتان بوده است.

اما در این بین، رأی اعتماد 266 نماینده مجلس به احمد وحیدی وزیر کشور نمایانگر اعتماد کامل نمایندگان به وزیر کشور دولت سیزدهم است، اعتمادی که باید در انتخاب استانداران هم ادامه داشته باشد؛ نگاه متفاوت وحیدی به شاخص‌های انتخاب استانداران هم در اولین مصاحبه تلویزیونی وی شفاف شد.

وزیر کشور در ابتدای کار برای استانداران خط و نشان کشید و گفت: اگر استانداران خودشان را خدمتگزار مردم ندانند از این درجه ساقط خواهند شد. مدیر پروازی نمی‌تواند وظیفه خود را انجام بدهد. «قحط‌الرجال» که نداریم؛ انتخاب این مدیران را «توهین به مردم» می‌دانیم.

سیاهکلی: استفاده از «حربه فشار سیاسی» برای تحمیل استانداران ممنوع

لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین در گفتگو با تبسم مهر، بر تلاش دولت برای تعامل قانونمند و مشورتی با مجلس صحه گذاشت و گفت: وزیر کشور زمانی که برای اخذ رأی اعتماد به مجلس آمد اعلام کرد، برای انتخاب استانداران از نمایندگان مشورت خواهیم گرفت. مجمع نمایندگان هر استان نیز 5 نفر را به وزارت کشور به عنوان گزینه‌های پیشنهادی معرفی کردند. برخی از مجامع استانی نیز با وزیر کشور دیدار داشتند.

وی معتقد است: نمایندگان تنها می‌توانند نظرات مشاوره‌ای به وزارت کشور بدهند. از حربه فشارهای سیاسی برای انتخاب استانداران استفاده نخواهند کرد.

پاک فطرت: استانداران بر مبنای فشارهای سیاسی انتخاب شوند، نباید منتظر تحول باشیم

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز در مجلس در گفتگو با تبسم مهر هم مُهر تأییدی بر عدم دخالت مجلس در تعیین استانداران در دولت سیزدهم زد و تاکید کرد: فشارهای سیاسی نباید بر روی وزیر کشور جهت انتخاب استانداران تأثیر بگذارد. اگر وزارت کشور تابع جو سیاسی برای انتخاب استانداران شود، نمی‌تواند در استان وحدت ایجاد کند.

به نظر می‌رسد، نمایندگان مجلس انقلابی نیز به خوبی تفاوت دخالت و مشورت را دریافته‌اند، پاک‌فطرت، فشار نمایندگان بر وزارت کشور برای انتخاب استانداران را غیرقانونی خواند و گفت: ملاک انتخاب استانداران باید شایسته‌سالاری و سوابق علمی و مسئولیتی باشد. اگر انتخاب استانداران بر مبنای فشارهای سیاسی انجام شود، نباید منتظر تحولی در کشور باشیم.

نماینده مردم شیراز هم صراحتاً اعلام کرد: نمایندگان فقط در حد مشورت و راهنمایی می‌توانند در انتخاب استانداران تأثیرگذار باشند.

رسانه‌ها مطالبه‌گری کنند

اما ناصر ایمانی تحلیل‌گر مسائل سیاسی در گفتگو با تبسم مهر، دخالت نمایندگان در امور اجرایی را فراتر از انتخاب استانداران عنوان کرد و گفت: در سال‌های گذشته مکرر شنیده‌ایم و بعضاً دیده‌ایم که یک نماینده فردی را برای جایگاهی از مدیریت به وزیر معرفی کرده، اما وزیر مربوطه شخص پیشنهاد شده را منصوب نکرده و در مجلس به نوعی با وزیر مذکور برخورد شده است.

راه حل، ایمانی برای برخورد با دخالت‌های نمایندگان در امور اجرایی این است که، باید در رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌ها، فضایی را ایجاد کنیم که این موضوع را به یک ضد ارزش تبدیل کنیم تا نمایندگان مجلس به خودشان این اجازه را ندهند که در امور اجرایی دولت دخالت کنند.

دولت از مسئولیت انتخاب استانداران شانه خالی نکند

نمایندگان مجلس انقلابی در روزهای پر تلاطم انتخاب انتخاب استانداران، فرمانداران و مدیران استانی و شهرستانی بر لبه تیغ دخالت و مشورت راه می‌روند و باید با عملکرد خود، ثابت کنند که نقش مجلس، قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قوانین و عملکرد مسئولان دولتی است و نباید حق دولت در انتصاب استانداران و مدیران اجرایی از سوی نمایندگان مجلس غصب شود. دولت هم نباید با واگذاری این امر به نمایندگان مجلس و ایجاد فضای مداخله غیرمعمول، از بار این مسئولیت شانه خالی کند. چرا که این اتفاق، شأن نظارتی مجلس را در آینده زیر سوال برده و با اختلال مواجه خواهد کرد.

امید است با توجه بیشتر دولت و نمایندگان به نصایح رهبر معظم انقلاب اسلامی، انتخاب مسئولان ارشد لایه‌های مختلف حاکمیت در مسیری درست و سریع قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

آغاز عصر جدید تراکنش مالی در ایران با فعال‌سازی کیف‌های پول الکترونیک

برگزاری رژه شناورها در هندیجان به مناسبت هفته دفاع مقدس

تعلیم و تربیت ایران اسلامی پرورش دهنده نسلی خداجو و خلاق باشد

کرونا جان 317 نفر را گرفت

والیبال جوانان ایران به دنبال تکرار قهرمانی جهان

فرمانده هوانیروز ارتش: هیچ قطعه‌ای از بالگردها را از خارج وارد نمی‌کنیم

دبیر دوم کمیسیون امنیت ملی: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای قدرت‌ آن را افزایش می‌دهد

وحیدی: رویکرد وزارت کشور انتخاب استاندارهای مردمی است

رئیس جمهوری: شتاب مضاعف در روند واکسیناسیون گروه‌های مختلف شغلی ضروری است

«رئیسی» زمین سوخته تحویل گرفت/ اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند

فیلم‌های سی‌وچهارمین جشنواره کودک معرفی شد/ اکران فیزیکی و مجازی

دولت از مسئولیت انتخاب استانداران شانه خالی نکند

رئیسی: امیدواریم مدارس و دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید بازگشایی شوند

وزیر فرهنگ: صنعت چاپ باید به معنای واقعی، ملی شود

وزیر تعاون : ایجاد یک میلیون شغل جدید در سال هدف‌گذاری شده‌ است

تمجید رونالدو از علی دایی پس از رکوردشکنی

خودمون درستش می‌کنیم!

دانلود سریال زخم کاری – قسمت 14 با لینک مستقیم

در مرز ایران و افغانستان چه می‌گذرد؟

وضعیت خطرناک کرونا در اردبیل /1169 بیمار تحت نظر

شیخ قبلان: لبنان نیاز مبرم به سوخت ایران دارد/ آمریکایی‌ها در کابل شکست خورده‌اند و در بیروت گریه می‌کنند

ورود دسته دیگری از نخبگان بورسیه افغانستانی به کشور

تکذیب خبر «آغاز پیش‌ثبت نام جاماندگان یارانه نقدی »

رسیدگی به معیشت مردم تسریع شود

پیش‌بینی‌های لازم برای توزیع عادلانه واکسن در استان‌ها انجام شود

مدیرعامل ایرنا درگذشت رییس این خبرگزاری در خراسان شمالی را تسلیت گفت

اوجی: اتفاقات خوبی در فروش نفت در راه است/ کسری 200 میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان امسال

تنش آبی در مرکز آب ایران| مردم بروجن آب شرب سالم ندارند/ چرا پروژه انتقال آب "‌بن ـ بروجن" اجرایی نمی‌شود؟

فوق‌العاده ویژه فرهنگیان شهریور پرداخت می‌شود

فرمانده نیروی دریایی ‌ارتش: اجازه نمی‌دهیم دشمنان امنیت منطقه را به هم بریزند/ به عنوان کشوری مستقل از دریا حفاظت می‌کنیم‌

رفع نگرانی‌ درباره کالاهای اساسی/ اخبار خوبی در خصوص واکسن داریم

آغاز به کار تئاتر طلسم کوه برفی کاری از موسسه فرهنگی و هنری تبسم مهر نیکان

گوترش: از آمریکا می خواهم تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان در جلسه آتی دولت مطرح می‌شود

2 میلیون تن کالای اساسی خرداد ماه از گمرک ترخیص شد

مردم پیروز واقعی انتخابات هستند

دانشجویان واجد صلاحیت حمایت از نخبگان ثبت‌نام کنند

مردم به دولت آینده امیدوارند

زمین لرزه ای به بزرگی 3.5ریشتر سلماس را لرزاند

حل‌شدن مساله کاغذ و به‌روز شدن منابع کتابخانه مجلس و آرشیو ملی

دومین مجموعه از کتاب‌های قرار با ستاره منتشر شد

خطر تصویرسازی فیزیکال از حزب‌الله/ ثمرات تقلید حوزه از دانشگاه!

آخرین وضعیت حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران/اعزام پیکرها به تهران

جامعه رسانه‌ای کشور عزادار شد

مجموعه مقالات قرآن پژوهی غربیان به چاپ سوم رسید

کمبود داده و هزینه‌بر بودن مشکل اصلی نظرسنجی افکار عمومی در ایران

اعلام گزینه‌های باشگاه استقلال برای میزبانی از الهلال در آسیا

صادرات تخم مرغ متوقف است/ با کمبود تولید مواجه‌ایم

دیدار رئیس دیوان عالی کشور با خانواده شهید محمد کرمانشاهان

دولت جدید با پشتکار و همکاری مشکلات پیش روی کشور را حل کند