آخرین مطالب

وزارت راه و شهرسازی گزارش داد؛

آغاز ساخت یک میلیون و 592 هزار و 824 واحد مسکونی در دولت سیزدهم اقتصادی

  بزرگنمایی:

   

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی در پی انتشار مطلبی در روزنامه آفتاب یزد با عنوان "عقب نشینی وزیر راه" توضیحاتی منتشر کرد.

براساس این گزارش، از آغاز طرح نهضت ملی مسکن تاکنون برای ساخت یک میلیون و 666 هزار و 673 واحد مسکونی زمین تأمین کرده است که روند تأمین زمین ادامه دارد. همچنین بر اساس آمارارائه شده تا 25 مردادماه 1401، ساخت یک میلیون و 592 هزار و 824 واحد مسکونی آغاز شده است.

تامین زمین مورد نیاز نهضت ملی مسکن در سه قالب احداث شهر جدید و شهرک، بازنگری طرح‌های جامع شهری و توسعه سکونتگا ها شهری موجود در قالب الحاق به محدوده انجام می گیرد، که در سال گذشته (1400) به میزان بیش از 3511 هکتار تخصیص زمین صورت پذیرفت.

در سال جاری (1401) نیز تامین زمین به میزان بیش از 7807 هکتار در سه قالب  ذکر شده انجام پذیرفته است و همچنان در حال اقدام است.

همچنین به منظور استفاده از ظرفیت زمین و ساخت سازندگان و متقاضیان دارای زمین (خود مالکین) جهت افزایش تولید و سرمایه گذاری در بخش مسکن، تسهیلات موضوع ماده (4) طرح نهضت ملی مسکن به متقاضیان خود مالک نیز پرداخت می‌شود که در این راستا تاکنون از برای بیش از 350 هزار واحد مسکونی از متقاضیان ثبت نام شده که بانک ها برای ارائه تسهیلات بیش از 47 هزار واحد از این نوع قرارداد مشارکت مدنی امضا کرده‌اند.

یادآوری می شود حسب اطلاعات طرح جامع مسکن طی 5 سال گذشته باید سالانه حدود 900 هزار واحد مسکونی تامین می‌شد. این در شرایطی است که بر اساس اطلاعات منتشر شده طی سال‌های مذکور صرفا به میزان 50 درصد این میزان، تولید مسکن در کشور صورت پذیرفته است و بازار مسکن در شرایط فعلی با عدم تعادل شدید بین عرضه و تقاضا مواجه شده است. از این‌رو و همچنین متاثر از بی‌ثباتی‌های روی داده در شرایط کلان اقتصادی طی سال‌های گذشته، قیمت مسکن و اجاره بها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.. مجموعه این شرایط، عموم خانوار به خصوص خانوار موجود در دهک های پائین درآمدی را در تامین مسکن با مشکل مواجه نموده است.

اقدامات صورت گرفته در زمینه اجرای طرح نهضت ملی مسکن به شرح زیر است:

تهیه و ابلاغ برنامه تأمین مسکن استان‌ها

نیازسنجی زمین و مسکن به تفکیک شهری و استانی برای تولید سالانه مسکن انجام پذیرفت و به استانها و دستگاههای اجرایی متولی ابلاغ گردید. این نیازسنجی مطابق با نیاز به مسکن خانوار در مقیاس شهر، با لحاظ شاخص‌های نیاز انباشته به مسکن، ازدواج، طلاق، مرگ و میر، نیاز به نوسازی واحدهای موجود و همچنین تعداد خانه‌های خالی قابل عرضه به بازار با توجه به آمار و اطلاعات اخذ شده از مرکز آمار ایران و سایر مراجع مربوطه محاسبه شده است.

طراحی و ایجاد زیرساخت پالایش و نظارت بر پیشرفت پروژه‌ها

با توجه به اینکه نیاز به بستری شفاف برای ثبت نام و پالایش دقیق و سهل متقاضیان بود، سامانه‌ای طراحی شد که هم امکان ثبت نام فراهم گردد و هم به صورت برخط تمام مشخصات پروژه‌ها، تامین زمین، متقاضیان و اتصال تسهیلات بانک‌ها و نظارت بر پیشرفت پروژه‌ها به طور همزمان قابل رویت و پیگیری باشد. ثبت نام متقاضیان مسکن در قالب فازهای نهضت ملی مسکن (طی 7 مرحله و از طریق اعلام عمومی)، طرف‌های تفاهم (شامل وزارت آموزش و پرورش، سازمان صداوسیما، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان راهداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، انجمن تالاسمی) و خودمالکین انجام شده است.

پیگیری پرداخت تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن

1- پیگیری تأمین تسهیلات مورد نیاز بر اساس قانون جهش تولید مسکن برای پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن از محل اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه 1400 تا سقف 360 هزار میلیارد تومان در سال1400، همچنین هماهنگی برای پرداخت تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن وفق مفاد ماده (4) قانون جهش تولید مسکن

2- وفق ماده (4) قانون جهش تولید مسکن، شبکه بانکی می‌بایست 20 درصد از تسهیلات پرداختی خود را برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اختصاص دهند که این رقم حسب تبصره (18) قانون جهش تولید مسکن سال 1400، در سال 1401 حداقل 600 هزار میلیارد تومان بوده است. برای پرداخت این تسهیلات توسط بانک‌های عامل، وزارت راه و شهرسازی با پیگیری از بانک مرکزی ج.ا.ا و با همکاری این بانک نسبت به تدوین و ابلاغ دستورالعمل‌های مورد نیاز تسهیلات و همچنین ایجاد سامانه مربوطه جهت معرفی سازندگان به بانک‌های عامل اقدام کرده است.

3- پیگیری افزایش سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن از 100 میلیون تومان به میزان 450 میلیون تومان برای شهر تهران، 400 میلیون تومان برای سایر کلان شهرها، 350 میلیون تومان برای مراکز استان، 300 میلیون تومان برای سایر مناطق شهری و 200 میلیون تومان برای مناطق روستایی به ازای هر واحد و همچنین افزایش دوره بازپرداخت از 12 سال به 20 سال. (مجموع دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی).

پیش از تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن و اجرای طرح نهضت ملی مسکن، سقف تسهیلات ساخت مسکن در طرح‌های حمایتی 100 میلیون تومان و با دوره بازپرداخت 12 ساله بوده است، لکن پس از تصویب و ابلاغ قانون مذکور به منظور افزایش اثربخشی تسهیلات ساخت مسکن و کاهش سهم آورده متقاضیان و حمایت از تولید مسکن توسط بخش خصوصی، سقف تسهیلات به مبالغ فوق‌الذکر با دوره بازپرداخت 20ساله افزایش یافت.

اقدامات دیگر انجام شده برای افزایش تولید و عرضه مسکن

•    برگزاری سه جلسه شورای عالی مسکن برای تسریع سیاست‌گذاری در راستای تسهیل و تسریع در اجرای قانون جهش تولید مسکن، طرح مسائل و مشکلات این حوزه و اتخاذ تصمیمات لازم در برخی موارد برای رفع مشکل.

•    اعلام فراخوان برای تدوین طرح جامع مسکن به تمامی دانشگاه‌ها، اساتید و قطب‌های علمی کشور و همچنین اعلام عمومی از طریق مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت متبوع، انتخاب مشاور و تدوین پیش نویس شرح خدمات طرح جامع مسکن.

مالیات بر خانه های خالی و سامانه اسکان و املاک

بر اساس اطلاعات مرکز آمار در سال 1395، تعداد 2 میلیون و 123 هزار واحد مسکونی خالی در مناطق شهری و حدود 463 هزار واحد مسکونی خالی در مناطق روستایی وجود داشته است و بر اساس همین گزارش 30 هزار روستا خالی از سکنه شده است.

متاسفانه مرکز آمار از سال 95 تا الان آمار جدیدی از خانه‌های خالی اعلام نکرده است اما به دلیل افزایش قیمت‌ها، ارزش افزوده‌ها و اینکه تعداد پروانه‌های ساختمانی در سال‌های اخیر نصف شده است، لذا ما در وزارت راه و شهرسازی معتقدیم که در حال حاضر حتما این تعداد خانه خالی در مناطق شهری ما وجود ندارد و وارد بازار عرضه و تقاضا شده‌اند.

برای اولین بار سامانه‌هایی همچون سامانه اسکان و املاک  ایجاد شد که اطلاعات بیش از 73 میلیون شهروند را دارا است و بزرگترین بانک اطلاعاتی کشور محسوب می‌شود.

کد پستی و کد ملی حدود 12 میلیون خانوار متصل شده است، که این امر بیانگر آن است هدف قانون در راستای قانون مالیات بر خانه‌های خالی تحقق یافت و این امر برای اولین بار در تاریخ امور مالیاتی کشور محقق شد. 67 درصد از خانه‌های خالی شناسایی شدند و به امور مالیاتی معرفی شدند که این امربه نوبه خود اقدامی عظیم محسوب می‌شود.
منبع: ایرنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

صدور دیپلم رسمی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بیانیه موسسه فرهنگی هنری تبسم مهرنیکان به درگذشت مهسا امینی

«سمپاش» تنها نماینده ایرانی جشنواره فیلم اولدنبرگ آلمان

هشدار نسبت به خرید و فروش نهضت مسکن تهرانسر پولتان را نخورند و یک آب هم رویش!

گزارشی از سریال های جدید تلویزیون پس از ایام صفر

بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی درگذشت سوزناک و اسفبار مهسا امینی

حمایت از دانش آموزان نیازمند منطقه 18 تهران توسط موسسه خیریه کوثر دانیال

رئیس جمهور: نفع ملت خودمان را در مذاکره با آمریکا نمی‌بینیم

پیام کانون کارگردانان سینما برای مهسا امینی

بیانیه شورای کتاب کودک برای واگذاری کتابخانه‌های کانون به نهاد کتابخانه‌ها

رونمایی از برنامه های پیش‌روی موسسه در نیمه دوم سال جاری

موسسه فرهنگی هنری تبسم مهر برگزار می کند

نامه به رئیسی درباره تفکیک وزارت راه و شهرسازی

چرا آل احمد مقدمه ناتل خانلری بر «زن زیادی» را حذف کرد؟

سردرگمی ترکیه در تعیین راهبرد نهایی در قبال روسیه و آمریکا

اینفوگرافیک/ تکنیک‌ بهبود مدیریت زمان

پشت‌پرده عدم پرداخت "حق‌آبه ایران از هیرمند توسط طالبان" چیست؟

بیش‌ترین دلیل مراجعه زائران گرمازدگی است/ ارسال محموله‌های مواد غذایی و آب به نجف

اختصاص 2000 میلیارد تومان برای تجهیز مدارس/جمع‌آوری مدارس خشت و گلی و حذف بخاری‌های نفتی

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران مهر تاییدی بر عدم درک آمریکا از منطق مذاکرات است

قطر آماده میزبانی از ستارگان فوتبال

اعلام آمادگی ایران برای تجهیز بخش اسلام موزه تاریخ ادیان روسیه

منتقد سینما: شخصیت‌های «یاغی» غرق در پلشتی هستند/ کارگردان داستانش را گُم می‌کند

معرفی طب ایرانی در سعدآباد

اجرای برگزیده آثار مجید انتظامی در تالار وحدت

بهشتی‌پور: توافق در وین، معطل آمریکاست

اتمام حجت باشگاه پورتو در قبال طارمی: از این رفتارها عصبانی هستیم

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران منصوب شد

تنها قالی امضادار ایرانی در موزه پتزولی ایتالیاست

واکنش چمران به مناظره با شورای پنجمی‌ها/ وضعیت در مرزها مناسب است

ونیز 2022 برندگانش را شناخت/ شیر طلا برای «همه زیبایی و خونریزی»

واکنش خزعلی به شایعه استعفا

آغاز ساخت یک میلیون و 592 هزار و 824 واحد مسکونی در دولت سیزدهم

تشکیل تیم ملی مدیریت پرستاری در بحران در وزارت بهداشت

چلسی به دنبال شکار ستاره منچستر یوناینتد/ طارمی رقیب پیدا کرد

گشایش دفتر یادبود ملکه در سفارت انگلیس در تهران

یک گفتگوی صریح با یک مدیر درباره بازسازی قلب تئاتر ایران

حجم بالای عجیب برگشت هوایی زائران در پی مسدود شدن مرزهای زمینی

برگ‌های گذر چاپ شده دارای اعتبار هستند/افزایش5برابری صدور گذرنامه

دومین جشنواره ملی هنر و تجربه رعنایی

تولید اصلی فیلم رعنا از هفته های آینده در گیلان

دوره ی جامع آموزش خبرنگاری همراه با ارائه کارت خبرنگاری و مدرک مهارت آموزی

استودیو موسیقی آوای پیام زیر نظر موسسه فرهنگی هنری تبسم مهر نیکان فعالیت های خودرا برگزار می کند

گزارش تصویری/مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم و سریال هنر و تجربه رعنایی

آغاز به کار دبیرخانه دائمی جشنواره های هنر و تجربه تبسم مهر نیکان

موسسه فرهنگی-هنری تبسم مهر نیکان برگزار می کند/برگزاری جشنواره ملی فیلم و عکس سریال

زمان تشییع پیکر محسن میهن‌دوست مشخص شد

گزارش تصویری نشست دبیراجلاس سفیران صلح با اعضای شورای اداری

انتصاب مهندس اسماعیل میرزایی به سمت صیانت و بازرسی اجلاس سفیران صلح بین المللی

امضای تفاهم نامه همکاری فی مابین موسسه فرهنگی تبسم مهر نیکان با دبیربرگزاری اجلاس بین المللی سفیران صلح جناب آقای دکتر علی فلاح