آخرین مطالب

دینی و مذهبی

تجربه مشروطه در مواجهه ایرانیان با مدرنیته، امری ناتمام است

نویسنده کتاب «تکاپو برای آزادی» با بیان اینکه بسیاری از چالش‌ها و تعارضات ما ریشه در اتفاقات زمان مشروطه دارد، گفت: انقلاب مشروطه یک تجربه ناتمام است که ایرانیان همچنان درگیر آن هستند.

از حیات شگفت انگیز تا تئوریسین خشونت

دو مستند «تئوریسین خشونت» و «حیات شگفت انگیز فردید» در پایان سده چهاردهم هجری، همچنان اهمیت و اثرگذاری او در اندیشه معاصر را نشان می‌دهد.

چهره شهید مطهری چگونه برای ما ترسیم شده است؟

چهره شهید مطهری چندان شفاف و واضح برای نسل جدید نشان داده نشده و افکار و اندیشه‌های او برای مردم و حتی گروه تحصیل کرده حوزوی و دانشگاهی مکشوف نیست.

معرفت امام در آموزه‌های اسلامی

اگر کسی به طور کلی به شأن و جایگاه ائمه هدی آگاه شد، صفات و ویژگی‌های آنها را شناخت و به مسئولیت خود در برابر آنها پی برد، به یقین، به شناختی شایسته از امام عصر (ع) نیز دست می‌یابد.

مرزبندی و التقاط‌ستیزی؛عامل شهادت مطهر

ریشه اصلی شهادت مطهری را باید در مرزبندی‌ و التقاط‌ستیزی‌ او دانست.مطهری به خلوص، پالایش، تفکیک خودی ازغیرخودی و صیانت از اصالت فکری و ایدئولوژیک اعتقاد داشت وجان خود را در این راه نثار کرد.

نگاه درستی به اهل سنت در کشورمان وجود ندارد

حجت الاسلام مهدی مسائلی با بیان اینکه نگاه درستی به اهل سنت کشورمان وجود ندارد، گفت: در کتاب «اطلس توصیفی اهل سنت ایران» سعی کردیم یک جریان‌شناسی در رابطه با اهل سنت کشورمان ارائه کنیم.

شرایط بازگشایی اماکن مذهبی در ابهام

با شروع ماه مبارک رمضان وضعیت تصمیم گیری درباره تجمعات و مراسم‌های مذهبی همچنان مشخص نیست و علی‌رغم تعیین تکلیف مشاغل، ادارات و حتی مراکز خرید اما بازگشایی اماکن مذهبی تعیین تکلیف نشده است.

نَفحه دیگر رسید آگاه باش

رشحاتی از اسرار و دستورات و مراقبات خاص ماه رمضان، در کتاب «اسرار ماه رمضان» به قلم محمدتقی فیاض‌بخش تدوین و تشریح شده است.

کرونا؛ کاتالیزور پروسه تغییر نظم جهانی

جهان پساکرونا از منظر بسیاری از اندیشمندان، جهان متفاوتی خواهد بود. برخی قائل به تحولات گسترده و بعضی قائل به تغییرات جزئی تراند. در گزارش پیش رو نظرات چند تن از اندیشمندان را جویا شدیم.

ظرفیتهای فوق‌العاده انسانی در رمضان کشف می‌شوند

حجت الاسلام محمد رضایی تهرانی، استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان از انسان پذیرایی معنوی و باطنی می‌شود، گفت: ظرفیت‌های فوق العاده انسانی در این ماه کشف می‌شوند.

فردا اول ماه رمضان است

دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری اعلام کرد که ماه شعبان ۳۰ روزه بوده و شروع ماه رمضان ۱۴۴۱ فردا شنبه ۶ اردیبهشت ماه خواهد بود.

قبولی اعمال در ماه رمضان بیشتر از دیگر ماه‌های سال است

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی تهران با بیان اینکه قبولی اعمال انسان در این ماه مبارک به مراتب بیشتر از سایر ماه هاست، گفت: نفس‌های روزه داران مؤمن تسبیح خداوند است.

امامت، خلافت خدا و رسول خدا(ص) است

در روایات اسلامی، واژه‌های امام و امامت از جایگاه بسیار برجسته‬ ‏ای برخوردار بوده و از آن به عنوان مقامی الهی یاد شده است که دست اختیار و انتخاب بشر به آن نمی‌رسد.

حوادث طبیعی برای هدایت نوع بشر است

استاد «کنترا کاستا کالج» کالیفرنیا گفت: همه حوادث طبیعی برای حکمتی است. هرچه که اتفاق می‌افتد برای هدایت نوع بشر است، از جمله ویروس کرونا.

ورشکستگی و خشونت نئولیبرالیسم با کرونا آشکار شد

استاد «کنترا کاستا کالج» کالیفرنیا گفت: ورشکستگی و خشونت نئولیبرالیسم با تهاجم ویروس کرونا آشکار گشته و شایسته است که مؤمنان برای اجرای وظیفه الهی خویش برای خدمت به محرومان آماده باشند.

کرونا فطرت ما را بیدارتر کرده است

کرونا در جنبه‌های علمی و معرفتی ما، در امثال علوم و اعتقادات ما، هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. اما در جنبه‌های علمی و رفتاری ما، در امثال محدودیت اجتماعی و اقتصادی ما، تأثیر زیادی خواهد داشت.

فعالیتهای خودجوش در ایران بی‌نظیر است

آزاد ارمکی با بیان این که کرونا موجب بازسازی اعتماد اجتماعی شد، گفت: فعالیت‌های خودجوش مانند اقدامات بسیج در ایران بی نظیر است. وی خانواده مداری را از نقاط قوت ایرانیان در بحران ها می‌داند.

کرونا و عالمی دیگر به نام فضای مجازی

در نبرد جدید از سویی باید به جدّ در فضای مجازی وارد و در آن قوی شد، و از سوی دیگر لااقل هر از چندی سری به عالم دنیا و بالاتر از آن با همه مناسباتش زده و از آن توشه برداریم.

ویروس کرونا می تواند ضربه‌های مهلکی بر پیکرۀ مدرنیته وارد کند

آیت الله میرباقری گفت: تاب‌آوری جامعه دینی در برابر این ابتلاء بسیار بیشتر از جامعه مادی و مدرن است. این ویروس می‌تواند برخلاف همۀ طراحی‌ها، ضربه‌های مهلکی بر پیکرۀ مدرنیته وارد کند.

جمهوری اسلامی محصول هزار سال زحمات علمای اسلام است

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نظام جمهوری اسلامی محصول هزار سال زحمات فراوان و چشمگیر علمای اسلام و علمای شیعه و مجاهدان راه حق و حقیقت در طول تاریخ تشیع و تاریخ امامت بوده است.

انقلاب اسلامی در مسیر تکامل

مهدی جمشیدی با بیان اینکه انقلاب اسلامی سلسله‌ای از مراحل تکاملی را تا ایجاد تمدن اسلامی باید طی کند، گفت: با این چشم‌انداز، دیگر با دوگانه انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی روبرو نیستیم.

روشنگری‌های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام

مدیر مؤسسه ترجمان وحی گفت: طنطاوی از علمای شهیر مصر در نامه ای خطاب به آیت الله مرعشی نجفی صحیفه سجادیه را اینگونه توصیف می کند که از گفتار مخلوق، برتر و از گفتار خالق، پایین‌تر است.

حضرت عباس علمدار تاریخ است

حجت الاسلام رستم نژاد گفت: درسی که حضرت عباس در کربلا به نمایش گذاشت الهام بخش و جلودار است. او علمدار تاریخ است در دفاع از معصوم وفدای معصوم شدن و در غیرت و حمیت و مردانگی و شجاعت و دلاوری.

تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر

کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

آخرین مطالب

نظارت را از حوزه اقتصادی آغاز می‌کنیم

مراسم امضای قرارداد نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری تهران

راه‌اندازی انجمن خوشنویسی در سرزمین مادری «میرزا طاهر»

جریمه ماسک نزدن در دنیا

خاطره تلخ آخرین شب بهار سال 69 در گیلان

اکثر آمریکایی‌ها ترامپ را عامل تفرقه در کشورشان می‌دانند

اعضای 9 کمیسیون‌ تخصصی مجلس مشخص شدند

بررسی جزئیات واگذاری استقلال و پرسپولیس

فروش عرصه مسکن مهر پردیس با نرخ سال 98 تا پایان تیرماه تمدید شد

خانه‌های خالی سنددار یا قولنامه‌ای با هر متراژ مشمول مالیات هستند

بازگشت بحران کرونا به کشور

مبالغ کلاهبرداری های ارزش افزوده به جیب مردم بازنگشت

لباس محافظتی راحت برای کادر درمان تولید شد

امتحانات «کارشناسی» دانشگاه تهران مجازی شود

برنامه آموزشی دانشگاه‌های تهرانی برای «تابستان» اعلام شد

تجربه مشروطه در مواجهه ایرانیان با مدرنیته، امری ناتمام است

آسمان همه‌جا یک رنگ است

مستاجر را چه به کتاب و کتابخانه؟

بی‌سابقه‌ترین حجم کشف مواد مخدر در دنیا توسط ایران

115 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته

آغاز سال تحصیلی از 15 شهریور است

قطعنامه شورای حکام آژانس، برای ما غیرقابل قبول است

قطعنامه شورای حکام را رد می‌کنیم

قالیباف با خانواده شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» دیدار کرد

کدام کشورها علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی رای دادند؟

اوج‌گیری کرونا در آذربایجان غربی

شناسایی 2615 مبتلای جدید به کرونا

آمریکا بر سیاست‌های آل‌خلیفه علیه مخالفان سرپوش می‌گذارد

باز شدن مرزها از اول تیر

گروسی:فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم